На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-Задунайського

На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-Задунайського

На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-Задунайського ФОТО: Суспільне Чернігів

Стоїть пусткою і чекає на туристів та ремонт – у селі Вишеньки на Коропщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-Задунайського. У ньому відпочивала імператриця і знімали фільми. За часи його існування призначення палацу та власники змінювались, але повної реставрації він так і не дочекався. Палац стоїть збоку від основних магістралей, до найближчого кафе – 7 кілометрів. Як його відновити і повернути туди туристів, про це у матеріалі.

«До нашого часу збереглися всього дві башти. Але насправді, за дослідженнями Тетяни Каждан, раніше тут було 24 башти. У 1959 році їх було ще чотири…», – розповідає краєзнавиця Ганна Савич.
На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-ЗадунайськогоФОТО: Суспільне Чернігів

На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-Задунайського

Палац спускався до самої Десни. Наразі він стоїть пусткою – відтоді, як закрили тут дитячий табір у 2015 році. Ключі досі зберігає його керівник. Косметичний ремонт востаннє тут робили у 2010-2012 роках. Тоді трохи підремонтували дах, частково поштукатурили та побілили фасади.

Палац графа Рум’янцева-Задунайського побудували у куінці XVIII століття спеціально до приїзду Катерини II.

На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-ЗадунайськогоФОТО: Суспільне Чернігів

На Чернігівщині занепадає 230-річний палац графа Рум’янцева-Задунайського

«На першому поверсі знаходилися велика центральна зала, де обідала імператриця з гостями, її спальня, вбиральня, а також 28 покоїв. А на другому – 32 покої. А зараз на першому поверсі всього 11 кімнат», – розповідає Ганна Савич.

Збереглась і спальня Катерини ІІ. Вона була поряд з банкетною залою. Зараз тут – склад меблів з дитячого літнього табору.

Від часів Радянського Союзу палац мав кілька господарів.

«У радянські часи до дитячого табору в цьому палаці був геріатричний пансіонат. Були проведені комунікації. Була зроблена каналізація, довбали стіни – робили опалення. Деякі моменти, наприклад, тріщини – це відлуння того, що проводились ремонтні роботи по опаленню, по благоустрою цього палацу», – розповідає Володимир Зубов.

Наразі палац Рум’янцева-Задунайського має статус пам'ятки національного значення і перебуває на балансі Міністерства культури. У міжнародній практиці є приклади, коли законодавством передбачене відновлення і збереження таких пам’яток за рахунок приватного бізнесу, каже Анна Романова.

«Наприклад, у Франції, у Чехії можна придбати середньовічний палац за 1 євро, за умови, що інвестор гарантує реставрацію, і за умови, якщо він гарантує автентичний вигляд цього замку. Що потрібно інвестору? Йому, наприклад, потрібно 50% відкрити для людей – це йому не приносить дохід. А на решті території відкрити готель, ресторан, можливо, атракціони – і на цьому він заробляє гроші», – сказала Анна Романова.

В Україні такої можливості у інвесторів немає. Та й коштів для повної реставрації усіх пам’яток теж немає.

Експертка з туризму каже, вихід є – якщо залучати на реставрацію гроші, зароблені на туристах. Однак для цього потрібно, щоб самі управлінці державних установ, які опікуються пам’ятками, були зацікавлені у потоках туристів. А ще навчити громаду робити бізнес на красі навколо них.

Читайте також:

Вітражі, мозаїки і панно - у Чернігові проходить фестиваль монументального мистецтва

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше