Чому не варто прив'язувати прожитковий мінімум до середньої зарплати. Пояснює експерт

Чому не варто прив'язувати прожитковий мінімум до середньої зарплати. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чому не варто прив'язувати прожитковий мінімум до середньої зарплати. Пояснює експерт UGC

2 червня Верховна рада у першому читанні схвалила законопроєкт №3515 про реформування прожиткового мінімуму. Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт розроблено з метою забезпечення права громадян на достатній життєвий рівень шляхом запровадження нової методології розрахунку прожиткового мінімуму, на базі якого встановлюються основні державні соціальні гарантії та соціальні виплати.

Документом планується прив'язати відсоткове співвідношення розміру прожиткового мінімуму до середньомісячної заробітної плати. Кожного року відсоток збільшуватиметься на 1.

Кандидат економічних наук, керуючий партнер Консалтингової компанії “Фінансова студія” Євген Невмержицький в ефірі Українського радіо розповів про переваги та недоліки законопроєкту а також його вплив на економіку України.

Переваги законопроєкту про прожитковий мінімум

Виглядає цей проєкт як соціально спрямований. Тобто люди, зокрема не захищені верстви населення, будуть отримувати більше відшкодування. Збільшаться виплати на дітей, пенсіонерів, людей з обмеженими можливостями — так цей закон виглядає і так сприймається. Це — позитивна риса і, звісно, треба збільшувати соціальні виплати. Це — нормально, особливо для України, де всі ці виплати знаходяться на дуже низькому рівні.

Про ефективність законопроєкту з економічної точки зору

Рівень нашої бідності дуже глибокий і Україна — одна із найгірших країн в контексті добробуту населення. Чому? Тому що в нас неефективна економіка, а не тому, що на законодавчому рівні встановлений не відповідний розмір прожиткового мінімуму.

Що є джерелом для збільшення прожиткового мінімуму

Це — збільшення податків на бізнес, який і так знаходиться в занепаді. І умови ведення бізнесу є несприятливими. Законодавець не робить ті рухи, які б дозволили бізнесу заробляти більше, зменшувати тіньовий обіг в економіці, сплачувати більше податків і створювати умови, які справді приведуть до добробуту громадян. Тоді, відповідно, природним ринковим шляхом збільшувався б прожитковий мінімум кожної людини. У нас же законодавець йде навпаки: підвищує прожитковий рівень і зовсім нічого не робить для бізнесу. Адже, у нас є величезні борги, сотні тисяч гривень на людину по заробітній платі по державних підприємствах.

Що варто зробити натомість

Щоб підвищити добробут громадян, зараз треба дбати про умови ведення бізнесу, зменшувати неоподаткований мінімум доходів. Тоді це була б законодавча робота на добробут суспільства, в його інтересах. Прив’язування прожиткового мінімуму до середньої заробітної плати — робота на збільшення корупції в нашій державі. Це — збільшення потенціалу тіньового обігу, примушення бізнесу платити заробітну плату своїм працівникам в конвертах, а не “білу” через банки. Щоб люди не в готівкові долари вкладали в кошти, а в банки, які, у свою чергу, могли б кредитувати бізнес. Тому, цей законопроєкт є таким, що шкодить і незахищеним верствам населення і всьому суспільству, з економічної точки зору.

Що відомо

  • Міністерство соціальної політики розробило дорожню карту, яка передбачає збільшення розміру прожиткового мінімуму, який на сьогодні складає 2189 гривень. Згідно із документом, воно відбудеться у три етапи: щороку прожитковий мінімум буде збільшуватися на певний відсоток.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди