"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази

"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази

"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази
Associated Press

6 травня конфлікт між Ізраїлем та Палестиною увійшов у фазу чергового загострення. Все почалося через рішення Верховного суду Ізраїлю про виселення палестинців з житлових будинків у кварталі Шейх-Джаррах у районі Східного Єрусалиму. Не бажаючи виконувати рішення, група палестинських арабів закидала камінням і петардами поліцейських біля Шхемських воріт у районі кварталу Шейх-Джаррах і на Храмовій горі. У результаті виникли сутички, у яких було поранено близько 200 осіб.

9 травня ізраїльські правоохоронці здійснили штурм мечеті Аль-Акса, головної ісламської святині, де перебували учасники масових заворушень. Задля уникнення зіткнень між мусульманами та юдеями на Храмову гору було введено значні сили поліції, а вже 10 травня палестинські військові угруповування розпочали обстріли Ізраїлю з території Сектору Гази, вразивши кілька житлових будинків та школу. У відповідь Ізраїль заявив про початок антитерористичної операції "Страж стін".

Що стало причиною загострення та як вирішити багаторічний конфлікт, від початку якого загинули тисячі людей, Суспільне дізнавалося у послів Ізраїлю й Палестини в Україні. Дипломати озвучили прямо протилежні точки зору, ми публікуємо їх думки без змін, а висновки належить робити читачеві.

Надзвичайний і повноважний посол Ізраїлю в Україні Джоел Ліон

"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази
Джоель Ліон. Суспільне

Минулого тижня набув чинності режим припинення вогню, який припинив бойові дії в Секторі Гази та в ізраїльських містах. Що зараз відбувається на цих територіях?

— ХАМАС завдав ракетних ударів по Ізраїлю. Ми мусили відповісти, бо кожна країна зобов’язана захищати своїх громадян. Метою ХАМАСУ було захопити владу не тільки в Секторі Гази, але також на західному березі річки Йордан. Кінцева мета ХАМАСУ – знищення держави Ізраїль. Тож вони завдали ударів по містах Ізраїлю, щоб цієї мети досягти. Запуск ракет по Ізраїлю відбувся для збільшення напруженості в Ізраїлі, а також в Єрусалимі. Все це було пріоритетом і було заздалегідь підготовлено ХАМАСом для досягнення цієї мети. Зараз в цьому регіоні дуже-дуже спокійно. Я думаю, що ХАМАС зрозумів, що з нами не можна воювати. Інфраструктура ХАМАСу була зруйнована. Ми знищили їхні маленькі підводні човни. Ми знищили їхній завод з виробництва ракет. Тож їм стало дуже складно знову розпочинати атаки проти нас.

Які гарантії зараз має Ізраїль того, що ракетні обстріли не поновляться?

— Жодних гарантій. Але ХАМАС знає: якщо вони поновлять бойові дії, ми також поновимо.

Читайте також: "Сидимо в центральній кімнаті, щоб не знесло від вибухів". Як українці живуть під обстрілами в Газі

Посередником в переговорах про припинення вогню виступив Єгипет. Чому результату вдалося досягти Єгипту, а не ООН чи “Близькосхідному квартету”?

— Я думаю, Єгипет відіграє дуже важливу роль у Секторі Гази. Ця країна має спільний кордон із Сектором Гази. Єгипет зацікавлений у тиші та спокої в Газі. Єгипет — друг Ізраїлю, але і не ворог для ХАМАС. Отже, це була можливість, якою і скористалися. Це дуже близький регіон.

Ми бачили телевізійні кадри, де система протиповітряної оборони “Залізний купол” збивала ракети, випущені угрупованням ХАМАС. Що це за ракети та у який спосіб вони виготовлені, що деякі з них змогли подолати систему протиповітряної оборони?

— Це їхні ракети. Вони побудували їх в Секторі Гази. Вони використали метали, які спрямовувались для відбудови Сектору Гази. Вони отримали технології для будівництва ракет. Вони найняли інженерів і самі навчилися це робити, використовуючи іранський досвід. За цим стоїть Іран. Це не Росія допомогла ХАМАСу створити зброю. Ось чому ми з такою обережністю ставимося до Ірану. Іран надсилає в Газу також іншу зброю, а не тільки ракети.

"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази
Ізраїльська система ППО "Залізний купол" запускає ракети для перехоплення ракет, випущених з Сектора Гази. Associated Press

Ізраїль завдав серію ударів по будівлях у Секторі Гази? Як ізраїльське військове командування виявляло, що в будівлі немає цивільного населення та як запобігало жертвам серед мирних громадян?

— Ми діємо дуже-дуже обережно, щоб не завдати шкоди мирним громадянам своїми атаками, які ми розпочали в Газі через терористів. Терористи стріляють із цивільних районів і цим скоюють подвійні воєнні злочини. У Секторі Гази ми завдали ударів лише по об'єктах терористів. Наприклад, якщо у нас є будівля, про яку ми знаємо, що там терористи виготовляють ракети – а вони це робили в цивільних будівлях, – то спершу прилітають літаки і скидають попередження на дах будівлі. Щоб люди знали, що ця будівля буде атакована. Тож мирні громадяни можуть втекти звідти.

Потім до будинку надходить друге попередження, щоб повідомити людям: атака ближче. Третій та четвертий літаки мають зруйнувати будівлю. Тож люди встигають покинути це місце. Але лідери ХАМАСу проводять туди дітей. Тому що вони знають, що ми в жодному разі не стрілятимемо, оскільки там є діти. Ми єдина армія у світі, яка так діє. Ми не хочемо нашкодити людям, у нас немає війни з палестинцями. У нас війна з терористичною організацією ХАМАС.

Які основні висновки зробив уряд Ізраїлю після недавньої ескалації?

— Ми хочемо мати сильнішу владу в Палестині. Як ви знаєте, ХАМАС – фундаменталістська ісламістська терористична організація, яка перебрала на себе частину влади в Палестині. Вони тримають в заручниках палестинських мешканців. Тож ми хочемо зміцнити палестинську владу. Бо, наприклад, гроші, що виділяються Організацією Об'єднаних Націй, не повинні надходити безпосередньо до ХАМАСу. А мають надходити владі Палестини, а звідти — на потреби людей, для реконструкції лікарень, для будівництва доріг. Але в жодному разі не для створення ракет.

Надзвичайний і повноважний посол Палестини в Україні Гашем Хасан Даджані

"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази
Гашем Хасан Даджані. Посольство Палестини

Чи зберігається режим тиші у Секторі Гази після оголошення про припинення бойових дій?

— Зараз реальна проблема полягає в окупації Ізраїлем Палестини. Всі знають, що Палестина перебуває під ізраїльською окупацією. На жаль, уже 73 роки Палестина перебуває під цією окупацією, яка втілила дуже жорстоку політику проти палестинців. І це боляче. Палестинці не можуть жити без свободи... вони заслуговують на таку ж безпеку, таку ж рівність і права, як й інші народи світу (як і ізраїльтяни – ред.). Не можна залишати окупацію в Єрусалимі, на Західному березі Йордану, у Секторі Гази. Палестинці повинні бути вільними і мати право на свою державу, як і інші народи світу. На жаль, коли ізраїльські офіційні особи щось коментують, вони завжди брешуть. Вони кажуть, що є проблема ХАМАС, є проблема екстремістського середовища. Таким чином вони хочуть знайти причину, щоб світ дав їм право вбивати і вчинити різанину проти палестинців.

Які, на вашу думку, причини останньої ескалації конфлікту?

— Причина не в тому, хто стріляє або хто почав стріляти. Є велика проблема у праві палестинців жити на своїй батьківщині. Проблема почалася в Єрусалимі, а не в Газі, коли ізраїльтяни хотіли вигнати палестинців зі своїх будинків. Якщо ви дивилися новини, ви побачили, що сталося в Єрусалимі. А палестинський народ не тільки в Єрусалимі, але і в Газі й в інших містах. Звичайно ж, вони будуть захищати одне одного.

Чи є гарантії, що домовленість про припинення вогню буде дотримуватися?

— Поки немає миру і не буде безпеки у регіоні, це буде повторюватися весь час, на жаль. Тому що існує пригнічення (палестинців – ред.), система апартеїду, яку побудував Ізраїль. Все це проти прав людини. Тому все буде повторюватися і це точно не кінець.

Чому саме Єгипет в цей раз став посередником між Ізраїлем і палестинцями, а не ООН або інші організації, наприклад "Близькосхідний квартет"?

— Єгипет — тому що на кордонах (конфлікту – ред.) і там знають дуже багато деталей... Єгипет має стосунки з Ізраїлем і має контакти із палестинцями. Ці зусилля не тільки від Єгипту, хоча Єгипет, звичайно, грає найважливішу роль у цій справі. По суті, весь світ зараз бере участь: американці беруть участь, ООН, Європейський Союз і всі інші.

Читайте також: Сутички на Храмовій горі й ракетні обстріли. Що відомо про ізраїльсько-палестинський конфлікт

Хто саме з палестинської сторони здійснив запуск ракет у бік ізраїльських міст: ХАМАС чи інші організації?

Палестинці — це не ХАМАС, це не ФАТХАбревіатура від назви Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini; (араб. حركة التحرير الوطني الفلسطيني‎: Рух за національне визволення Палестини) — одна з політичних партій Палестинської автономії. Дотримується лівих поглядів, належить до Соціалістичного інтернаціоналу. Контролює Західний Берег Йордану, виступає за політичне урегулювання з Ізраїлем., це не якась організація. ХАМАС існує тому, що в Палестині є окупація. Якби палестинці жили б вільно, то ці всі організації були б політичними партіями, а не організаціями опору проти окупації.

На жаль, Ізраїль зміг через свої ЗМІ розповсюджувати брехню про те, що відбувається у Палестині. Проблема не у ХАМАСі, а проблема в цій окупації, точніше, у здатності закінчити цю окупацію. (У такому разі — ред.) потім весь світ стоятиме, щоб захистити всі країни і народи у регіоні, коли ніхто не нападатиме один на одного.

"Ця ескалація буде повторюватися". Посли Ізраїлю та Палестини в Україні — про війну в Секторі Гази
Дані щодо загиблих під час травневого загострення з обох боків різняться. АР

Скільки людей, за вашими даними, постраждали у результаті бойових дій?

Приблизно 232 людини загинули, серед них 65 дітей. Це тільки у Секторі Гази. Були й інші події, де палестинці гинули – на Західному березі і в Єрусалимі. У нас понад 1900 поранених, деякі мають важкі поранення. Вони (Ізраїль -– ред.) знищили інфраструктуру Сектору Гази, вони зробили, щоб було боляче палестинцям. Навіть вулиці, які ведуть до лікарень, знищили, щоб люди не змогли поїхати до лікарні, коли це необхідно. Це також використання отруйного газу і всього, що завгодно, щоб тільки було боляче.

Вони використовували, на жаль, право на самозахист проти загрози таким чином, що це не було по-людськи, оскільки це було проти всяких норм міжнародного права і прав людини.

Хто зараз допомагає Палестині подолати наслідки конфлікту?

— Звичайно, отримуємо допомогу з Єгипту, з країн-членів Арабської ліги, з ЄС. Америка теж намагається допомагати. Вони знають і розуміють, що там відбувається (у Секторі Гази – ред.), але у них є політична опозиція. І це залежить від внутрішньої політики кожної країни.

Якої саме допомоги зараз потребує Палестина?

— Нам потрібна допомога від міжнародного співтовариства, від усіх міжнародних організацій, які можуть брати участь і надавати допомогу палестинцям. Ситуація вкрай важка, оскільки всі сфери економіки Палестини знищені. Це і сільське господарство, і туризм, всі установи та заводи були знищені. Вони зруйнували багато багатоповерхових будинків, у тому числі будівлю міжнародної преси.

Скільки українських громадян проживають у Палестині і скільки з них попросили про евакуацію із зони бойовий дій?

— Згідно з офіційними даними — 1600, з них 130 попросили про евакуацію. Деякі телефонували мені і скаржилися на важке становище і що не можуть дихати через ракети, які давали якйись дуже сильний запах. Вони хотіли виїхати, і я повідомив про це Міністерство закордонних справ.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок