Депутати хочуть скасувати перенесення вихідних на робочі дні. Експертка прокоментувала ініціативу

Депутати хочуть скасувати перенесення вихідних на робочі дні. Експертка прокоментувала ініціативу

Ексклюзивно
Депутати хочуть скасувати перенесення вихідних на робочі дні. Експертка прокоментувала ініціативу
. Фото: www.slovoidilo.ua

Верховна рада може скасувати перенесення вихідних та робочих днів в Україні. Парламент почав розглядати відповідну законодавчу ініціативу ще у січні. Документ вже пройшов усі комітети й комісії та перебуває на фінальному етапі перед затвердженням. Якщо його ухвалять, це означатиме, що святкові вихідні, які припадають на суботу чи неділю, не будуть автоматично переноситися на початок наступного тижня. Кандидатка економічних наук, провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Лідія Ткаченко в ефірі Українського радіо оцінила законодавчу ініціативу.

Що передбачає законопроєкт

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту, він покликаний узгодити законодавство України із законодавством країн-членів Європейського Союзу задля ефективнішої співпраці між країнами та збільшення економічного потенціалу України.

"Надмірна кількість перенесень робочих днів негативно впливає на продуктивність праці, мінімізує можливості роботи з інвесторами та донорами й назагал формує негативну репутацію бізнес-потенціалу України у світі", – переконані автори проєкту закону.

Також депутати вважають, що перенесення робочих днів, яке призводить до появи 6-денного робочого тижня, є порушенням законодавчих вимог до мінімального часу відпочинку працівника, який не може бути зменшеним. Окрім того, вони апелюють до відсутності подібної практики в інших країнах світу, зокрема, у Білорусі, Польщі, Словаччині, Чехії, Литві, Франції, Німеччині, Данії, Нідерландах та США.

"Перенесення робочих днів є типовою радянською традицією, яка до сьогодні зберігається в деяких пострадянських країнах, зокрема, в Росії", – наголошується у тексті записки.

Відтак закон пропонує скасувати практику перенесення вихідного на наступний тиждень у разі, якщо святковий або неробочий день збігається зі звичайним вихідним днем.

Експертна думка

За словами експертки, законопроєкт є коротким та містить буквально два речення, які характеризують його зміст.

"Пропонується внести правки до статті 67 Кодексу законів про працю, яка встановлює вихідні і святкові дні. Пропонується вилучити частину, яка переносить вихідний день на будній день, якщо свято припадає на вихідний день, тобто на суботу чи неділю, а також частину, яка передбачає, що уряд може видавати рекомендації про згрупування святкових і несвяткових днів", – пояснила вона.

При цьому Ткаченко зазначила, що попри лаконічність документу "пояснювальна записка до цього законопроєкту написана досить пафосно". Зокрема, у ній зазначається, що ухвалення закону начебто мусить наблизити Україну до законодавства розвинутих країн, зокрема ЄС.

"Я не думаю, що цей законопроєкт буде розглянуто найближчим часом і що по ньому буде прийняте рішення. За півтора року життя в умовах пандемії мені здається, що вже всі навчилися будувати свій робочий час більш-менш гнучко", – зауважила експертка.

Чи перерозподілятимуть вихідні впродовж року

Як нагадала Лідія Ткаченко, в Україні є свята, які не можна перенести.

"Наприклад, у червні буде Трійця та День Конституції, які не можна перенести на інший день. Те саме стосується Різдва, Нового року, Великодня тощо. Очевидно, що календар свят зроблений не для того, щоб врівноважити розподіл робочого часу. Щось склалося історично, щось вирішили ситуативно, а є і релігійні свята", – пояснила вона.

За словами експертки, не всі можуть бути задоволені великою кількістю вихідних, наприклад, у грудні та січні, коли Україна спочатку святкує Католицьке Різдво, потім Новий рік та Православне Різдво.

"Звичайно, це когось може турбувати. Але наразі є багато можливостей, і якщо вам треба працювати, то ви можете працювати й у вихідний. Крім того, уряд видає рекомендацію про перенесення вихідних днів та відпрацювання, але це не є обов'язковим до виконання. Це все вирішується на рівні виробничої одиниці, тому є певна гнучкість", – зазначила Ткаченко.

При цьому експертка нагадала, що у багатьох країнах Європі існують канікули, які збігаються із Різдвяними святами. За її словами, ці кількаденні вихідні не заважають працювати тим, хто цього хоче.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок