Як в Україні зникають паперові документи та що таке режим paperless. Розповідає Федоров

Як в Україні зникають паперові документи та що таке режим paperless. Розповідає Федоров

Ексклюзивно
Як в Україні зникають паперові документи та що таке режим paperless. Розповідає Федоров
УНІАН

17 травня президент України Володимир Зеленський представив масштабне оновлення програми “Дія”, в якій з’явилося 10 нових функцій. Зокрема в додатку спростили процедуру сплати податків, автоматизували реєстрацію ФОП, ввели цифровий підпис, додали функцію подачі заявки на заміну водійського посвідчення та зміни прописки онлайн, реєстрації майнових прав.

Також у виступі президент анонсував, що 24 серпня Україна ввійде в режим paperless, коли державні органи прийматимуть довідки та документи від громадян в електронному вигляді. Детальніше про нові послуги, доступні через додаток та сайт "Дія", режим paperless, коли в Україні запрацюють "ковідні" паспорти та система PayPal Українське радіо дізнавалось у віцепрем’єр-міністра, міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова.

Про режим paperless

Федоров розповів, що режим paperless — це коли мінімізується, а в ідеалі взагалі виключається паперовий документообіг у країні. Наприклад, коли отримувати послуги можна онлайн, документообіг між державними відомствами теж онлайн, а електронні документи приймають всюди.

"Це максимальна цифровізація всіх процесів. Але при цьому залишається можливість для людей, які звикли користуватися паперовими документами, приносити довідки в паперовому вигляді", — розповів він.

За словами міністра, паралельно як фундамент не може існувати цифрова система координат і паперова, щоб інформація не дублювалася. Мінцифри хоче, щоб фундаментом держави була саме цифрова система координат і всі державні органи обмінювалися інформацією електронно, але люди могли б приносити документи. Тому ще деякий час така система може існувати паралельно.

Федоров пояснив, що довідки виникають тому, що один державний орган не може запитати інформацію в іншого державного органу. Тоді він кладе всю цю роботу на плечі людини: вона має отримати довідку та довести, що саме ти носій цієї інформації або статусу.

Про зменшення кількості адмінпослуг

Федоров повідомив, що Мінцифри знадобився рік, аби порахувати всіх адмінпослуги й досі кожного місяця знаходяться нові.

"Ми вже нарахували понад 2100 послуг, проте для функціонування держави достатньо 200-300 послуг. Держави повинно бути менше в житті людей, тому ми хочемо зменшити кількість послуг та прибрати неефективні", — розповів міністр.

Так, коли реєстри між собою обмінюються даними, стають непотрібними довідки. Наприклад, довідку про склад сім’ї Мінцифри "вбиває" вже рік, і десь 200 довідок на місяць ще функціонує, їх хтось отримує. Але загалом вона вже майже не потрібна, запевнив урядовець.

Про послугу зміни реєстрації місця проживання

Загалом в Україні є близько 20 найпопулярніших послуг десь 20, на яких і концентрується міністерство.

"Наприклад, найпопулярніша послуга в Україні — це зміна місця реєстрації. Це питання не могли вирішити 30 років, і ми запустили послугу і вирішили. Річ у тім, що в кожної громади є власний реєстр, база даних людей, які там проживають", — розповів Федоров.

Так, коли людина переїздить в інше місто, то між собою реєстри не обмінюються інформацією. Одна громада в паперовому вигляді відправляє інформацію в інший реєстр в іншу громаду, що людина переїхала. А в маленьких ОТГ немає грошей на електронні реєстри, немає компетенції, і тому вони ці реєстри створюють в журналах.

"Тому ми безкоштовно розробили модуль на базі демографічного реєстру і роздали всім громадам, аби вони використовували тільки його для передачі інформації. Вчора запустили електронну послугу зміни місця реєстрації, вже доступні певні громади. До кінця року хочемо, щоб вся країна могла використовувати цю послугу", — сказав він.

Читайте також: Електронні вибори й реєстрація через ID-паспорт. Федоров розповів про "Дію"

Про послугу авторизації через NFC

Також була запущена нова послуга, яка називається авторизація через NFC. Тепер, щоб авторизуватися в "Дії", не потрібно мати банківський рахунок, потрібен лише ID-паспорт громадянина України.

Наприклад, для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, потрібно мати ID-картку або закордонний паспорт, і вони зможуть отримувати послуги. Тоді вони зможуть, приклавши ID-картку до смартфона, зчитати картку, ввести pin-код. Біометрія обличчя перевіряється в реєстрі й людина авторизується в "Дії". Також запущена функція “Електронний підпис", й після авторизації можна автоматично згенерувати електронний підпис в смартфоні, тоді будуть доступні всі державні послуги, які є в Україні.

Про цифрову освіту для осіб старшого віку

У Мінцифри є проєкт "Дія. Цифрова освіта" для тих, в кого є комп’ютер, планшет, або смартфон. Вони можуть безкоштовно пройти будь-які курси й навчитися сплачувати комуналку, дізнатися, що таке штучний інтелект.

"Якщо є мотивація, то курси є, ми відзняли вже 57 відрізків. Якщо ж у вас немає комп’ютера чи планшета, то є комп’ютеризовані бібліотеки. Всі вони є нашими партнерами, тому можна прийти в бібліотеку і навчатися", — повідомив міністр.

Крім того, якщо немає мотивації вчитися, то Мінцифри спрощує процедури для ЦНАПів, можна отримувати послуги там.

"Ми проводимо інтернет у громади, покращуємо 4G, робимо все для того, щоб ЦНАПи працювали швидше. Також ми думаємо над питанням, як допомогти людям старшого віку отримати доступ до технологій, ресурсів. Тому я запевняю, що ми знайдемо відповідь, як усім допомогти", — пообіцяв міністр.

Про якісні реєстри та "ковідні" сертифікати

Федоров вважає якісним український демографічний реєстр, де є всі люди, які отримують ID-паспорт та закордонний паспорт. Також з якісних нових реєстрів існує E-health, куди входять усі люди, які записалися до сімейного лікаря.

"Хоча там також є сотні тисяч дублів даних, тому що з самого початку був не до кінця правильний підхід до заповнення даних. Була можливість, що різні лікарі вводили одну і ту ж людину до реєстру. Але, з іншого боку, реєстр швидко запустили та там дуже багато людей", — зауважив урядовець.

Федоров зазначив, що "ковідні" сертифікати також будуть на базі цього реєстру. За планом ці паспорти вакцинації запрацюють з 1 липня, хоча, може, план зміниться. Міністр підкреслив, що політику формує саме МОЗ, а Мінцифри робить технічну справу.

Читайте також: Україна домовляється про взаємне визнання ковід-сертифікатів з сусідніми країнами — Кулеба

Чи запрацює система PayPal

Федоров розповів, що міністерство спілкується з PayPal "і скоро залишиться хіба додому приходити до власників чи ради директорів, щоб вмовити заходити в Україну".

"Ми підключаємо багато інструментів для того, щоб формувати правильний бренд нашої країни, адже в багатьох брендів України на мапі немає взагалі", — додав міністр.

Що відомо

  • 4 лютого Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт №4355, за яким громадянам України законодавчо закріпляється можливість використання електронного паспорта, зокрема і для виїзду за кордон.
  • Міністерство цифрової трансформації спільно з операторами зв'язку ініціювали пришвидшення процесу покриття стратегічних трас інтернетом.
  • Уряд витратить пів мільйона гривень, щоб забезпечити українські села швидкісним інтернетом. Наразі понад 15 тисяч населених пунктів не можуть під'єднатися до мережі.
  • За даними Мінцифри, протягом року порталом та додатком цифрових державних послуг "Дія" скористалися понад 10 мільйонів українців.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок