Кам’янець-Подільський залишився без гарячої води: чому так сталося і чого чекати далі

Кам’янець-Подільський залишився без гарячої води: чому так сталося і чого чекати далі

Кам’янець-Подільський залишився без гарячої води: чому так сталося і чого чекати далі Фото: Суспільне.

Шість мільйонів гривень попередньої оплати за природній газ має комунальне підприємство «Міськтепловоденергія» міста Кам’янця-Подільського, аби надавати містянам послуги з гарячого водопостачання. Таких коштів ані на підприємстві, ані в громаді немає, розповідає заступниця генерального директора підприємства Світлана Лень.

За словами посадовиці, наразі підприємство не постачає гарячу воду для 12тисяч жителів Кам’янця-Подільського.

Грошей на закупівлю газу у теплоенерго немає

Окрім Кам’янця, ще у 120 містах України вимкнули постачання гарячої води, каже заступниця генерального директора «Міськтепловоденергії» Світлана Лень. Додає, з 20 травня було припинене гаряче водопостачання у багатоквартирних будинках Кам’янця-Подільського.

У комунальному підприємстві, яке надає послуги з гарячого водопостачання кажуть, що не мають коштів на закупівлю газу, відтак не можуть працювати. Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

У комунальному підприємстві, яке надає послуги з гарячого водопостачання кажуть, що не мають коштів на закупівлю газу, відтак не можуть працювати. Фото: Суспільне. Поділля.

«Це сталося одразу після того, як уряд з 20 травня цього року припинив дію спеціальних обов’язків (ПСО) щодо продажу НАК «Нафтогаз Україна» природного газу підприємствам теплопостачання, якою надавалася гарантія з боку держави на безперебійне отримання нами ресурсу для задоволення потреб населення у теплопостачанні та гарячому водопостачанні. Зараз теплопостачальні підприємства можуть купуватиприродний газ на умовах ринку, а до цього не усі готові, адже умови ринку – це стовідсоткова попередня оплата. Для споживачів передбачена післяоплата, для нас відтепер – ні. Коштів на підприємстві для забезпечення тепловодопостачання не має, тому ми й вимушені були зупинити гаряче водопостачання», - пояснює причини відключення гарячої води Світлана Лень.

Споживачі розраховують на альтернативу

Укам’янчанки Ольги Боднар в квартирі також з 20 травня вимкнули гарячу воду. Жінка говорить: може розраховувати на альтернативу.

«Коли вже почалися оті всякі колізії з постачанням гарячої води, ми облаштували бойлер. І періодично, коли немає гарячого водопостачання, ми його підключаємо і користуємося», - каже жінка.

Більшість кам'янчан встановлюють бойлер чи гріють воду відрами. Фотоколаж: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

Більшість кам'янчан встановлюють бойлер чи гріють воду відрами. Фотоколаж: Суспільне. Поділля.

Додає - в її будинку бойлери в квартирах мають 60% жителів. Решта - знаходять інші вирішення проблеми.

«Гріють воду чайником, на плиті підігрівають, у відрі підігрівають», - каже Ольга Боднар.

Місто шукає, як гріти воду без газу

Місцева теплоелектростанція, що була відкрита у 2018 році за кошти кредиту Світового банку в рамках проєкту «Реконструкції системи теплопостачання Кам’янця-Подільського», забезпечує теплом та гарячим водопостачанням 25% усіх споживачів міста, розповідає виконуючий обов’язки начальника Костянтин Шиманський. Додає: зараз теплоелектростанція теж не працює.

На першій в Україні біотеплоелектростанції шукають альтернативу газу, і встановлюють нові котли для спалення деревної щепи. Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

На першій в Україні біотеплоелектростанції шукають альтернативу газу, і встановлюють нові котли для спалення деревної щепи. Фото: Суспільне. Поділля.

«Кожне підприємство створене для того, щоб працювати, надавати послуги і отримувати з цього прибутки. Ми не маємо можливості це зробити. Населення не отримує послуг, ми не отримуємо прибутків і коштів для подальшого розвитку», - каже Костянтин Шиманський.

За його словами, зараз станція готується до альтернативного видобутку енергії. Тут, окрім двох газових котлів та двох для твердого палива, готуються встановити ще спеціальні котли, в яких спалюватимуть деревну щепу. Проте, для гарячого водопостачання це економічно невигідно, каже Костянтин Шиманський.

Ринкові відносини, але за певних умов

«Міськтепловоденергія» готоваперейти на закупівлю газу на умовах ринку, каже заступниця генерального директора підприємства Світлана Лень, проте за певних умов, які цьому сприятимуть.

«Якщо це буде стала ціна, вона не буде так різко відрізнятись щомісяця, як це було раніше, щоб можна було спрогнозувати витрати, якщо не буде попередньої оплати, не буде штрафних санкцій за небаланси і буде врегульована кредиторська заборгованість за постачання в попередніх періодах, ми готові працювати і за умовами вільного ринку газу та купувати газ наперед. Але поки цього усього немає», - каже Світлана Лень.

Додає, зараз підприємство, аби надавати послуги, має попередньо заплатити «Нафтогаз Україна» шість мільйонів гривень. В холодну пору року ця сума може збільшитися в десятки разів.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди