Лабораторія рентгенівської астрономії Сонця спрогнозувала, що у червні магнітна активність двічі наблизиться до небезпечної позначки й один раз перейде за кордон. Тим часом ще з 30 травня розпочався ретроградний Меркурій — явище, при якому створюється видима зміна в русі планети, і яке триватиме до 23 червня.
Як магнітним бурям, так і ретроградному Меркурію приписують мало не магічний вплив на здоров'я, поведінку та звичний плин життя. Науковець пояснив Суспільному, чи слід вірити такій інформації та чи дійсно слід виправдовувати власні проблеми та негаразди небесними явищами.
Магнітні бурі
Так, за даними лабораторії, 1 і 2 червня магнітосфера Землі буде збудженою, однак і тоді рівень активності не досягне статусу навіть слабкої бурі рівня G1. Вже 16 червня позначка сягне рівня G1 і в Україні буде магнітна буря.
Фізик та астроном Василь Пріц розповів, що магнітні бурі з'являються, коли через сонячну активність дія магнітного поля на Землю зростає. Це спостерігається, наприклад, у вигляді авроральних явищ (зокрема, коли виникають полярні сяйва). Пріц підтвердив, що у метеозалежних людей можлива зміна у фізичному стані.
"Але! Річ у тому, що людина, зокрема, яка живе у великому місті, постійно "живе" у магнітних полях, зокрема магнітне поле Землі чи змінні магнітні поля різних електричних транспортів. Вплив таких "магнітних" бур мінімальний. Великої шкоди для здоров'я зазвичай не спостерігається", — розповів він.
Раніше професор кафедри біофізики і медичної інформатики КНУ імені Тараса Шевченка Віктор Мартинюк пояснював Суспільному, що дійсно існує "великий масив даних", які свідчать, що людина відчуває впливи під час магнітних бур. Він зазначив, що бурі — це комплекс електромагнітних явищ на Землі при взаємодії сонячної плазми з магнітним полем. на Землі змінюється електромагнітне поле, що може спричинити порушення зв’язку.
"Деякі країни скасовують авіарейси. Усе живе, зокрема й людина, є чутливим до електромагнітних варіацій і відповідає на них специфічною реакцією. Ми розглядаємо це як екологічний фактор, який впливає на людей. На тлі інших факторів, які діють на наш організм, фактори космічної погоди не є такими сильними та страшними", — пояснював Мартинюк.
Він зазначив, що це нічого не означає для людей, оскільки вже не раз люди переживали ці цикли. Ті, хто має якісь захворювання і низький адаптивний потенціал, реагують на все, зокрема і на такі геомагнітні збурення. Водночас підготуватися до магнітної бурі практично неможливо. Це те саме, що підготуватися до змін звичайної погоди.
Ретроградний Меркурій
Пріц розповів, що ретроградним називається "рух світила на небі, коли воно робить цікаві петельки". Це зумовлено тим, що планета знаходиться або ближче до Сонця або далі. У випадку Меркурія — ближче.
"Меркурій швидше обертається навколо Сонця ніж Земля, але теж майже по колу (насправді орбіта трохи сплюснута). Якщо дивитися із Землі, то здається ніби Меркурій рухається вперед, потім назад, потім знову вперед, тобто петляє", — описав науковець.
За словами астронома, це насправді просто видима траєкторія на небі з Землі, зумовлена розташуванням планет та їхнім відносним рухом.
"Небесні тіла ніяк не впливають на людину (окрім тяжіння і випромінювання, звісно, але то настільки мізерно, що непомітно). Боятися видимого руху планети на небі? Цікаво, але не для цивілізації, що запускає автомобілі в космос", — підсумував науковець.
На запитання, чи дійсно начебто "погане самопочуття" у людей під час ретроградного Меркурія швидше є впливом новин про його шкоду та інших чинників, аніж реальним взаємозв'язком, Пріц відповів ствердно.
Крім того, досить часто зірки шоу-бізнесу чи інші впливові на людей постаті роблять заяви про "погане самопочуття через ретроградний Меркурій", що також є швидким та веселим способом пояснити свої невдачі чи проблеми. Саме через це, як вважають популяризатори науки, явище стало звичним виправданням для багатьох, хто й не цікавився нюансами виникнення та впливу оптичної ілюзії.
Читайте також
Чому виникають магнітні бурі та чи варто їх боятися. Пояснює біофізик
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!