Франківська ГО звинувачує Український культурний фонд у недобросовісності. Що кажуть в УКФ

Франківська ГО звинувачує Український культурний фонд у недобросовісності. Що кажуть в УКФ

Франківська ГО звинувачує Український культурний фонд у недобросовісності. Що кажуть в УКФ Суспільне Карпати

ГО "Поступовий гурт франківців", що є автором проєкту "Фестиваль історичної реконструкції "Галицьке лицарство", звинувачує державного грантодавця Український культурний фонд у недобросовісності під час конкурсного відбору проєктів. Про це Суспільному Карпати заявив координатор громадської організації Сергій Адамович.

Даний проєкт подається на здобуття гранту в УКФ вже вдруге. Якщо минулого року його відхилили ще на початковому етапі, то цього разу після доопрацювання "Галицьке лицарство" вже встигло здобути визнання експертної ради ( 397 балів з 500 можливих). Залишалося отримати схвалення Наглядової Ради Фонду.

"Цього року відбувається щось неймовірне. Нас запросили на переговорну процедуру, ми її розпочали, виконали її перший етап, а далі був місяць мовчанки. Згодом дізналися одним маленьким абзацом, що нас "викинули". Як виявилося, викинули не нас одних. При цьому пишуть, що не апелюйте за роз`ясненнями, їх не будуть надавати. Отже, українські платники податків можуть викидати гроші на Український культурний фонд, але відповіді вони отримати не можуть", — каже Сергій Адамович.

За словами координатора громадської організації, станом на 27 травня таких скаржників було вже двадцять двоє. Це заявники з усієї України. Найбільше авторів проєктів вразило, що коригування до правил участі в конкурсі почалися під час самого конкурсу, що спантеличило заявників. Вони вважають, що Наглядова Рада взяла на себе забагато повноважень, проігнорувавши експертну думку.

До слова, експертні ради Українського культурного фонду формуються з експертів різних напрямків, до них є фахові вимоги щодо рівня освіти, досвіду у тій чи іншій сфері. Експерт повинен мати бездоганну ділову репутацію. Заявники до оголошення результатів не знають, хто з експертів працював з їхнім проєктом.

Регіональний представник Українського центру культурних досліджень у Львові, а в минулому експерт УКФ Ігор Гармаш цього року вбачає проблему у недовірі Наглядової Ради до висновків експертних рад.

"Були високі оцінки експертної ради, але Наглядова Рада відмовила у підтримці проєкту. Якщо такий розрив між поняттями експертної і Наглядової рад, то до чого тут грантозаявники? Якщо Наглядова Рада не спирається на думку експертної, тоді для чого їй такі експерти?", — каже Ігор Гармаш.

Голова Наглядової Ради Українського культурного фонду Лариса Мудрак повідомила Суспільному, що не варто недооцінювати третього етапу конкурсу. Там може з`ясуватися інформація, яка вплине на результат.

"Жоден юрист не зауважив, що є якісь порушення. Тому просимо з повагою ставитися і до третього етапу, який проходить кожний проєкт. Ми узгоджуємо те, що подає дирекція, і дослухаємося до її зауважень. Якщо безпосередньо є реальні факти, які з’ясовуються на етапі третього фіналу, зокрема наявність судових проваджень або підстави говорити про ймовірність конфлікту інтересів, коли експерт є заявником, то у нас є обґрунтування, коли ми голосуємо", — розповідає Лариса Мудрак.

Ігор Гармаш радить культурній спільноті об`єднуватися і звертатися до суду у разі виявлення незаконних дій з боку Фонду або ж ініціювати зміни до Положення про конкурс, якщо в ньому закладена несправедливість. Ще одна проблема — відсутність належної комунікації між керівництвом УКФ і спільнотою діячів культури.

"Шквал обурення ми бачимо лише у соціальних мережах. Іншого каналу комунікації наразі немає. Мова йде про те, що є своє бачення в УКФ, є бачення у культурної спільноти. Якщо вони не збігаються, треба якийсь майданчик для комунікації", — каже Ігор Гармаш.

Ще одна проблема – відсутність можливості апеляції для тих, хто вибули. Чимало міжнародних грантодавців застосовують таку процедуру задля збереження власної репутації та демонстрації відкритості. В Українському культурному фонді визнають, що це недопрацювання.

"Влітку ми підійдемо до процесу створення нової стратегії УКФ, врахуємо всі помилки , зауваження, критику, побажання. Це будуть діалогові платформи з усією культурною спільнотою для того, щоб покращити роботу Фонду. Там можна поставити і питання про апеляцію як стратегічний напрямок", — каже голова Наглядової Ради Фонду Лариса Мудрак.

Сергій Адамович повідомив, що 31 травня спільнота учасників цьогорічного конкурсу на здобуття грантів Українського культурного фонду планує оприлюднити спільну офіційну заяву та оголосити про свої подальші дії.

Читайте також

  • Фестиваль історичної реконструкції "Галицьке лицарство" стартував на Замковій горі у Галичі
  • Громади Прикарпаття змагаються за гранти від Українського культурного фонду

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше