“Всі процедури – ще з Радянського Союзу”. Експерт розповів про ключовий закон земельної реформи

“Всі процедури – ще з Радянського Союзу”. Експерт розповів про ключовий закон земельної реформи

Ексклюзивно
“Всі процедури – ще з Радянського Союзу”. Експерт розповів про ключовий закон земельної реформи
pixabay

28 квітня Верховна Рада ухвалила проєкт закону №2194 "Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", який є ключовим для проведення земельної реформи. Законопроєкт пропонує, крім іншого, віддати органам місцевого самоврядування повноваження змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності. Народний депутат VIII скликання, ексрадник прем'єр-міністра Олексія Гончарука з економічних питань та експерт з земельних питань Олексій Муша в ефірі Українського радіо розповів, чому він є таким важливим для українського законодавства та громадян.

За словами нардепа, даний законопроєкт пропонувався ще в попередньому скликанні Ради.

"Це – один із пакетів земельної реформи. Я б назвав цей законопроєкт більше технічним, він має 100 сторінок, і покликаний значно спростити нам землекористування, оформлення паперів. Якщо ви знаєте, то у багатьох є з цим проблеми, адже не у всіх правильно оформлена земля. Всі процедури з землею тягнуться ще з Радянського Союзу, який був надзвичайно зарегульованим", – пояснив він.

Олексій Муша зазначив, що документ містить нововведення, які мають допомогти виправити старі проблеми, пов’язані із землекористуванням.

"У свій час громади також розпоряджалися землею, потім її управління передали в центральний орган, після чого в Києві почали розподіляти кому і скільки землі віддавати безкоштовно. У нас є такий пункт, за яким кожен громадянин має право на 2 га землі, спочатку така ситуація вважалася гарною, але оскільки землі мало, а громадян багато — це завжди призводило до корупції", – нагадав він.

За словами експерта, попри те, що законопроєкт не зможе розв’язати проблему корупції, він спростить доступ до земельних ресурсів.

"Нині ситуація така, що державна земля передається під контроль територіальним громадам. Таким чином відбудеться децентралізація корупції, адже треба називати речі своїми іменами. Проте цей законопроект — це крок вперед, відбудеться спрощення доступу до земельних ресурсів, розширення повноважень місцевих громад та впровадження цифрової трансформації земельних відносин", – наголосив екснардеп.

При цьому він висловився проти безкоштовної передачі землі, зокрема, як це передбачено статтею 121 земельного кодексу.

"Як показує практика, ніколи й нікому земля безкоштовно не діставалася, а завжди використовувалася в схемах. Але громадянин може звернутися у КМДА з проханням надати йому земельну ділянку. Це питання там розглянуть — 99,9%, що людині відмовлять, адже безкоштовної землі в Києві вже немає, а та, що є, коштує дорого і кожен захоче отримати її безкоштовно, але неможливо всім роздати її. Історія з безкоштовним роздаванням землі, попри те, що звучить це, звісно, добре, генерує корупцію", – переконаний він.

На думку Олексія Муши, запровадження аукціонів землі здатне допомогти у вирішенні проблеми "земельної" корупції.

"Прозорий і публічний аукціон — це найкращий запобіжник проти корупції, а громада, як власник цієї землі, отримала за неї найбільше грошей. Тому не слухайте тих, хто каже, що це – розпродаж. Землю й до цього продавала й купували, але родили це в “тіньовий” спосіб. Раніше правила були незрозумілими, а тепер це відбуватиметься через аукціон — це проста модель", – зазначив експерт.

За його словами, надавши можливість людям купувати та продавати землю, Україна наблизилася до цивілізованого світу.

"Тепер ми наближаємося до технологічно розвиненого світу, адже тепер не треба їхати три дні верхи, щоб оформити документи, тепер це можна робити в електронному вигляді", – підсумував він.

Що відомо

  • 28 квітня Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про внесення змін до земельного кодексу.
  • У першому читанні за цей законопроєкт проголосували ще у листопаді 2019 року. Наприкінці 2020 року його відправили на повторне друге читання.
  • У ніч на 31 березня український парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу люди могли передавати землю лише в оренду.
  • Продаж землі стане можливим з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.
  • Однак деякі нардепи хочуть скасування цього рішення. Так, у парламенті зареєстрували два проєкти постанов. Їх ініціаторами виступили позафракційні мажоритарники Оксана Савчук та Антон Поляков.
  • 27 травня 53 народні депутати звернулися до Конституційного суду з поданням про неконституційність процедури ухвалення закону про ринок землі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок