Ключова глобальна температура може перетнути межу у наступні 5 років — учені

Ключова глобальна температура може перетнути межу у наступні 5 років — учені

Ключова глобальна температура може перетнути межу у наступні 5 років — учені
Ілюстративне фото: pixabay

Всесвітня метеорологічна організація опублікувала звіт, за яким ключова глобальна температурна межа може бути досягнута в один з наступних п'яти років.

Як пише BBC, у великому спільному дослідженні британських, китайських та американських науковців ідеться, що до 2025 року існує 40%-ва ймовірність того, що принаймні один рік температура буде на 1,5 градуса вище, ніж під час доіндустріального рівня.

Це нижча з двох температурних меж, встановлених Паризькою угодою про зміну клімату. Аналіз заснований на моделюванні, проведеному Метеорологічним бюро Британії та дослідниками клімату у 10 країнах, зокрема США та Китаї.

В останнє десятиліття було підраховано, що ймовірність досягнення порогового значення 1,5°C у будь-який рік становила лише 20%. Згідно з новою оцінкою, цей ризик становить 40%. Старший науковий співробітник Метеорологічного бюро Леон Хермансон сказав, що порівняння прогнозованих температур з температурами 1850-1900 років демонструє явне зростання.

"Це означає, що ми наближаємося до 1,5°C — ми ще не досягли цього, але ми наближаємося. Час для рішучих дій, які нам потрібні зараз, йде", — сказав він.

Дослідники зазначають, що навіть якщо в наступні п'ять років температура буде на 1,5°C вище доіндустріального рівня, це буде тимчасова ситуація. Природна мінливість означатиме, що наступні кілька років можуть бути трохи прохолодніше, і може пройти ще одне-два десятиліття або більше, перш ніж межа у 1,5°C буде остаточно перетнута.

Паризька угода поставила за мету утримувати підвищення середньої глобальної температури на рівні не більше 2°C і намагатися не перевищувати 1,5°C протягом тривалого періоду. Водночас, на думку експертів, не слід плутати заяву Метеорологічного бюро з межею в угоді.

"Цілі в Парижі ставляться до глобального потепління, тобто до підвищення температури на нашій планеті після того, як ми згладимо річні коливання. Таким чином, 1,5°C за один рік не означає порушення паризьких лімітів, але, однак, це дуже погана новина", — пояснив директор з досліджень Інституту Грантам Імперського коледжу Лондона Джоері Рогеліо.

Він зазначив, що це ще раз каже про те, що тієї боротьби зі зміною клімату, яке є нині, недостатньо, і необхідно терміново скоротити викиди до нуля, щоб зупинити глобальне потепління.

Що відомо

  • Метеорологи зафіксували "приголомшливі" хвилі тепла в Арктиці, коли 19 травня температура перевищила -30°C, що значно вище середнього значення для цієї пори року.
  • У червні 2021 року середня місячна температура в Україні очікується в межах 18-22° градусів тепла, в горах 14-18 градусів тепла. Загалом, це близько до кліматичної норми.
  • У 2020 році через шторми та повені внутрішньо переміщеними особами стали втричі більше людей, ніж через війну.
  • 2020 рік був найтеплішим за всю історію спостережень в Європі, а останні шість років – найжаркішими у всьому світі.
  • Міжнародна енергетична агенція прогнозує різке зростання викидів CO2 і збільшення попиту на різні види палива у 2021 році через відновлення світової економіки після пандемії.
  • Кліматологи заявили, що в Атлантичному океані спостерігається сповільнення Атлантичної меридіональної перекидної циркуляції, яка впливає на Гольфстрім. За їхніми словами, це може призвести до екстремальних погодних змін у Європі та підвищення рівня морів.
  • Британська Кембриджська комісія з питань сталого розвитку щодо масштабних змін у поведінці заявила, що багаті люди світу повинні радикально змінити свій спосіб життя, щоб впоратися зі зміною клімату.
  • Науковці з'ясували, що занадто раннє цвітіння сакури є ознакою кліматичних змін та дестабілізацію природних екосистем.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок