Карстове провалля, яке утворилося 6 тижнів тому на Львівщині – збільшилося на метр

Карстове провалля, яке утворилося 6 тижнів тому на Львівщині – збільшилося на метр

Карстове провалля, яке утворилося 6 тижнів тому на Львівщині – збільшилося на метр
Суспільне Львів

Карстове провалля, яке утворилося біля Щирця півтора місяці тому, збільшилось на метр. На об’єкті геологи зробили експертну оцінку і керівництво місцевої громади буде виготовляти проєктно-кошторисну документацію. Її повинні зробити до середини червня. І вже тоді зможуть розпочати відновлювальні роботи.

Збільшилося на метр

Провалля у селі Піски поблизу Щирця утворилося 20 квітня на подвір’ї місцевого мешканця. Діаметр провалля був близько 30 метрів, а глибина – 12 метрів. Тоді ділянку відразу обгородили та виставили мітки, аби контролювати зміну розмірів. Староста села Любов Паук порівнює, що змінилося.

Карстове провалля, яке виникло 6 тижнів тому на Львівщині – збільшилося на метр
Місце провалля обгородили. Суспільне Львів

"Я так ходила ще заглядала, дивилася, думала дерево піде, і там за дерево, а воно вже тоді було отак закраяне, то десь на метр воно ще посунулося після того основного провалля, метр-півтора", – каже староста.

У селі Піски наразі заборонили рух вантажівок. Маршрутки їздять без змін. На проваллі вже зробили науково-технічну оцінку, кажуть у Щирецькій селищній раді. Тепер працюють над проєктно-кошторисною документацію.

Карстове провалля, яке виникло 6 тижнів тому на Львівщині – збільшилося на метр
У селі Піски обмежили рух вантажного транспорту. Суспільне Львів

"Вчора підрядники почали роботу, тобто вони почали геодезичне знімання. Після чого буде розроблений власне кошторис, який повинен пройти експертизу і ми будемо звертатися в Львівську обласну адміністрацію для виділення коштів для робіт по ліквідації карстового провалля. Про суми ми наразі не можемо говорити", – керівник справами виконавчого комітету Щирецької селищної ради.

"Провалля кілька днів розширювалося"

Родич власників будинку, поблизу якого утворилося провалля, Михайло Міхно каже, приходить до вуликів та доглядати свійську птицю, бо дідуся, який жив в хаті, через небезпеку, забрали діти.

Карстове провалля, яке виникло 6 тижнів тому на Львівщині – збільшилося на метр
На стінах будинку поблизу провалля утворилися тріщини. Суспільне Львів

"Коли утворилося провалля, воно пару днів розширювалося потім стало на своє місце. І практично нічого не змінилося, хата стоїть на місці, тріщини на хаті не розширюються, єдино, що підійшла вода, половину ями залило водою, ну це ґрунтові води, то нормальне явище", – розповідає Михайло Міхно.

"Провалля можуть повторитися"

Подібні провалля трапляються там, де підприємства чи люди втручаються у ландшафт.

"В останні роки був досить такий сухий період і криниці, з яких люди переважно брали воду – пересихали. І за такими попередніми даними люди бурили свердловини з гіпсу та відповідно нижче залягаючих водоносних горизонтів і звідтам брали воду, а це в свою чергу активізувало карст. Там поруч є два кар’єри, але ці кар'єри прямого відношення до активізації карсту не мають", – каже доцент кафедри геології університету імені Івана Франка Василь Дяків.

Геолог додає, що карстові провалля в Пісках можуть повторитися.

Що відомо

  • 20 квітня у селі Піски, поблизу Щирця, утворилося провалля. На місце події виїжджали рятувальники та геологи. Земля просіла за 35 метрів від дороги – розповів голова Щирецької ОТГ Олег Василишин.
  • За словами Олега Василишина, провалля у їхньому селі та навіть на тому ж місці стаються не вперше, усе через геологію району.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

На початок