П'ять місяців до виборів мера: у Харкові представили соціологію КМІС та SOCIS

П'ять місяців до виборів мера: у Харкові представили соціологію КМІС та SOCIS

П'ять місяців до виборів мера: у Харкові представили соціологію КМІС та SOCIS Суспільне Харків

Опитування громадської думки харків'ян, проведені двома соціологічними організаціями у квітні-травні 2021 року, показують лідерство двох ймовірних кандидатів у мери Харкова — Ігоря Терехова та Михайла Добкіна, де Терехов випереджає Добкіна.

Результати досліджень обговорювали під час круглого столу "Харків у дзеркалі соціології" 22 травня, яке організували Харківський пресклуб та обласне відділення організації "Комітет виборців України".

Київський міжнародний інститут соціології опитав 800 харків'ян 7-16 травня та оприлюднив результати 19 травня.

  • Серед запропонованого переліку кандидатів на середину травня 2021 року найбільшу підтримку отримав Терехов (за нього проголосували б 27,6% серед усіх респондентів, що становить 36,5% серед тих, хто збирається голосувати і визначився з вибором), за яким слідує Добкін з підтримкою у 16,3% серед усіх респондентів і 21,5% серед тих, хто визначився.

Центр соціальних та маркетингових досліджень SOCIS опитав 800 харків'ян 29 квітня-4 травня.

  • На питання, за кого б із запропонованих кандидатів проголосували респонденти, якби вибори мера відбулися наступної неділі, 23,6% відповіли — за Терехова (31,1% з тих, хто визначився і пішов би на вибори), 16,6% — за Добкіна (21,9% з тих, хто визначився).

"Констатується тенденція росту рейтингу у Терехова, при цьому значне падіння рейтингу у Добкіна. А враховуючи, що рейтинг Добкіна наближається до рейтингу Світличної, те, що у нього є високий антирейтинг, його вихід у другий тур вже не здається таким явним", — висловився на презентації результатів досліджень представник обласного відділення "КВУ" Олексій Гуров.

П'ять місяців до виборів мера: у Харкові представили соціологію КМІС та SOCISСуспільне Харків

На думку харківської політологині Юлії Біденко, висновок про вибори в один тур — передчасний.

"Я схиляюся до того, що другий тур буде, тому що в більшості українських міст, де існує розкол між населенням, різні бачення розвитку міста, історії, найчастіше вигравати могли лише ті міські голови, які перебували дуже довгий час при посаді", — сказала Суспільному Біденко.

Коментуючи питання кількості опитаних, директор Центру соціогуманітарних досліджень, завідувач кафедри методів соціологічних досліджень університету ім. Каразіна Олександр Кізілов назвав її достатньою та заперечив можливу "замовність" соціології на користь одного з ймовірних кандидатів.

"Це серйозні організації, у яких божевільний обсяг замовлень, роботи, думаєте, вони втрачатимуть свою репутацію, щоб зробити "ліве" дослідження? Ні-ні, репутація — дуже тонка річ. Це не ті люди, які цим займатимуться. Щодо кількості респондентів, 800, насправді 800 — для міста Харкова — більш ніж достатня. Є магічна цифра "400", яка представляє населення фактично населення будь-якого міста. Можна б 1200 зробити, не думаю, що щось принципово змінилося б", — сказав Кізілов.

Відсутність зазначення замовників досліджень, на його переконання, не свідчить про їх хибність.

"Те, що ці дослідження виникли, значить, була якась цікавість, вони співпали, усе нормально. Давайте ми зараз зберемо гроші, замовимо дослідження, перевіримо. Питання, хто замовив, це питання репутації виконавців? У чому репутаційні втрати можуть бути виконавців?" — прокоментував Кізілов.

"Це могло бути небезпекою, якби були маніпулятивні питання, коли вони конкретно наводять на думку, що треба обирати певного кандидата одного з багатьох, а тут, якщо ви подивитеся, вони нейтральні. Тут питання класичного соціологічного опитування... Тому тут не можна сказати, що замовник сформулював якісь питання: "А чи не хочете ви проголосувати за кандидата, якого звати Ігор?" — зазначив речник "КВУ" Віталій Носачов.

Вибори у Харкові призначені на 31 жовтня 2021 року. Політологиня Юлія Біденко радить харків'янам уважно ставитися до будь-якої соціології та її інтерпретації.

"Можливі маніпуляції з боку журналістів, коли візуалізація даних не є адекватною результату, коли лише частина даних подається, а також з точки зору постановки питань, чому певні питання потрапили до анкети, а інші не потрапили. Або якщо вони потрапили, чому не потрапили до звіту", — зазначила Біденко.

Офіційна кампанія стартує за 50 днів до дня виборів. Новий Виборчий кодекс, нагадала Біденко, регулює особливості поширення інформації про результати опитування громадської думки, пов’язаного з виборами. Зокрема, ЗМІ мають обов'язково вказувати замовників опитування.

Читайте також

Притула спростував інформацію про висування в мери Харкова

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди