У Херсоні Джамала та Ахтем Сеітаблаєв вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу

У Херсоні Джамала та Ахтем Сеітаблаєв вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу

У Херсоні Джамала та Ахтем Сеітаблаєв вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу Суспільне Херсон

У Херсоні співачка Джамала та режисер Ахтем Сеітаблаєв поклали квіти до пам’ятного знаку жертва геноциду кримськотатарського народу 1944 року біля кіноконцертної зали "Ювілейний". Історію своїх родин вони розповіли Суспільному.

Джамала – сценічний псевдонім Сусанни Алімівни Джамалдінови. Співачка народилася у Киргизстані.

"Мою прабабусю разом з дітьми депортували з Криму у товарних вагонах до Середньої Азії. І по дорозі найменша дитина, її звали Сусанна, як і мене, померла. І коли моя прабабуся попросила її поховати, звичайно ніхто цього не робив. Тоді просто викидали тіла по дорозі. З дитинства я слухала цю історію. Навіть маленькою я ще не розуміла, чому кожен раз, коли ми сідаємо за стіл або є привід зібратися родиною, ми завжди згадуємо про це. Зараз я це ціную ще більше, адже немає ані дідуся, ані бабусі, які розповідали мені цю історію".

Зараз батьки Джамали проживають у Криму. Сама до туди не їздить і спілкується з батьками через інтернет-мережу, - розказала співачка.

"Я дуже жалкую, що не можу зараз разом з дітьми, поїхати до Криму, як це було у мене в дитинстві. Ми збиралися в Сімферополі на площі. Це був просто вечір пам’яті. Просто зустріч родин. В цьому нічого не було поганого, провокацій, того, що закидають цьому дню. Це була просто зустріч людей, які не бачились і ділились історіями, які зникають", - розповіла Джамала.

Матері Ахтема Сеітаблаєва було 6 років, коли її родину депортували. Частина спогадів її дитинства стали епізодами фільму "Сайтарма", - розказав режисер.

"Коли вони потрапили до вагону, місця було так мало, так щільно стояли люди, що не те що прилягти, сидіти не було місця. І мама каже, що пам’ятає, як почала задихатися і азом стала дорослішою за всіх. А потім зрозуміла, що вона просто вище всіх людей у вагоні: якийсь дідусь підняв її на руки. А потім побачила, що інших дітей підняли на руки, тому що внизу було нічим дихати", - розповів Ахтем Сеітаблаєв.

У Херсоні Джамала та Ахтем Сеітаблаєв вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народуСуспільне Херсон

Сьогодні найбільше кримських татар на материковій Україні проживають у Херсонській області, - розказав голова Херсонського міського Меджлісу Ібрагім Сулейманов.

"Херсонщина – одна з областей, яка на передньому плані зараз. Ми херсонці, перш за все, і ми були зацікавлені, щоб херсонська громада також відчула. Столиця це добре. Але в регіон, де живе найбільше татар – це очевидно було потрібно робити тут", - говорить Ібрагім Сулейманов.

У Херсоні Джамала та Ахтем Сеітаблаєв вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народуСуспільне Херсон

Як додав Ахтем Сеітаблаєв, пам’ятати і про день депортації, і про цей геноцид кримськотатарського народу – це пам’ятати про те, що ти людина.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше