Чому пасивне куріння шкідливіше, ніж активне, та як кинути – розповідають чернігівські лікарі

Чому пасивне куріння шкідливіше, ніж активне, та як кинути – розповідають чернігівські лікарі

Чому пасивне куріння шкідливіше, ніж активне, та як кинути – розповідають чернігівські лікарі
Unsplash

Чи можна різко кидати курити? Як швидко організм відновиться після шкідливої звички? Який стаж курця призведе за собою незворотні наслідки? Та чому пасивне куріння шкідливіше, аніж активне? Про це, а також про етикет курця говорили в ефірі програми «Українського радіо: Чернігівської хвиля» «Праймвечір. Акценти». На запитання відповідали лікар-нарколог обласної психо-неврологічної лікарні Олександр Велігорський, завідувач онкоторакального відділення медичного центру сучасної онкології Андрій Полетавкін та завідуюча кафедрою філософії та культурології НПУ «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка Марина Столяр.

Про куріння, імунітет та відновлення організму

За словами Андрія Полетавкіна, скільки б людина не курила, хай навіть 20 або 30 років, цю звичку можна покинути.

«Наш організм універсальний, і якщо людина обмежує себе або зовсім відмовляється від куріння, то спрацьовують такі системи, які відновлюють здоров’я людини. Прогресивне здоров’я покращується. Якщо не почали розвиватися такі тяжкі хвороби, як онкологія, то у людини є надія, що після 20 років куріння, здоров’я може майже повністю відновитися. Отже, за гарного імунітету, відмова від куріння може змінити здоров’я на краще».

З його слів, у людей, які покинули курити, покращується загальний стан здоров’я. Вони мають шанс продовжити собі життя. Якщо стаж курця досяг 40-45 років, ризик розвитку онкології збільшується і підвищуватиметься й надалі.

Що буде, якщо різко кинути курити?

«Можна відмовлятися і поступово, і різко. Головне – результат. Якщо є гарантії, що результат буде досягнутий, то навіть різка відмова від куріння, як правило, проходить добре. За п’ять-сім днів стан людини покращиться, обмінні процеси в організмі почнуть працювати інакше. Треба перетерпіти, адже відмова від тютюнопаління – це важкий виклик залежності», – каже лікар-нарколог Олександр Велігорський.

Рекомендації нарколога, як кинути курити

Однозначної поради немає, – каже Олександр Велігорський.

«Деякі люди відмовляються самостійно і це найкращий спосіб. Якщо не виходить, немає сили волі, то силу волі треба тренувати. Звісно, є спеціальні медичні препарати, що допомагають побороти залежність від тютюну».

Лікар говорить, що в Чернігівській обласній психо-неврологічній лікарні такі пацієнти можуть отримати безкоштовну консультацію фахівців.

«Якщо самостійно кинути курити людина не може, то, перш за все, їй треба звернутися про допомогу до лікаря-нарколога, який працює з тютюнозалежними пацієнтами. Він розробить програму лікування. До того ж, з такими пацієнтами працюють психотерапевти і психологи. Але, спершу, все ж слід звернутися до лікаря-нарколога».

Чи можна почистити легені?

«Звичайно, легені очистяться. На це піде кілька років чи кілька десятиліть, але організм сам відновиться. Головне, вчасно кинути курити», – завідувач онкоторакального відділення медичного центру сучасної онкології Андрій Полетавкін.

Про вплив пасивного куріння

За словами Велігорського, в організмі курця з спрацьовують захисні механізми. Натомість люди, які не курять, майже незахищені. Тому куріння, навіть не в такій високій концентрації, має дуже негативний вплив на того, хто не курить.

«Особливо шкідливо пасивне куріння впливає на дітей. Організм ще росте, формується, захисту ще мало. Діти взагалі більш чутливі до токсичних впливів різних речовин, не тільки тютюну», – пояснив лікар-нарколог.

А його колега онколог Андрій Полетавкін додав, що пасивне куріння також може стати й причиною онкохвороби:

«На 20% підвищується ризик серед пасивних курців захворіти на рак легенів. Вдома, на роботі, в громадських місцях. Взагалі, куріння треба заборонити на законодавчому рівні».

Етикет курців.

«Етикет курця – це тільки верхівка айсбергу. Питання етикету випливає з цілої низки етичних, релігійних, культурологічних проблем», – говорить завідуюча кафедрою філософії та культурології НПУ «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка Марина Столяр.

За її словами, коли людина курить, вона нав’язує оточуючим свій спосіб життя, а це – певна тоталітарно-побутова практика. Більш того, це шкодить здоров’ю інших людей, тому свідомі курці мають дотримуватися певних правил:

- не курити на зупинках громадського транспорту;

- не курити в транспорті;

- не курити на балконі (дим проникає в квартири сусідів, шкодить здоров’ю, проникає в білизну, меблі тощо) і не кидати за вікно недопалки;

- не курити в місцях масового скупчення людей;

- якщо курець прийшов у гості, він має спитати дозволу на куріння у господарів та сусідів за столом. Навіть, якщо отримав дозвіл, слід пам’ятати, що це шкідливо для здоров’я тих, хто не курить;

«Це основні правила, яких має дотримуватися курець. І слід завжди пам’ятати, що моя свобода закінчується там, де починається свобода іншої людини», – додала Марина Столяр.

Лікарі нарколог і онколог, в свою чергу, додали, що курець не має курити в присутності дітей, у під’їздах, в приміщеннях, не курити на вулиці на ходу, а якщо стоїть, то він повинен стояти за вітром (щоб дим не йшов на людей).

«Курець має ізолюватися. Він має розуміти, що бере в руки отруту. І якщо він хоче в себе її впустити, то це його вибір, але іншим це абсолютно непотрібно», – сказав лікар-онколог Андрій Полетавкін.

А ще він виступив із ініціативою щодо етикету курців:

«На пачках цигарок часто розміщують фото легенів курців. Пропоную, щоб з іншого боку пачки стисло прописували також й правила етикету, які запобігають поширенню шкоди від сигаретного диму на людей, що не курять».

Чи може бути користь від куріння і в якому випадку?

Куріння – це проблема і хімічна (яка має вплив на фізичний вплив на здоров’я людини), і психологічна. Остання полягає в тому що вона як корисна, так і шкідлива. Про це зазначив лікар-нарколог Олександр Велігорський.

«Психологічна користь в тому, що коли людина в стресовому стані (в стані психічного навантаження) і починає курити, то при закурювання вона переключає увагу і якось вгамовує стрес. А у фізичному плані, всі речовини і органічні сполуки, як і речовини, які утворюються при згорання тютюну – небезпечні, шкідливі і в будь-якому стані організму – спокою чи стресу – вони негативно впливають на здоров’я. Для здоров’я, однозначно, більше мінусів, аніж плюсів», – зазначив він.

Читайте також:

Алергія: як відрізнити від застуди та як правильно лікуватися

На початок