Як утилізувати батарейки в Запоріжжі. Пояснюють експерти

Як утилізувати батарейки в Запоріжжі. Пояснюють експерти

Як утилізувати батарейки в Запоріжжі. Пояснюють експерти

"Смертельна батарейка" – під такою назвою у Запоріжжі розпочався проєкт з утилізації батарейок. У торговельних мережах та освітніх закладах міста встановлюються додаткові пункти куди можна принести використані батарейки.

Започаткували таку ініціативу - Лілія Орел, засновниця і керівниця благодійного фонду "Допомога справою", а також волонтер фонду - Олексій Орел. Про свою ініціативу вони розповіли у студії Суспільного Запоріжжя.

Як виникала ідея створення проєкту утилізації батарейок в Запоріжжі

Олексій Орел розповідає, що зажди ставився відповідально до утилізації небезпечних відходів, збирав батарейки і приносив у магазин, у спеціальний контейнер. Але торік такий пункт зник

"Тоді у нас виникло питання, куди ці батарейки дівати. Почали цікавитися, і з'ясувалося, що є пункти прийому в торгових мережах, але ці пункти не у всіх районах міста” - каже Олексій.

Ідея створення проєкту виникла у 2013 році, спочатку батарейки збиралися і вивозилися на завод до Львова, з 2018 року вивозяться в Румунію й утилізуються там.

Чим небезпечні батарейки

До складу батарейок входять шкідливі - ртуть, марганець, нікель, свинець, літій, кадмій. На кожній батареї є знак "перекреслене відро". Це означає, що їх не можна викидати в сміттєві відра, тому що це небезпечні відходи.

“Коли людина викидає батарейку у відро для сміття, вона виявляється на звалищі, там під впливом зовнішніх чинників руйнується її оболонка і всі ці шкідливі елементи потрапляють в ґрунт, ґрунтові води, атмосферу. Тим самим спричиняють негативний вплив на навколишнє середовище і здоров'я людини. Ці шкідливі речовини можуть викликати багато різних захворювань - онкологія, алергічні реакції, аритмію, цукровий діабет” - розповіла Лілія Орел.

Як утилізувати батарейки в Запоріжжі. Пояснюють експерти

Чому батарейки утилізують не в Україні

Утилізація батарейок - затратне виробництво. У 2018 році завод у Львові відмовився від цієї ідеї тому, що він не отримував прибуток. За словами, Олексія Орла на той момент було зібрано близько двох тонн батарейок. Тоді виникло питання, куди ці батарейки діти. Були укладені договори, погоджено з митницею про вивіз відпрацьованих елементів живлення за кордон.

Батарейки вивозяться на завод до Румунії, там спочатку відбувається сортування, потім вони подрібнюються в дрібну шихту за допомогою сильних електромагнітів, металеві частини відокремлюються і небезпечні речовини нейтралізуються.

Яка вартість утилізації батарейок

Вартість утилізації батарейок 112 гривень за кілограм. У 2020 році з України було вивезено 160 тонн батарейок. Велика частина суми - це логістичні витрати, оскільки до транспортування небезпечних відходів існують спеціальні вимоги. Батарейки збирають в спеціальні контейнери, кожні 20 см між ними заповнюються спеціальним складом, щоб не допустити загоряння.

В Європі існують заводи з утилізації, там, виробники батарейок повинні утилізувати ці відходи, і це закріплено на законодавчому рівні. Вартість утилізації вже закладена в собівартість батарейки, яка продається.

На сьогодні у Запоріжжі функціонує 14 пунктів приймання в рамках проєкту "Смертельна батарейка", їх місце знаходження можна дізнатися на сайті.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди