США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертів

США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертів

Ексклюзивно
США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертів АР

Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден повідомив про рішення адміністрації скасувати санкції щодо будівництва газопроводу “Північний потік-2”. Раніше США стримували будівництво газогону, але тепер свою позицію змінили. Джо Байден аргументував це тим, що проєкт фактично закінчений на 95%, а санкції лише зашкодять відносинам з європейськими країнами. Суспільне поспілкувалося з експертами і дізналося, що ж насправді стоїть за рішенням президента США, та які наслідки чекають на Україну після закінчення будівництва газопроводу.

Лана Зеркаль: “Північний потік-2” — загроза для України”

Ще будучи на посаді заступниці міністра закордонних справ України, Лана Зеркаль активно протидіяла будівництву “Північного потоку-2”. Згодом дипломатка працювала радницею голови правління НАК “Нафтогаз України”, та її позиція щодо газопроводу упродовж років залишилася незмінною. То чим же загрожує Україні реалізація “Північного потоку-2”?

— "Північний потік-2" несе загрозу не тільки для України, але якщо ми говоримо про Україну, то перш за все це безпековий чинник, по-друге, економічний і геополітичний. Транзит, який проходить через Україну, транзитна труба фактично для України є певним запобіжником прямої військової агресії Російської Федерації.

США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертівУНІАН

Лана Зеркаль: транзит газу для України є певним запобіжником військової агресії з боку РФ

Росія використовує український газогін для постачання доволі великої кількості газу в Європейський Союз і отримує за цей газ великі кошти, які є суттєвими для Російської Федерації, тому для них будь-яка військова агресія і можливість пошкодження цієї труби призвели би також до втрат фінансових, дуже суттєвих втрат.

Що стосується економічних втрат, то Україна не є такою багатою державою, для якої безперешкодно можна втратити бюджет — 3 млрд грн, які вона отримує зараз за прокачку газу через нашу трубу. І геополітичний — це питання того, наскільки ти важливий для всіх решти гравців на геополітичній арені: якщо в тебе є труба і якщо ти робиш спротив іншому проєкту, який має значення для великих гравців, твої інтереси враховують, і тебе мусять почути; якщо цього в тебе немає і ти вже не відіграєш ніякої ролі, то ти втрачаєш будь-який інтерес до себе.

3 млрд грн — це вся сума втрат для України?

— Насправді Україну будуть чекати більші збитки, ніж 3 млрд грн, тому що зараз при наявності фізичного транспортування газу в Європу ми можемо застосовувати інструменти, які дозволяють забезпечувати віртуальну торгівлю. Віртуальне постачання газу в Україну таким чином зменшується вартість закупівлі газу і його транспортування в Україну, і таким чином ми є більш привабливими для трейдерів, які як продають газ в Україну, так і зберігають газ у наших газових сховищах.

Читайте також: Який інтерес України в можливій зустрічі Байдена та Путіна. Коментує експертка

Фактично, коли втрачається фізично транзит, ми втрачаємо і можливості, які пов’язані з віртуальним реверсом, і вартість постачання газу в Україну з Європи буде значно більшою. Наскільки — буде залежати від того, звідки постачається цей газ, але при тому ми стаємо ще більш чутливими і залежними від Росії також, тому що це привабить увагу до такої можливості, як постачання газу з Середньої Азії. А це постачання можливе лише за умови згоди РФ, або фактично згоди Володимира Путіна на те, щоб продавати газ в Україну, таким чином підсаджуючи знов Україну на російську газову гілку.

Що буде з українськими трубами, які функціонують зараз?

— Якщо росіяни застосують свою улюблену гру і підсадять нас знову на російсько-азійський газ, то тоді труби будуть використовуватися на постачання газу до України. Що стосується іншого варіанту, якщо буде застосовано інший підхід, де росіяни просто знищать можливість поставки газу в Україну, то тоді буде наш оператор ГТС вирішувати питання щодо внутрішньої диверсифікації перекидки і в принципі розборки частини газотранспортної системи. Вони намагаються першу нитку закінчити до кінця червня, початку липня, другу збираються завершити до кінця серпня.

Що, на вашу думку, стоїть за рішенням Байдена про скасування санкцій проти "Північного потоку-2"?

— Якщо подивитися на те, що з 1 червня ЄС мав подвоїти тарифні ставки на імпорт товарів зі США у відповідь на колись застосовані митні обмеження в США, то стає зрозумілим, що пауза і не застосування можливості підвищення тарифів ЄС пов’язане з обіцянкою Байдена не застосовувати санкції до "Північного потоку-2 "— це один із елементів. Інший елемент теж зрозумілий — зустріч Байдена з Путіним, яка також має бути в червні. Це вже впливає. Геополітика — це сукупність чинників, і Україна в ній —тільки один з об’єктів, ми, на жаль, не суб’єкт.

Чи є вихід?

— Вихід завжди є. Він пов’язаний з активною зовнішньою політичною позицією, з активним залученням своїх друзів до просування позиції і усвідомлення небезпеки, з якою пов’язане запровадження запуску “Північного потоку-2”, і більш активної позиції як на зовнішніх всіх майданчиках, так і безпосередньо в спілкуванні з партнером. У дипломатії є багато інструментів, які можна використовувати, ми не завжди співпрацювали з партнерами, які є нашими країнами-сусідами в ЄС.

США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертівFacebook

Росія планує завершити будівництво другої нитки до кінця серпня 2021

Прибалти завжди мали чітку позицію щодо “Північного потоку-2”, і не тільки тому, що він несе загрозу частині ЄС, яка не зацікавлена в тому, щоб він запрацював; крім того, для багатьох країн, таких як Чехія, Польща, Литва — вони всі свідомі, як буде поводитися РФ, і що вони отримають від цього каналу постачання газу. Звичайно, що російська машина і корупція наявні не тільки в Україні — вони наявні в усіх державах-членах ЄС, вони всі знають, як використовувати слабкості, але при цьому залучення наших сусідів — поляків, прибалтів і решти країн, які можуть голосно виявити супротив позиції щодо необхідності побудови “Північного потоку-2”, — вона є, вона можлива, особливо на тлі того, що зараз відбувається в Білорусі.

Чи встигне Україна щось змінити?

— Ми точно не встигнемо щось змінити, а наші партнери можуть. Завжди існують декілька можливостей, і ці можливості є доволі різними. Позиція Байдена полягає в тому, що ми зараз не застосовуємо ці санкції, ми їх застосували, але поставили на "холд", тобто ми їх не впроваджуємо зараз. Вони позначені, що вони мають всі можливості і регуляторні, і фактичні для застосування санкцій до консорціуму "Північний потік-2" і до голови цього консорціуму, але вони цього не зробили зараз — це така пауза.

Це не означає, що цього ніколи не можна зробити: чи через 2 тижні, чи через 3 після зустрічі з Путіним це неможливо буде зробити. Це може бути і гачком, це може бути і рішенням, підвищенням ставок. Кожен підвищує ставки в цій грі, як може, з використанням усіх інструментів.

Олександр Харченко: "Скоріш за все, Україна втратить все"

У випадку завершення будівництва "Північного потоку-2" наскільки подорожчає газ для простого українця та чи розглядається питання постачання газу з Європи, Суспільне розпитало в директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка.

— Усі газогони побудовані в Європі так, що з боку Росії вони більш потужні, а з боку Європи вони менш потужні. Відповідно, наприклад, на кордоні з Росією в Україну можна за рік закачати 280 млрд кубометрів, а на кордоні з Європою можна викачати 140. І так фактично далі-далі-далі.

США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертівFacebook / Oleksandr Kharchenko

Олександр Харченко

Проблема в тому, що коли газ не йде через Українську ГТС, а заходить через потоки в Німеччині, то в зворотньому напрямку качати не вийде, той самий обсяг не можна прокачати, бо всі газогони прокладаються в потужності саме в бік Німеччини, і, відповідно, прокачати назад немає чим.

Читайте також: Німецький регулятор дозволив відновити будівництво "Північного потоку-2"

За розрахунками, які робили берлінські колеги, якщо українське ГТС буде відключено, то фізично дефіцит газу в країнах східної Європи всіх країнах, які знаходяться від Росії — Німеччина, Австрія, Швейцарія — складатиме кожного року щонайменше 5 млрд кубометрів. На практиці це означає, що Україні треба дійсно дуже активно думати, яким чином закупити газ за умови, що Росія нам продавати нам його, скоріш за все, не буде, а технічно транзит буде зупинений, і газ із Європи може просто не дійти.

Себто, обсягів достатніх для постачання європейськими країнами може бути фізично недостатньо, щоб усіх забезпечити, тому це — велика загроза, вона існує сьогодні. І для того, щоб її попередити, треба вести дуже активну роботу вже зараз. Чи бачу я ознаки такої роботи з українського боку? Ні, не бачу.

Скільки Україна втратить із запуском “Північного потоку-2”?

— Я думаю, що скоріш за все Україна втратить все. У нас підписаний контракт, який мав принести з 2019 по 2025 рік 7 млрд доларів Україні. Я думаю, що якщо "Північний потік-2" буде зараз добудований таким темпом, яким він будується, і запущений найближчим часом, ми втратимо з цих 7 млрд щонайменше 2, може і 4. Думаю, що ближче цифра до двох, але як тільки він запрацює, я впевнений, що росіяни перестануть Україні платити, це для них нормальна практика.

Україна потім може звернутися в суди — ідіть, ще 4 роки будете судитися, коли гроші будуть, то інше питання. Можливо, ми їх відсудимо, але це займе 4 роки, тому я впевнений, що як тільки "Північний потік" стане до роботи, то транзит через Україну буде закритий. Багато сьогодні експерти кажуть про те, що ми втрачаємо додатковий захист від російського вторгнення, і я багато в чому погоджуюся з цим, тому що для мене перш за все аналіз бойових дій 2014-2015 року дуже чітко показує, що як тільки бойові дії наближалися до газогонів магістральних, росіяни явно свідомо віддавали команду звідти тікати, і були навіть випадки, коли видно, що російські регулярні війська просто відганяють від магістральних газогонів якісь банди, які діяли на тих місцях, тому абсолютно зрозуміло, що газогони були безпековою подушкою України, яку ми зараз втрачаємо.

Наскільки зміниться вартість газу в Україні для споживачів?

— Скільки ми втратимо, то настільки і подорожчає. Ситуація дуже проста: сьогодні за рахунок грошей з "Газпрому" від транзиту фактично функціонують магістралі газопроводу. Тариф транспортування газу є для компаній і для споживачів досить низьким, відповідно, ще частина цих грошей йде на закупку газу для того, щоб компенсувати те, що людям віддавали газ нижчої собівартості, а за рахунок транзиту купували новий. Сьогодні це закрито, як тільки транзит закінчився — це означає, що в уряду України немає більше можливості роздати газ людям дешево, і немає жодних шансів, що буде компенсований цей нерозданий дешевий газ за рахунок транзитних надходжень.

Читайте також: Чи зростуть тарифи після припинення держрегулювання цін на газ. Пояснює експерт

Відповідно, у нас не буде виходу, як продавати газ за ринковими цінами всередині країни. Іншого виходу немає, бо щоб купити новий, треба мати на це гроші, і якщо їх немає, то немає газу. 2 млрд на рік — це велика сума для України, тому я думаю, що газ буде вимушено дорожчати, альтернативних шляхів особливо немає. Зараз газ ще дорожчає незалежно від "Північного потоку" чи будь-чого — дорожчають ринки Європи, тому я очікую відчутного подорожчання. Я боюся, що 30-40% подорожчання будуть абсолютно реальні.

Що буде з функціонуючими трубами України?

— Частина з них буде просто декомісована, їх доведеться відключити і просто забути. Деяку частину вдасться врятувати, бо є деякі магістральні газогони, які дозволяють, зв’язують наші газосховища і Польщу, Румунію. Україна є таким перетином доріг з точки зору того, як побудовані газогони, тому я щиро сподіваюся, що якась частина нашої газогонної мережі буде збережена.

Що має робити Україна?

— Треба говорити з європейськими партнерами про те, як саме буде розбудовуватися газова інфраструктура, тому що є кілька вузьких місць в газогонах у Польщі й інших наших східноєвропейських партнерів, де треба фізично добудувати труби, щоб мати фізичну можливість качати необхідні обсяги.

США скасовують санкції проти "Північного потоку-2". Чим це може загрожувати Україні: думка експертів

Олександр Харченко: Україна є таким перетином доріг, з точки зору того, як побудовані газогони

Є кілька магістральних газогонів, де "Газпром" штучно блокує можливість для експорту з Європою, як це було в 2014 році, коли Газпром повністю блокував можливість для експорту з Європи в Україну, і тільки пряма участь США і тиск політичний відкрили вікно до експорту в 2014 році газу з Європи в Україну. Частина цього блокування збереглася досі, вона існує, і з нею теж потрібно боротися. І ще боротьба, щоб зберегти хоча б частину обсягів для транспортування через Україну.

Є певні напрямки, де все одно навіть за політичного рішення ліквідувати транзит через Україну можна намагатися поборотися за те, щоби обсяги збереглися, і говорити з нашими європейськими партнерами, щоб вони створювали відповідний тиск на Росію — іншого шляху немає.

Влада має перш за все виконувати законодавство, яке прийняте, у тому ж числі антикорупційне. Усі партнери — і американські, і європейські — дуже добре розуміють, що робить українська влада, як вона це робить, і коли вона починає поводити себе, як дрібний шулер, то і відношення буде, як до дрібного шулера. І на жаль, ми сьогодні з Америки отримали дуже відчутний сигнал: “Слухайте, вам не треба, то ми за вас воювати не збираємося, якщо ви не готові виконувати свою частину — ми не виконаємо свою”.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди