Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві. Як це було

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві. Як це було

Важливо
Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві. Як це було
. Фото: АР

Президент США Джо Байден та президент Росії Володимир Путін зустрілись у Женеві 16 червня. Це була перша їхня зустріч у статусах очільників держав, перемовини проходили у закритому режимі. На підсумкових пресконференціях лідери США та Росії заявили, зокрема, про "теплу атмосферу" та домовленності щодо "стратегічної стабільності".

Удень 16 червня Путін, Байден та президент Швейцарії Гі Пармелен прибули на віллу Ла Гранж, де й розпочався саміт. До речі, саме там у 1985 році зустрічалися Михайло Горбачов і Рональд Рейган. Вілла знаходиться в однойменному парку площею 213 тисяч квадратних метрів і який на час зустрічі Путіна і Байдена огородили, а повітряний простір закрили в радіусі 50 км.

У переговорах окрім президентів, взяли участь міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і держсекретар США Ентоні Блінкен. Загалом зустріч мала тривати 5 годин, але завершилась раніше — за три години.

Перед зустріччю в Женеві президенти обмінялися офіційними подарунками. Путін отримав кришталевого бізона та сонцезахисні окуляри, а Байден – письмовий набір з хохломським розписом. Але після саміту очільники США та РФ провели окремі пресконференції та не підписали жодного документу. Сторони, зокрема, обговорили такі питання:

  • Врегулювання ситуації на Донбасі. Байден заявив, про "непохильну готовність" США захищати територіальну цілісність та суверенітет України, а Путін навпаки закликав офіційний Київ "дотримуватимся Мінських домовленостей" та "інтегрувати Донбас" у правове поле держави.
  • Протидія кібертероризму. Байден заявив, що США "не дозволять цьому продовжуватися" та передав Путіну список з 16 стратегічних секторів, які не мають бути ціллю кібератак. Путін натомість заявив, що гучні кібернапади здійснювалися переважно з американського веб-простору.
  • Стратегічна стабільність. Байден пояснив, що після домовленості сторін щодо цього питання, дипломати двох країн "зможуть зустрітися і обговорити запобігання поширенню ядерної зброї".
  • Права людини, свобода ЗМІ. Байден наголосив, що теперішні дії російської влади, зокрема ситуацію з Навальним і ставлення до цього питання "слід розглядати як загрозу зіпсувати репутацію Росії". Зі свого боку Путін нагадав про порушення прав ув'язнених у Гуантанамо та конфлікти активістів із силовиками у США під час протестів Black Lives Matter.

Суспільне вело текстову трансляцію та спецефір історичної події.

21:30 Робота журналістів у пресцентрі триває. Дороги в Женеві навколо віли Ла Гранж поки залишаються перекритими. Суспільне завершує текстовий онлайн саміту в Женеві, але продовжує слідкувати за розвитком подій. Дякуємо за увагу!

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві (текстовий онлайн)
Пресцентр на саміті у Женеві. Роксолана Бичай, Суспільне

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві (текстовий онлайн)
За пів години після пресконференції Байдена дороги залишаються перекритими. Роксолана Бичай, Суспільне

21:10 ЗМІ повідомили, що літак Путіна вилетів з аеропорту Женеви до Москви. Байден з делегацією США також виїхав з вілли.

20:57 Пресконференція Байдена завершилася.

20:55 Байден відповідає на останнє питання щодо відносин Росії з Китаєм. "Ми з президентом Китаю давно знаємо один одного, але ми не друзі. Відношення всього світу до Китаю проходить еволюцію. Китай багато говорить про те, як багато він зробив для розробки вакцин та для боротьби з пандемією, але є й інші речі, помітні, які Китай робить. А я казав в НАТО, що ми, увесь світ, маємо розробити фізичні механізми попередження та раннього виявлення нових епідемій та пандемій", — заявив Байден після чого подякував журналістам за увагу.

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві (текстовий онлайн)
Байден завершує пресконференцію в Женеві. Associated Press

20:52 Байден розповів, що обговорював з Путіним гучні кібератаки, які трапилися останнім часом у США. "Він знає, що я буду вчиняти дії, як ми робили після останньої атаки, і ми сказали, що ми не дозволимо цьому продовжуватися. І в результаті ми закрили якісь об'єкти в США, були зміни в дипвідносинах з послами. Я не знаю, якими будуть наслідки. Я припускаю, може ви думаєте, що це не має значення, але ось таке відчуття комфорту і взаємодії важливо, і якщо правила будуть порушені, то довіра до нього буде втрачена", — наголосив Байден.

20:45 Байден заявив, що не бачить сенсу порівнювати ставлення російської влади до опозиції зі штурмом Капітолію та протестами Black Lives Matter у США: "Чесно кажучи, порівнювати це достатньо смішно. В першому випадку у вас злочинці, зі зброєю, прийшли, вбили співробітника охорони Капітолію, й маршем пішли на Капітолій. Як це порівнюється з опозицією в Росії, яка намагається захистити свої права відверто виступати і говорити?".

20:46 Байден розповів, що під час зустрічі не відчув погроз з боку Путіна.

"Ні, погроз не було. Я чув, він наводив цитати моєї мами і цитував інших людей. І використовував такі вислови, які іноді були навіть дещо шокуючими. Ми говорили на загальнолюдському рівні. Я завжди намагаюсь пояснити речі, спираючись на свій досвід і намагаючись пояснити, що буде. Ми не намгааємось наполягати на своєму – "якщо ви зробите так, то ми зробимо так". Я йому просто пояснив, якими є мої позиції. Що ми можемо зробити разом. І якщо відбудеться якесь порушення американського суверенітету, до яких заходів ми вдаватимемось у цьому випадку. Він нас спитав щодо Афганістану – що він сподівається, що ми зможемо забезпечити заходи з безпеки в цьому регіону. Я йому сказав, шо це залежить і від вас. Він відповів, що готовий допомогти нам у питанні Афганістану, і також буде допомагати у питаннях Ірану. Ми також скзаали, що хотіли б забезпечити економічну і фізичну стабільність і безпеку народам Сирії і Лівії. Ось про що ми говорили", — розповів голова Білого дому.

20:44 Журналістка Bloomberg Дженніфер Джейкобс запитала чому саміт продовжувався менше, ніж було заплановано — три години замість 4-5.

Байден: "Причина в тому, що вперше глави держав проводять понад дві години в бесідах одне з одним, і у найдетальніший спосіб обговорюють питання. Можливо ви раніше знали про такий приклад, а я не знав. І після того, як ми закінчили зустріч віч-на-віч, ми запросили наших вищих чиновників – зі мною був держсекретар, посол, – і ми також зробили підсумкову заяву, що ми досягли в наших перемовинах, Лавров і Блінкен говорили, що досягли певних результатів. Ми переконалися в тому, що не лишилося непорозумінь, і за дві години ми вирішили, що стане наступним кроком. Якщо ми дивимось на 3-6 місяців вперед, можемо побачити, що відбулося, чи змогли ми досягнути всіх своїх цілей, чи є прогрес щодо діалогу зі стратегічної безпеки. Подивимось. Я не говорю, що якщо ми все узгодили на президентському рівні, то все спрацює, я просто говорю, що є реальна перспектива – покращити відносини між нашими двома країнами. І не відступаючи від наших принципів і систем цінностей".

20:42 Атмосферу зустрічі з Путіним Байден назвав "позитивною": "Тон самої зустрічі, був позитивний. Не було жодних неправильних кроків, коли б ми не погодилися в чомусь. Ми не погодилися в чомусь, він виразив це чітко, коли я не погодився, я теж виразився чітко. І все це було виражено споійно, у достатньо дипломатичній атмосфері і нормальному тоні. Тому я сподіваюсь, що Сполучені Штати показали світові: ми повернулись, ми разом стоїмо з нашими союзниками".

20:40 Байден поскаржився на спекотну погоду, зняв піджака і почав відповідати на питання журналістів. Зокрема він заявив, що Путін "менше всього хоче нової холодної війни".

"Якщо у вас такий кордон з Китаєм, а Китай вважає себе потужною державою, а у вас економічні проблеми. Тому він не думає про холодну війну з Америкою. Це у наших спільних інтересах, не допускати ядерної війни. Він звісно просто так не складе зброю, він у оточенні і вважає, що ми хочемо його змістити", — зазначив очільник Білого дому.

20:33 Байден заявив, що на саміті сторони заклали "фундамент" майбутніх відносин двох країн. Він додав, що США не проти торгувати з Росією.

"Ми не проти щоб народ росії процвітав, але якщо вони будуть порушувати правила, цього не буде. Наразі американські бізнесмени не хочуть інвестувати в Росію, не хочуть бути у Москві", — зазначив американський президент.

20:32 Байден розповів, що обговорив з Путіним питання України та Білорусі: "Ми говорили про нашу непохильну готовність захищати територіальну цілісність та суверенітет України. Ми також обговорили питання Білорусі, які мене турбують. І Путін не непогодився зі мною".

20:31 Байден: "Я передав Путіну список з 16 секторів, які не мають бути ціллю кібератаки". Він також додав, що на саміті порушувалися питання щодо таких справ, як справа Олексія Навального. "Я дуже чітко сказав президенту Путіну, що ми підійматимемо питання, які стосуються фундаментальних прав людини, тому що це є основними нашими обов’язками", — каже Байден.

Крім того, сторони обговорили, що можливо зробити для того, щоб Іран не набув ядерної зброї.

20:28 Байден заявив, що у США і РФ "є певні інтереси, які збігатються: кібербезпека, стратегічна стабільність, контроль надо озброєннями. Ми почали двосторонній діалог щодо стратегічної стабільності. Наші дипломати можуть зустрітися і обговорити, яким чином ми можемо запобігти поширенню ядерної зброї".

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві (текстовий онлайн)
Пресконференція Байдена. Президент США Джо Байден на пресконференції за підсумками саміту з Путіним в Женеві. Фото: AP

20:26 Байден заявив, що запевнив Путіна - порядок денний саміту не спрямований проти РФ. "Жоден президент США не може не захищати демократичні цінності, права і свободи людини", — зазначив Байден.

Він додав, що США та Росії необхідні "головні правила", питання стратегічної стабільності, механізм, який дозволить налагоджувати проблемні питання.

20:25 Розпочинається пресконференція Байдена. На відміну від Путіна, він проводить її у на відкритій локації місцевого ресторана просто неба.

20:11 Журналісти та оператори очікують на трансляцію пресконференції Джо Байдена у прес-наметі.

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві (текстовий онлайн)
Журналісти очікують на заяви Байдена за підсумками саміту. Роксолана Бичай, Суспільне

Отак виглядає екран на який виводитимуть трансляцію.

Путін і Байден уперше зустрілись і провели переговори у Женеві (текстовий онлайн)
Підготовка до трансляції пресконференції Байдена. Роксолана Бичай, Суспільне

Президенти США і РФ Джо Байден і Володимир Путін під час саміту в Женеві, 16 червня 2021 року
Президенти США і РФ Джо Байден і Володимир Путін під час саміту в Женеві, 16 червня 2021 року. АР

19:45 Пресконференція Путіна завершена. Тепер очікуємо пресконференції Байдена. За попередньою інформацією Байден вийде для спілкування з пресою о 20:30.

19:40 Питання, від Bloomberg про санкції. Путін сказав, що не знає, які будуть подальші кроки США щодо санкцій.

19:37 Знову про Україну. Цього разу Путін згадує Януковича. На запитання журналіста ВВС про те, чи готова РФ бути передбачуваною заради покращення відносих із Заходом, Путін почав говорити про події Майдану, знов назвав це "кровавим переворотом" і після цього додав: "і ви нас вважаєте непередбачуваними?"

19:30 Путін розповів, що "не пам'ятає" розмови про душу із Байденом у 2011 році: "Я такої розмови не пам'ятаю, але можу стверджувати, що Байден дуже конструктивна і зважена людина. Він згадував про свою сім'ю, про що мама з ним говорила, ці речі не мають відношення до справи, але показують рівень його цінностей. Ми говорили з ним на одній мові. Не обов'язково заглядати один одному в очі".

Нагадаємо, у 2014 році тоді віце-президент США Джо Байден розповів, як він у 2011 році "дивився в очі Володимиру Путіну". Він згадав, як зустрічався з Путіним, тоді прем'єр-міністром в Москві. За словами Байдена, він сказав: "Пане прем'єр-міністр, я дивлюся у ваші очі і думаю, що у вас немає душі". На це Путін глянув на нього, усміхнувся і сказав: "Ми розуміємо один одного".

19:20 Путін: "Байден не запрошував мене в гості і я поки теж не зробив такого запрошення – для таких поїздок і візитів повинні дозріти умови".

19:08 Путін прокоментував заяву Байдена в інтерв'ю ABC News, де він ствердно відповів на питання про те, що Путін – "убивця": "Він подзвонив, пояснив, мене ці пояснення влаштували. Він запропонував нам зустрітись. Ми зустрілись. Розмова була конструктивную. Байден – людина досвідчена, ми говорили майже дві години. Не з кожним лідером так детально іде розмова. Що стосується різних звинувачень, його попередник (Трамп), йому задали таке ж питання і той уклонився. Але Байден відповів таким чином".

Президент РФ Володимир Путін на пресконференції після переговорів із президентом США Джо Байденом, Женева, 16 червня 2021 року
Президент РФ Володимир Путін на пресконференції після переговорів із президентом США Джо Байденом, Женева, 16 червня 2021 року. Фото: АР

19:05 На запитання про те, чи говорили лідери про Навального, він сказав: "Президент Байден торкався теми прав людини... так, ми говорили про це з його ініціативи".

За словами Путіна, опозиціонер Навальний "свідомо" повернувся в Росію, щоб бути затриманим: "Його оголосили в розшук. Знаючи про це, він приїхав. Я виходжу з того, що він хотів, свідомо йшов на те, щоб бути затриманим. Він зробив те, чого він хотів. Тому про що тут можна говорити?".

Нагадаємо, Навального затримали в січні 2021 року в аеропорту "Шереметьєво", куди він прилетів з Німеччини, де лікувався після отруєння "Новачком". У лютому суд замінив його термін у справі "Ів Роше" з умовного на реальний і відправив в колонію. Вирок у цій справі винесли в 2014 році.

19:00 Питання ABC News: Байден говорив в інтерв'ю, що Путін буде відповідати, якщо кібератаки не припиняться, чи обговорювали це на зустрічі і чому ви боїтеся Навального?

Путін: "США оголосили РФ своїм ворогом і противником. Конгрес це зробив у 2017 році". "Якщо Росія ворог, то які організації США будуть підтримувати в Росії? Я думаю, що не такі, які зміцнюють РФ, а ті, які її стримують. А це мета США, яка заявлена публічно. Як ми повинні до цього ставитися? З настороженістю, але діяти будемо виключно в рамках закону".

"Ми у відповідь оголосили деякі організації іноземними агентами, але працювати не забороняли. Організації Навального публічно порушували законодавство, публічно давали інструкції, як готувати коктейлі Молотова", – заявив Путін.

18:59 Путін знову апелює до Мінських угод і зокрема статті 9 – про повернення контролю над кордоном. Росія наполягає на цій статті, оскільки згіно неї вибори на нині окупованих територіях Донбасу проводяться ДО того, як Україна встановлює контроль над кордоном з РФ на цих територіях.

"Що стосується зобов'язань щодо України, у нас зобов'язання тільки одне – сприяти реалізації Мінських угод", – заявив Путін.

Нагадаємо, що президент Зеленський заявляв, що Україна не погоджується з послідовністю дій щодо Донбасу, коли спочатку повинні відбутися вибори, а після цього Україна зможе повернути контроль над кордоном з Росією.

18:57 Путін заявив, що РФ і США почнуть спільні консультації щодо кібербезпеки. Водночас він заявив, що більшість кібератак в світі "здійснюється із США".

18:55 Путін заявив, що вони домовились із Байденом про повернення послів до країн. "Стосовно повернення послів у місця роботи у Москву і Вашингтон ми вирішили це питання. Вони повертаються. Але коли – технічне питання", – зазначив він.

18:50 Путін почав пресконференцію. Він підтвердив, що питання України обговорювалось. Байден згоден з тим, що в основі урегулювання ситуації на Донбасі лежать Мінські домовленості. Також Путін повідомив, що вони "побіжно" торкнулися питання вступу України в НАТО.

Читайте також: РФ відреагувала на заяву Байдена щодо імовірності вступу України до НАТО

18:45 У найближчі хвилини очікується пресконференція Путіна. До зали, де має відбутись пресконференція прийшов глава російського МЗС Сергій Лавров.

18:40 Журналіст The Guardian Ендрю Рот повідомив, що замість трьох раундів переговорів обмежились двома, що стало несподіванкою для журналістів. Це може засвідчити або про те, що все пішло не за планом, або навпаки – сторони вирішили пришвидшити якісь питання.

18:28 Байден залишив будівлю вілли, де проходили перемовини. Білий дім підтвердив, що самміт у Женеві закінчився о 17:05 за місцевим часом (15:05 за Гринвічем), передає ВВС. Про завершення саміту повідомила і пресслужба Кремля, передає "Дождь".

Невдовзі очікуються пресконференції як президента Путіна, так і президента Байдена.

18:20 Аніта Кумар, кореспондента Білого дому Politico, опублікувала фото, на якому лідери дивляться на сутичку в зоні, де стояли представники ЗМІ. Це сталось перед першою зустріччю, більше читайте тут.

18:15 Кореспондентка Суспільного повідомила, що лімузин, на якому прибув Байден, готують до від'їзду.

Раніше зазначалось, що друга зустріч може завершитись близько 19-ї, також журналісти очікують на пресконференції президентів, які, як анонсувалось, будуть окремими.

18:00 Швейцарська антиядерна група Campax розмістила на Женевському озері транспарант із закликом лідерів США та Росії скоротити ядерні арсенали.

Величезний банер із написом "Мир і безпека шляхом роззброєння" виставили таким чином, щоб його було видно зверху поблизу аеропорту Женеви, куди прилетів Путін.

Раніше США і Росія домовилися про час і місце нового раунду переговорів про ядерне роззброєння і запросили на зустріч Китай. Журналісти не виключають, що це питання обговорюватимуть і на сьогоднішньому саміті.

17:40 Поки триває другий раунд переговорів Байдена з Путіним, журналісти продовжують працювати в пресцентрі-наметі встановленому поруч з віллою Ла Гранж. Площа намету становить 8000 квадратних метрів, загалом події саміту в Женеві висвітлюють близько 4000 медійників з усього світу.

Путін і Байден уперше зустрілись і проводять переговори у Женеві (текстовий онлайн)
На саміті працюють близько 4000 представників медіа з усього світу. Роксолана Бичай, Суспільне

17:14 На площі Плейнпале, де напередодні активісти мітингували проти приїзду до Женеви Путіна і нагадували про долю російського опозиціонера Олексія Навального, відбулася акція вірменської діаспори. Про це повідомляє журналіст швейцарського видання Le Temps Сімон Геб'ю в Twitter.

Представники вірменської діаспори виступили з протестом проти байдужості обох держав до долі Вірменії. Вони нагадали, що США і Росія спільно з Францією є співголовами ОБСЄ (Організація з безпеки та співробітництва в Європі) і повинні мирним шляхом врегулювати статус Нагірного Карабаху, де ворогують Вірменія й Азербайджан. "Ці країни не беруть на себе моральну відповідальність і не забезпечують безпеку вірменської держави і вірменського населення Нагірного Карабаху, як вони обіцяли", — наголосили учасники акції.

17:00 Переговори Путіна і Байдена в розширеному складі почались:

Американська делегація: Блінкен, його заступниця Нуланд, посол в Москві Джон Салліван, помічник президента з нацбезпеки Джейк Салліван, старший директор ради нацбезпеки Грін.

Російська делегація: Лавров, його заступник Рябков, посол у Вашингтоні Антонов, помічник президента з питань зовнішньої політики Ушаков, начальник генштабу Герасимов і прессекретар Пєсков.

Президент США Джо Байден (ліворуч) і президент Росії Володимир Путін (праворуч) під час зустрічі на Віллі ла Гранж у Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 року
Президент США Джо Байден (ліворуч) і президент Росії Володимир Путін (праворуч) під час зустрічі на Віллі ла Гранж у Женеві, Швейцарія, 16 червня 2021 року. Фото: АР

Напередодні повідомлялось, що в російській делегації також є заступник глави Адміністрації президента РФ, учасник тристоронньої контактної групи (ТКГ) з питань Донбасу Дмитро Козак.

16:30 Білий дім пояснив, чому відмовився від спільної пресконференції з Путіним. Спільний вихід створив би для Путіна можливість "виглядати так, ніби він покращив свої позиції за рахунок американської сторони", пише CNN із посиланням на чиновників з адміністрації президента США: "Рішення не проводити спільну пресконференцію було одним із пунктів (для президента Байдена – ред.), на якому наполягали представники Білого дому".

При цьому відзначається, що на спільній участі президентів Байдена й Путіна у медіа-заході за підсумками візиту наполягала саме російська сторона.

"США виступали проти, бо не хотіли давати Путіну майданчик (для виступу – ред.), як це сталося після саміту 2018 року з тодішнім президентом Дональдом Трампом у Гельсінкі", – ідеться у повідомленні.

16:25 Зустріч Байдена і Путіна у вузькому складі за участі Лаврова і Блінкена – закінчилися. Вона тривала майже дві години. Зараз розпочнеться зустріч у ширшому колі.

Лідери США та РФ Джо Байден і Володимир Путін у Женеві, 16 червня 2021
Лідери США та РФ Джо Байден і Володимир Путін у Женеві, 16 червня 2021. Фото: АР

16:15 Наталія Адаменко, експертка з дипломатичного протоколу і етикету прокоментувала Суспільному вихід Путіна з літака у Женеві під закритим трапом. За її словами, є традиція для офіційних візитів – виходити із відкритим трапом.

"Дрібниць в протоколі і в етикеті нема... Це історія вперше, коли ми бачимо такий закритий трап", – зазначила вона і додала, що таким чином Путін привернув увагу.

"Може президент Путін хотів сказати всім, що він боїться, що буде якийсь снайпер в нього стріляти, щоб в нього не влучили. Може він боїться дощу, а може він просто хотів всім дати знати, що він не такий як всі і відрізняється від усіх не тільки своєю позицією у світі, а й тим, що він прилетів і в нього закритий трап. І він зробив це задля того, щоб зараз всі думали: "А що ж це може значити?".

Зазначимо, що Путін відомий тим, що запізнюється на офіційні зустрічі. Сьогодні ж він прибув учасно.

16:10 Однією з перших речей, яку можна оцінювати з будь-якої офіційної зустрічі двох лідерів, є рукостискання. Як відзначає ВВС, Байден запропонував руку першим, і Путіну доводиться крокувати вперед, щоб потиснути йому руку.

Рукостискання Байдена і Путіна. Женева, 16 червня, 2021. Фото: АР
Рукостискання Байдена і Путіна. Женева, 16 червня, 2021. Фото: АР. Фото: АР

15:55 CNN відзначило, що Байден на початку саміту з Путіним назвав США та Росію "двома величними державами", що є помітним "підвищенням статусом Москви". "Раніше США намагалися применшити глобальну роль Москви. Так, президент Обама одного разу описав Росію як "регіональну державу" після вторгнення в Україну", зазначають журналісти.

Журналісти на саміті скаржаться, що на протокольній зустрічі перед закритою частиною було надто шумно і тісно, тому не всі слова лідерів було чутно.

15:50 Перші карикатури. Патрік Шаппетт, відомий своїми роботами для Der Spiegel і The New York Times, Newsweek, зобразив лідерів країн біля вази із написом "Китай".

15:40 Поліція зняла обмеження руху в районі між аеропортом та набережною Вільсона після прибуття президентів на Віллу.

15:35 Між американськими та російськими журналістами сталась сутичка, пише RTS. Репортери нібито блокували камери, тоді як інші люди розмовляли між собою, коли Путін і Байден намагалися дати вступне слово один одному. Урешті ситуація напружилася між пресслужбами із США та Росії, повідомляє кореспондент Білого дому CNN Кейтлан Коллінз.

15:30 Поки Байден, Блінкен, Путін і Лавров проводять переговори у закритому режимі, на вулицях Женеви журналісти побачили сітілайти із написами: Навального отруїли "Новачком", І до сих пір немає розслідування? Як же так, президент Путін?

Також місцеві вивісили прапори ЛГБТ. "Наша будівля Airbnb, навпроти женевського Парку-Ла-Гранж, вітає Путіна", – пише репортерка The New York Times Сілан Єгінсу.

15:30 Так виглядає Вілла Ла Гранж, де зараз проводять переговори Путін і Байден.

Охоронці сидять на лавці біля вілли Ла Гранж, де зустрічаються Путін і Байден, 16 червня 2021 року. Фото: АР
Охоронці сидять на лавці біля вілли Ла Гранж, де зустрічаються Путін і Байден, 16 червня 2021 року. Фото: АР. Фото: АР

15:00 Зустріч відбувається у присутності міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова і держсекретаря США Ентоні Блінкена. Усе ще не виключена двостороння зустріч, але це залежатиме від Байдена і Путіна.

Нагадаємо, що у травні Блінкен відвідав Україну. Візит відбувся на тлі загострення ситуації на Донбасі та маневрів російських військ біля українського кордону. Тоді ж у США був новий виток розслідування “українського скандалу”, який спричинив у 2019 році спробу імпічменту тодішнього президента Дональда Трампа.

14:40 "Завжди краще зустрічатися віч-на-віч", – сказав Байден Путіну на початку їхнього саміту, повідомив кореспондент CBSNewsRadio Стівен Портной. А Володимир Путін заявив, що сподівається, що "зустріч буде результативною", передає ВВС.

Байден на початку саміту також заявив, що в Росії та Америки є як спільні питання для обговорення, так і розбіжності: "Як я сказав зовні, зустрічатися віч-на-віч завжди корисно. Ми намагаємося визначити, де у нас є спільні інтереси, а там, де у нас є розбіжності, ми можемо зробити все для того, щоб професійно і передбачувано обговорювати питання".

Зі свого боку Путін подякував главі Білого дому за ініціативу провести саміт в Женеві: "Пане президенте, хочу подякувати вам за вашу ініціативу сьогоднішньої зустрічі".

Він також додав, що в російсько-американських відносинах накопичилося багато питань.

14:38 Одній з кореспондентів вдалося вигукнути питання ще до початку саміту. Дженніфер Джейкобс із Bloomberg порушила одне з питань, яке, як очікується, підніме президент Байден під час переговорів – ув'язнення Олексія Навального.

14:30 Як передає кореспондентка Суспільного, Володимир Путін та Джо Байден зустрілися поруч із віллою, потиснули руки та зайшли в середину.

Лідери США і РФ Джо Байден і Володимир Путін в Женеві, 16 червня, 2021, фото: АР
Лідери США і РФ Джо Байден і Володимир Путін в Женеві, 16 червня, 2021, фото: АР. Associated Press

14:00 Російська делегація прибуває до місця зустрічі. За 12 хвилин після Путіна на віллу прибув і американський президент Байден. Він прилетів до Женеви учора.

Путін прибув до Женеви для зустрічі з Байденом (текстовий онлайн)
Фото: Суспільне

Близько 13:30 за київським часом Путін прибув до аеропорту Женеви. Раніше Кремль відмовив місцевій владі у проведенні офіційної церемонії зустрічі Путіна в аеропорту, зазначила мер Женеви Фредерік Перлер.

Президент РФ Володимир Путін прибув до Женеви, 16 червня, фото: АР
Президент РФ Володимир Путін прибув до Женеви, 16 червня, фото: АР. Фото: АР

Машини поблизу оглядає поліція і собаки.

Автівки біля місця зустрічі Путіна і Байдена оглядають правоохоронці та собаки
Автівки біля місця зустрічі Путіна і Байдена оглядають правоохоронці та собаки. Фото: Суспільне

Як повідомляє кореспондентка Суспільного, район, де відбуватиметься зустріч, перекритий. Сторонніх туди не пускають, а місцеві, аби вийти на вулицю — мають із собою взяти документ, що пересвідчує їх місце проживання.

Читайте також: Зеленський про зустріч Байдена і Путіна: домовленості про Україну без України між РФ та США не буде
Район у Женеві, де мають зустрітися Путін та Байден
Район у Женеві, де мають зустрітися Путін та Байден. Роксолана Бичай, Суспільне
Без підписання документів та спільних заяв. Чого очікувати від зустрічі Байдена і Путіна в Женеві
Район у Женеві, де мають зустрітися Путін та Байден
Район у Женеві, де мають зустрітися Путін та Байден. Роксолана Бичай, Суспільне

Напередодні саміту в Женеві відбулась акція на підтримку ув'язненого в Росії опозиціонера Олексія Навального.

Чоловік в масці Путіна на акції на підтримку Навального, яка пройшла напередодні саміту в Женеві
Чоловік в масці Путіна на акції на підтримку Навального, яка пройшла напередодні саміту в Женеві. Фото: АР

Нагадаємо, у березні Росія відкликала посла свого зі США після того, як Байден ствердно відповів на запитання журналіста про те, чи вважає він Путіна вбивцею. Тоді у відповідь Путін сказав, що "хто як обзивається, той так і називається", а також побажав здоров'я Байдену.

Оператор знімає фрески, на яких зображено Олексія Навального (зліва) та Нельсона Манделу у Женеві, Швейцарія, 15 червня 2021 р. Фото: АР
Оператор знімає фрески, на яких зображено Олексія Навального (зліва) та Нельсона Манделу у Женеві, Швейцарія, 15 червня 2021 р. Фото: АР. Фото: АР

Дивіться також о 19:00 спецефір на Суспільному:

Читайте також

"Це не змагання": Байден пояснив відмову від спільної пресконференції з Путіним

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок