Яка роль НАЗК у боротьбі з олігархами. Пояснює голова агентства

Яка роль НАЗК у боротьбі з олігархами. Пояснює голова агентства

Ексклюзивно
Яка роль НАЗК у боротьбі з олігархами. Пояснює голова агентства UGC

Голова Національного агентства із запобігання корупції Олександр Новіков в ефірі Українського радіо розповів про антикорупційну стратегію НАЗК та роль агентства у боротьбі з олігархатом в Україні.

Яка роль у побудові України без олігархів належить НАЗК?

Ми в НАЗК вважаємо, що з олігархами не треба боротися. Потрібно створити умови, за яких у олігархів не було б мотивів захоплювати владу. Які мотиви є зараз? Оскільки влада не є повністю незалежною, а окремі фінансово-промислові групи впливають на неї, то інші конкуренти цих фінансово-промислових груп змушені також конкурувати за захоплення влади. НАЗК має цілий план як зробити Україну цивілізованою державою, де люди, яких ми називаємо сьогодні олігархами, будуть великим бізнесом, окремими державами, у яких не буде на меті впливати на державу. Цим планом є антикорупційна система. І там є відповіді на всі питання про комплексну зміну правил, яка дозволить українцям не боротися між собою (олігархам з владою, одній партії з іншою), а яка дозволить продуктивно використовувати енергію великого бізнесу на користь держави і громадян.

Чи входить контроль над незаконним фінансуванням політичних партій у функції НАЗК?

Це — безпосередня відповідальність НАЗК, адже ми — єдиний орган, на який покладено функції забезпечення доброчесності політичних партій. В НАЗК я підписую накази про фінансування та перерахування бюджетних коштів політичним партіям. І моя команда перевіряє звіти політичних партій, для того, щоб забезпечити незалежність партії від фінансово-промислових груп. Якщо ми встановлюємо, що фінансування партій йде з незаконних джерел — ми можемо зупинити бюджетне фінансування або, навіть, обернути ці кошти на користь держави. Крім цього, ми ініціюємо спеціальне кримінальне провадження, яке направляємо до національної поліції.

Для цього нами, місяць тому був запущений найкращий у світі абсолютно відкритий реєстр звітності політичних партій. І так само, як ми зараз бачимо звітність публічних службовців, будь-який громадянин країни може бачити доходи, витрати, оренду офісів та інше будь-якої політичної партії України. Таким чином, не тільки НАЗК зможе контролювати діяльність політичних партій, а й будь-який громадянин нашої країни.

Чи є спроби позбавити НАЗК подібної функції?

Завтра, 16 червня голова Комітету з питань правової політики пан Костін буде розглядати поданий усіма керівниками усіх партій парламенту законопроєкт 5253, який, фактично, може зруйнувати виконання НАЗК даної функції. Цей законопроєкт забороняє НАЗК встановлювати фіктивність правочину. Так ми під час перевірок політичних партій встановлювали, що кошти перераховувалися за підробленими угодами, актами виконаних робіт. Тепер партії хочуть заборонити нам констатувати факти підробки таких документів і, відповідно, накладати санкції. Сподіваюся, Комітет з питань правової політики не підтримає цей законопроєкт. Найбільш дивно, що даний законопроєкт ініційований партією “Голос”, яка вчора заявляла про те, що вона бореться з олігархами і, водночас, основний інструмент забезпечення доброчесності політичних партій для боротьби з олігархами хоче зруйнувати.

Про антикорупційну освіту

Україні потрібна антикорупційна освіта, створена мною і частиною нашої команди в НАЗК — управління навчальних і просвітницьких програм. Ми пояснюємо шкоду від корупції та інтегруємо антикорупційну освіту у шкільну і вищу освіти, разом із Міністерством освіти. Ми впевнені, що ця довготермінова робота дасть ефект, за яким буде сформульована нульова толерантність до корупції. Разом з тим, сам розвиток суспільства призведе до цього, адже рівень розвитку технологій призводить до того, що всім стає відомо про всіх. Репутація буде головним ресурсом будь-якої людини. Якщо ти хочеш бути успішним, то маєш керуватися етичними і антикорупційними нормами.

Про дії НАЗК щодо чинного голови “Нафтогазу” Юрія Вітренка

Я з повагою відношуся до Юрія Вітренка. Боротися з олігархами можна лише встановленням правил і їх дотриманням. Уряд та президент України підтримують принципи корпоративного управління, організацію економічного розвитку і співробітництва. Ці принципи передбачають дотримання антикорупційних стандартів під час призначення керівників державних компаній. “Нафтогаз” — найбільша державна компанія в Україні, тому вона має бути зразком виконання вимог антикорупційного законодавства. Юрій Вітренко працював в Міністерстві енергетики і курував питання “Нафтогазу” і, фактично, готував пропозиції до цього рішення, яким вже сам і був призначений. Тобто, очевидна ситуація порушення закону. Ми змушені були внести припис.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди