"Забагато функцій для РНБО". Що кажуть нардепи про закон Зеленського про олігархів

"Забагато функцій для РНБО". Що кажуть нардепи про закон Зеленського про олігархів

"Забагато функцій для РНБО". Що кажуть нардепи про закон Зеленського про олігархів УНІАН

Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної ради як невідкладний законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Документ, зокрема, визначає такі поняття як "олігарх", "бенефіціар", "пов'язана особа" та"контролер", а також встановлює для держпосадовців відповідальність за зв’язки з олігархами.

Суспільне дізналося, що думають про президентський законопроєкт народні депутати від різних фракцій, та чи підтримаються вони документ під час голосування.

Олександр Корнієнко, "Слуга народу"

Голова партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко законопроєкт підтримує. Він переконаний, що нові норми законодавства дозволять відокремити олігархів від представників бізнесу, які не чинять впливу на політичне життя країни.

"У тексті закону зберігаються положення, які обговорювались, зокрема щодо критеріїв, за якими можна віднести цих людей до групи олігархів. Взагалі це питання більше ідеологічне, глобальне, філософське. Це відповідь на питання, яке нам задають два роки – "коли ж закінчиться епоха брехні?". От закон про олігархів – одне зі свідчень того, що вона закінчується", – зазначив він.

Політик підкреслив, що рішення про те, чи вважати бізнесмена олігархом, буде ухвалювати не окрема людина, а Рада національної безпеки і оборони за поданням відповідного державного органу чи члену РНБО. Окрім того, він нагадав, що закон зобов’язує політиків звітувати про наявні зв’язки з олігархами.

Утім, на думку Корнієнка, процес ухвалення законопроєкту буде складним. Нардеп очікує, що він супроводжуватиметься блокуванням трибуни та заявами про переслідування з боку політичних опонентів: "Я думаю, що це буде непроста історія, враховуючи, що половина опозиційних партій вже заявила, що вони не підтримають закон".

Дмитро Разумков, "Слуга народу"

На переконання голови Верховної ради Дмитра Разумкова, документ надає забагато функцій РНБО.

"З урахуванням того, які функції передбачаються для Ради національної безпеки і оборони, а саме – дорадчі, консультативні, організаційні, їй не властива функція відносити тих чи інших громадян до тих чи інших категорій, – наголосив він.

На думку спікера, таку функцію краще було б покласти на окремий новий орган, який би працював по аналогії з комісіями, які займаються відбором кандидатів до НАБУ, САП, із залученням іноземних експертів. Разумков додав, що необхідно створити законодавчі запобіжники, які б не дозволили у майбутньому узурпувати вплив у цьому органі. Також він зазначив, що у майбутньому в РНБО може виникнути конфлікт інтересів.

"Голова Ради, президент, інші високопосадовці входять до складу РНБО, і якщо ми кажемо, що є гіпотетичний голова Верховної ради, який пов’язаний з олігархами, або інший посадовець, то навряд він буде підтримувати ідею включення такої особи до вищезазначеного списку", – наголосив спікер парламенту.

Євгенія Кравчук, "Слуга народу"

Заступниця фракції партії "Слуга народу" у парламенті Євгенія Кравчук зазначила, що найважливішим є поява поняття "олігарх" у законодавстві та критерії віднесення особи до списку олігархів. При цьому депутатка вважає, що Рада опиратиметься ухваленню законопроєкту.

"Давайте для початку його ухвалимо. Я думаю, що буде великий спротив у Верховній раді. Я впевнена, що буде мільйон юридичних аргументів, будуть розповідати, що він не працюватиме", – переконана вона.

Кравчук додала, що влада також планує зміни до антимонопольного і антикорупційного законодавства, а також закону про політичні партії.

Данило Гетманцев, "Слуга народу"

Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев висловився на підтримку законопроєкту.

"Йдеться про прозорість відносин. Ніхто не заперечує, аби великий бізнес лобіював свої інтереси. Але він має робити це в межах правового поля та без політичної корупції, іншими словами – не сплачуючи грошей за лобізм. Ми повинні ідентифікувати людей, які мають одночасно монополію, велику власність у медіа та політичний вплив, і ми повинні упередити, щоб вони не використовували своє становище на шкоду суспільства", – переконаний Гетманцев.

При цьому він додав, що за критеріями у списках олігархів може опинитися п’ятий президент Петро Порошенко.

"За законопроєктом рішення про включення тієї чи іншої особи (до списку олігархів – ред.) має ухвалювати РНБО, але за зовнішніми ознаками, за інформацією ЗМІ, якщо ми зіставимо майно цієї людини і те, що він є народним депутатом, має у своїй власності телевізійні канали, багато чого говорить про те, що він може туди потрапити", – зазначив нардеп.

Ярослав Железняк, "Голос"

На переконання співголови фракції "Голос" Ярослава Железняка, законопроєкт не буде ефективним та потребує серйозних змін: "Внесли пустишку, яка говорить про те, що якщо РНБО (яке до речі, за цим законом підміняє суди, Антимонопольний комітет, правоохоронців) визнає когось олігархом, то він не зможе скидати на рахунок партії до 1,5 мільйона гривень. Я бачив, що у нас цим займаються касири, продавці хачапурі, бездомні, але щоб олігархи скидали гроші на партії – я чогось у нас не бачив за 30 років", – зазначив політик.

Кіра Рудик, "Голос"

Голова партії "Голос" Кіра Рудик також розкритикувала законопроєкт.

"Цей законопроєкт про олігархів є суто популістичним, він не буде боротися з олігархами. Він створений тільки для того, щоб президент міг знову сказати, що він щось робить у цьому напрямку. Цей законопроєкт надає Раді національної безпеки і оборони, всі функції які мали б виконувати судова система, Антимонопольний комітет, правоохоронна система. Це по суті означає, що судової системи не буде, тому що РНБО виконуватиме функції всіх інших органів у нашій країні", – переконана Рудик.

За словами нардепки, у документі також розмиті критерії віднесення конкретної особи до категорії олігарха: "Там є кілька критеріїв, кожен з яких можна застосувати до будь-кого. Наприклад, "той хто має вплив на медіа або є дотичним до медіа". Таким чином людина, у якої є 200 тисяч фоловерів на фейсбуці, також є впливовою і також має дотик до медіа".

Окрім того, нардепка зазначила, що у документі не прописаний порядок перевірки розміру статків. Також Рудик підкреслила, що навіть у разі визнання особи олігархом, обмеження, які накладаються на неї у зв’язку з таким статусом, є незначними.

"Перш за все, їй неможливо буде купляти об’єкти які виставлені на приватизацію, а друге – вона не зможе спонсорувати політичні партії", – пояснила вона.

Ірина Геращенко, "Європейська солідарність"

На переконання співголови депутатської фракції партії "Європейська солідарність Ірини Геращенко, Зеленський вніс законопроєкт на розгляд у Раду задля підняття власного рейтингу. За її словами, олігархам має протистояти не РНБО, а інші компетентні органи.

"Ми за деолігархізацію, але для цього має запрацювати Антимонопольний комітет, якому надані всі повноваження, щоби боротися з монополією в енергетиці, в інших сферах. Є правоохоронні органи. Модна писати мільйон законів, але якщо руйнується система, якщо не працюють структури, які мають давати відповіді на ці питання, буде продовжуватись те, що є", – вважає вона.

На думку депутатки, також документ надає забагато повноважень Раді національної безпеки і оборони.

"Згідно з текстом цього законопроєкту ми можемо заощадити значні кошти бюджету на судах, ДБР, НАБУ, САП, Антикорупційному суді, СБУ, розвідці, МВС – всі ці структури не потрібні. У нас РНБО буде тепер визначати, хто правий, а хто ні", – обурилась нардепка.

Що відомо

  • 3 червня на сайті Верховної ради з’явився текст президентського законопроєкту "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Він визначає, хто такі олігархи, хто вестиме реєстр їхніх імен та що загрожує держслужбовцям за контакти з ними.
  • У травні секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що наразі в Україні до переліку олігархів можна віднести 13 людей.
  • 15 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що планується розробити законопроєкт "про статус олігархів".
  • За даними списку журналу Forbes, трійку найзаможніших українців продовжує очолювати олігарх Рінат Ахметов. Далі у десятці йдуть Віктор Пінчук, Констянтин Жеваго, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Олександр і Галина Гереги, Петро Порошенко, Вадим Новінський, Олександр Ярославський та Юрій Костюк.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди