Після оголошення про мобілізацію 9 тисяч резервістів Ізраїль розпочав 14 травня проведення наземної операції у Секторі Газа. Спроби посередників встановити перемир’я провалились.
Чергове загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту почалось 7 травня на Храмовій горі в Єрусалимі. За кілька діб сотні осіб постраждали, близько 130 загинули. Якою була хронологія цих подій — розбиралося Суспільне.
Історичні передумови конфлікту
Ізраїльсько-палестинський конфлікт триває з початку 1920-х років і загострився з проголошенням незалежності Ізраїлю у 1948 році. У результаті низки війн виникла проблема палестинських біженців, відбулося масове переселення євреїв з арабських країн і наростання терористичної загрози.
Міжнародні ініціативи з примирення сторін, починаючи з 1990-х років, провалювались одна за одною і ефективних результатів не мали. Ситуація час від часу ускладнюється зі збільшенням кількості ракетних обстрілів території Ізраїлю з боку Сектору Газа, проведенням військових спецоперацій, а також з розширенням єврейських поселень на Західному березі річки Йордан. Останній раунд мирних переговорів розпочався у липні 2013 року і був призупинений у 2014 році.
Ситуація також ускладнюється доступом до релігійних святинь, природних ресурсів і конфліктом навколо міста Єрусалим, який загострився на початку травня 2021 року.
Екскалація зараз
7 травня в Єрусалимі сталися сутички між палестинцями та ізраїльськими правоохоронцями. Зіткнення сталися на Храмовій горі, де зібралися тисячі мусульманських вірян на п’ятничну молитву. Сутички почались через спробу влади Ізраїлю виселити кілька палестинських сімей з району Шейх-Джарр, що у Східному Єрусалимі.
За даними палестинського Червоного Півмісяця, постраждали щонайменше 17 ізраїльських поліціянтів та близько 205 палестинців, 88 з яких шпиталізували. Один з ізраїльських офіцерів отримав удар каменем в обличчя, зараз він у лікарні, його стан середньої тяжкості.
Читайте також: “Газа — це справжнє пекло”. Як живуть цивільні у розпал конфлікту між Ізраїлем та Палестиною
9 травня у поліції Ізраїлю повідомили, що "відповіли силою" через те, що палестинці кидали в них каміння, пляшки та інші предмети. Своєю чергою лідер ХАМАСуХАМАС ("Ісламський рух опору") — палестинський ісламістський рух, який з липня 2007 року перебуває при владі у секторі Газа. Асоційоване військове крило — бригади "Ізз ад-Дін аль-Кассам".ХАМАС визнаний терористичною організацією Ізраїлем, Канадою, США і Японією, Європейським Союзом, а також заборонений в Йорданії і Єгипті. В Австралії та Великій Британії терористичним визнають тільки військове крило ХАМАС. Ісмаїл Ханьє закликав прем’єр-міністра країни Біньяміну Нетаньяху "не гратися з вогнем", а президент Палестини Махмуд Аббас звернувся до посла країни в ООН з вимогою ініціювати скликання Ради Безпеки ООН для обговорення ситуації в Єрусалимі.
Храмова гора є священним місцем для послідовників юдаїзму та ісламу. Вона знаходиться в Східному Єрусалимі, щодо приналежності якого Палестина та Ізраїль не можуть дійти згоди. Палестинці вважають Східний Єрусалим столицею своєї держави в майбутньому, а ізраїльська сторона наполягає на тому, що все місто є єдиною і неподільною столицею Ізраїлю. На території Храмової гори знаходився Перший, а потім і Другий Єрусалимський Храм, наразі там розташовані мусульманські культові споруди — мечеть Аль-Акса і Купол Скелі.
До 1967 року євреї не допускалися не тільки на Храмову гору, але й до Стіни Плачу. Однак після "Шестиденної війни" Ізраїль встановили контроль над Храмовою горою і вона стала відкритою для відвідувачів.
У січні та липні 2017 року на Храмовій горі сталось декілька терактів, що привели до загибелі семи правоохоронців та чотирьох терористів.
Сутички на День Єрусалима
Наступною причиною протестів стало рішення влади міста заборонити доступ на Храмову гору мусульманам під час проведення ходи до Дня Єрусалима. Свято, яке відзначається в Ізраїлі на честь переходу міста під контроль Ізраїлю після "Шестиденної війни" у 1967 році, відзначалося у понеділок, 10 травня. У цей день в Старому місті проходить традиційна хода єврейських націоналістів.
З самого ранку 10 травня сотні палестинців поновили сутички із представниками ізраїльських сил безпеки. У бік правоохоронців полетіло каміння, поліціянти застосували світлошумові гранати, сльозогінний газ та гумові кулі. У зону протистояння спрямували військових, щоб дати відсіч бунтівникам. Зіткнення також відбувалися біля однієї з найбільших мусульманських святинь — мечеті Аль-Акса, що на Храмовій горі.
Читайте також: Ізраїль заборонив громадянам України в’їзд на свою територію
Міністерство охорони здоров'я ХАМАСу в Газі повідомило, що під час денних боїв 10 травня загинули 20 людей, серед яких дев'ять неповнолітніх, ще 65 людей зазнали поранень. Раніше керівники ХАМАСу пригрозили Ізраїлю помстою після того, як сотні палестинців отримали поранення в результаті сутичок з ізраїльськими силовиками на Храмовій горі в Єрусалимі 10 травня.
Ракетні обстріли
Того ж дня Ізраїль заявив про ракетну атаку з Сектора Гази. Палестинські сили випустили сім ракет, одну з яких ізраїльській армії вдалося перехопити. Згодом видання Times of Israel повідомило, що в бік Ізраїлю було випущено десятки ракет, які впали у різних містах, в тому числі в Єрусалимі. У кількох ізраїльських громадах поблизу кордону із Сектором Гази лунали сирени. Тим часом у Тель-Авіві та передмісті відкрили громадські бомбосховища через побоювання, що центральний Ізраїль також може стати об'єктом ракетного вогню.
Як повідомляє BBC, відповідальність за атаки по Ізраїлю взяло на себе військове крило ХАМАСу — "Бригади Аль-Кассам". Палестинське угруповання "Ісламський джихад" також повідомило про нанесення ударів по Ізраїлю.
За повідомленнями Армії оборони Ізраїлю, з території Сектора Газа було випущено понад 200 ракет. У відповідь на це ізраїльські сили "ліквідували 15 терористів ХАМАСу, знищили 130 військових цілей ХАМАСу та "Ісламського джихаду", в тому числі: 2 тунелі,в ійськовий об'єкт розвідки ХАМАСу, місця виготовлення та зберігання зброї".
Ракети в бік Тель-Авіва, спецоперація в Секторі Газа
11 травня палестинський ісламістський рух ХАМАС випустив понад сто ракет по ізраїльським містам. Під обстріл потрапили столиця країни Тель-Авів, а також міста Ашкелон и Ашдод.
Більшість ракет було перехоплено, однак одна потрапила у пустий автобус на півдні Тель-Авіва, троє людей були поранені, серед яких п'ятирічна дитина, передає The New York Times.
11 травня військові Ізраїлю розпочали проведення в Секторі Газа антитерористичної операції під кодовою назвою "Страж стін" ("Шомер а-Хомот") після масованого ракетного обстрілу ізраїльської території. Водночас ХАМАС оголосив про початок військової операції "Меч Аль-Кудсу" ("Єрусалимський меч").
Як повідомляє AFP, за оцінкою ізраїльських військових, з вечора 10 травня по ранок 12 травня з Сектора Газа в бік Ізраїлю в цілому випустили вже понад 1000 ракет.
Палестинські бойовики заявили, що це була помста за авіаудар, який вразив вежу, де розміщені офіси кількох посадових осіб ХАМАС, а також житлові квартири, в тому числі квартира, що належить лідеру ХАМАС.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху у телезверненні 11 травня заявив, що "інтенсивність ізраїльських авіаударів зросте".
Представники ж ХАМАС заявили, що своїми діями хочуть "захистити" мечеть Аль-Акса на Храмовій горі Єрусалима від "агресії і тероризму" Ізраїлю.
Як передає DW, Ізраїль оголосив надзвичайний стан у місті Лод, що за 20 кілометрів від Тель-Авіва, після зіткнень між арабськими та єврейськими жителями. Під час заворушень були підпалені синагоги, згоріли магазини та кілька автомобілем. Також понад 12 людей отримали поранення в ході зіткнень.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху ввів надзвичайний стан у місті та дозволив ввести в місто військових для відновлення порядку.
Акції протесту відбулися після похорону ізраїльського араба, який загинув під час заворушень в місті 11 травня. Як пише видання, 25-річного араба вбили з вогнепальної зброї. Поліція заарештувала підозрюваного – 34-річного чоловіка, який, як стверджується, був євреєм.
За даними органів охорони здоров'я Сектора Газа, внаслідок ізраїльських обстрілів загинули 35 осіб, поранено 233. В Ізраїлі внаслідок обстрілів загинули двоє людей у Ашкелоні, одна людина загинула в Рішон ле-Ціоні і ще двоє — в місті Лод. Серед загиблих — громадянка Індії, яка працювала доглядальницею у літньої жінки. Десятки ізраїльтян отримали поранення.
Обмін ракетними ударами
12 травня ізраїльські військові за допомогою ракетного удару зруйнували одну з найвищих споруд у Секторі Газа "Аль Шорук", в якій розташовувались офіси місцевих та іноземних ЗМІ.
Як зазначає французьке видання L'Est Republicain, 10-поверхова вежа була третьою висотною будівлею сектору Гази, зруйнованою внаслідок ескалації конфлікту між Ізраїлем та ісламістським рухом ХАМАС. Зокрема, у будівлі знаходився офіс палестинського телеканалу "Аль-Акса".
За даними журналістів, перед цим ізраїльська армія здійснила кілька попереджувальних пострілів по будівлі. Інформації про те, чи лишалися у будівлі люди, поки що немає.
Водночас ізраїльське видання The Times of Israel повідомило, що внаслідок влучення ракету у будинок у місті Сдерот поблизу сектора Гази постраждали троє людей. Окрім того, ракета вразила будинок у місті Ашкелон.
Як повідомляє BBC, 12 травня палестинські сили випустили по ізраїльській території десятки ракет у відповідь на удари ВПС Ізраїлю.
Додається, що з понеділка, 10 травня, у Секторі Газа вбито щонайменше 67 осіб, в тому числі 17 дітей. Палестинське міністерство охорони здоров'я, яке контролює ХАМАС, повідомляє, що від ізраїльських ударів поранено близько 390 осіб.
З боку Ізраїлю загинули семеро людей, в тому числі одна дитина, військовослужбовець і громадянин Індії. Ізраїль загалом повідомив про близько 100 поранених.
За даними ізраїльських військових, за три дні по території Ізраїлю було випущено близько 1,5 тис. ракет, більшість з яких були збиті за допомогою системи ППО "Залізний купол".
Як повідомляють Reuters і BBC, вуличні протистояння продовжуються між арабськими демонстрантами з ізраїльською поліцією у місті Хайфа, повідомляється про нові зіткненнях у Східному Єрусалимі та у декількох містах на Західному березі річки Йордан.
Мобілізація резервістів і наземна операція Ізраїлю у Секторі Газа
13 травня Міністерство оборони Ізраїлю оголосило про мобілізацію 9 тисяч резервістів на тлі конфлікту з Палестиною попри спроби перемовників встановити перемир’я.
Рішення про мобілізацію ухвалив міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц. Військових призвуть до армії країни ЦАХАЛ на додачу до 7 тисяч резервістів, про мобілізацію яких було оголошено раніше.
ЦАХАЛ мобілізуватиме резервістів із бойових частин та підрозділів, що беруть участь в операції "Варта стін" проти бойовиків ХАМАС. Їх спрямують на позиції підрозділів строкової служби, які стягуються до Сектору Газа.
Як повідомляє AP, Ізраїль відкинув пропозицію переговірної групи з Єгипту про перемир’я з ХАМАС і веде підготовку до повномасштабної військової операції у Секторі Газа.
Також Армія оборони Ізраїлю 13 травня заявила про знищення розвідувального центру палестинського ісламістського руху ХАМАС. За даними військових, у знищеному центрі перебували кілька десятків бойовиків і він був головним командним центром мережі спостереження ХАМАС, передає Times of Israel.
Окрім того, армія оборони повідомила про удар по чотирьох квартирах командирів бойовиків у Секторі Газа. За словами військових, ці квартири використовувалися для ракетних обстрілів Ізраїлю.
Своєю чергою ХАМАС заявив, що випустив ракету в напрямку ізраїльського аеропорту Рамон, передає Аljazeera. За повідомлення ізраїльських військових, вона впала в регіоні Хевел-Ейлот, поблизу Ейлата. Через загострення ситуації ізраїльська влада перенаправила деякі рейси в аеропорт Рамон з головного аеропорту Тель-Авіва.
За повідомленням ЦАХАЛу, ізраїльські військові 14 травня розпочали наземну спецоперацію у Секторі Газа.
Згодом з відповідною заявою виступив прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху: "Як я і говорив, ХАМАС заплатить за все дуже високу ціну. Ми робимо це і будемо продовжувати робити це з великою інтенсивністю. Останнього слова не було сказано, і ця операція триватиме стільки, скільки буде потрібно".
За даними Times of Israel, станом на 14 травня у результаті конфлікту кількість загиблих в Ізраїлі зросла до 9, у Секторі Газа — до щонайменше 119 загиблих. З понеділка по Ізраїлю було запущено близько 2 тисяч ракет.
Міжнародна реакція і заява України
Через сутички в Єрусалимі Радбез ООН у понеділок, 10 травня, зібрав екстрене засідання. Як повідомляє Times of Israel, засідання проходило у закритому режимі. Ініціаторами його проведення виступили Туніс, Ірландія, КНР, Естонія, Франція, Норвегія, Нігер, В'єтнам і Сент-Вінсент і Гренадіни. Учасники засідання планували обговорити кроки для стабілізації ситуації в місті.
У підсумковій заяві сторони закликали Ізраїль "припинити знесення та виселення палестинських поселень, в тому числі у східному Єрусалимі, відповідно до своїх зобов'язань, передбачених міжнародним гуманітарним правом, та утриматися від односторонніх кроків, що посилюють напругу".
МЗС України засудило загострення ситуації в Східному Єрусалимі та Секторі Газа: "Засуджуємо загострення ситуації в Східному Єрусалимі, Секторі Газа та Західному березі, яке призвело до людських жертв. Ракетні обстріли території Ізраїлю мають негайно припинитися. Визнаючи право Ізраїлю на самооборону, закликаємо усі сторони утриматися від ескалації насильства", – йдеться у повідомленні.
Президент України Володимир Зеленський також закликав припинити ескалацію "заради життя людей".
На події також відреагували США. 10 травня прессекретар Держдепу Нед Прайс засудив ракетні обстріли ХАМАСу як "неприпустиму ескалацію" і поновив заклики до спокою в Єрусалимі.
"Сполучені Штати рішуче засуджують ракетні обстріли... Ми також визнаємо законне право Ізраїлю захищати себе та захищати свій народ та свою територію", — заявив він.
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган пообіцяв "зробити все, що в його силах, щоб мобілізувати світ, включно з ісламським, щоб зупинити терор та окупацію Ізраїлю".
Читайте також: Як система "Залізний купол" захищає Ізраїль від ракетних обстрілів
Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф на особистій сторінці у Twitter звинуватив Ізраїль у крадіжці "земель та будинків" палестинців та створенні "режиму апартеїду". Він також звинуватив Ізраїль у відмові проводити вакцинацію палестинців та звинуватив поліцію у розстрілах "невинних віруючих" біля мечеті Аль-Акса.
Міністерство закордонних справ Єгипту заявило 10 травня, що "твердо" засуджує "нове вторгнення ізраїльських сил в мечеть Аль-Акса".
Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб засудив ракетні обстріли, заявивши, що "насильство в Єрусалимі та Газі має припинитися": "Нам потрібна негайна всебічна деескалація й щоб не було під ударом цивільне населення", — написав він у Twitter.
Глава зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель 10 травня заявив, що блок "глибоко стурбований недавніми сутичками". Він додав, що зараз потрібно "зробити все можливе, щоб уникнути розпалювання напруженості". Боррель також зауважив, що виселення палестинців "викликає серйозне занепокоєння", і сказав, що "такі дії є незаконними згідно з міжнародним гуманітарним правом".
Як повідомляє Times of Israel, Рада Безпеки ООН у середу, 12 травня, вдруге за три дні проведе екстрені закриті консультації щодо обговорення поточної ескалації в Ізраїлі та Секторі Газа.
Згодом стало відомо, що США заблокували заяву ООН щодо загострення ситуації між Палестиною та Ізраїлем, заявивши, що вона не допоможе у деескалації.
У заблокованій заяві члени ООН висловили "глибоке занепокоєння з приводу останньої ситуації, що виникла в секторі Газа та закликали до негайного 'припинення бойових дій", передає Anadolu.
Для ухвалення рішення під час термінової сесії ООН, необхідний консенсус 15 членів. Раніше США вже заблокували одну заяву організації щодо конфлікту, яка закликала до стриманості та повазі "до історичного статусу кво у святих містах".
При цьому, державний секретар США Ентоні Блінкен 12 травня закликав Ізраїль та Палестину припинити насилля, передає The Times of Israel. Того ж дня у розмові з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньяху він зазначив, що США рішуче підтримують право Ізраїлю на самозахист у ситуації з ракетними обстрілами із Сектору Газа.
Окрім того, представники Естонії, Норвегії, Франції засудили ескалацію напруженості в секторі Газа, і закликали до деескалації конфлікту. Країни також наголосили, що внаслідок обстрілів з обох боків є велика кількість постраждалих серед цивільних, зокрема дітей, що є "неприйнятним".
14 травня генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав Палестину та Ізраїль до припинення ракетних обстрілів.
"З поваги до духу Ід, я закликаю до негайної деескалації та припинення бойових дій в Газі та Ізраїлі. Занадто багато невинних мирних жителів вже загинуло", – написав генсек.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!