Понад три тисячі правок. Рада підтримала зміни до земельної реформи

Понад три тисячі правок. Рада підтримала зміни до земельної реформи

Понад три тисячі правок. Рада підтримала зміни до земельної реформи
УНІАН

Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про внесення змін до земельного кодексу. Відповідне рішення на засіданні 28 квітня підтримали 284 народних депутатів.

Проєкт № 2194 про внесення змін до земельного кодексу реформує систему управління у сфері земельних відносин та знімає штучні обмеження господарської діяльності для спрощення доступу до земельних ресурсів населення та бізнесу.

Це один з проєктів земельної реформи, що стосується земельної децентралізації. Він є одним з ключових для завершення земельної реформи. До документа було підготовано 3128 правок.

Законопроєктом, зокрема, пропонується дозволити передавати землі державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності. Винятком є землі, необхідні державі для виконання її функцій.

Таким чином, громади безпосередньо на місцях через свої органи зможуть самостійно визначати долю таких земельних ділянок. Окрім того, закон скасовує дозволи та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою та пропонує впровадити незалежний контроль документації із землеустрою через громадську експертизу або рецензування.

Також закон передбачає надання органам місцевого самоврядування повноважень щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності і частково обмежує функції Держгеокадастру. Зокрема, за правомірним зайняттям земельних ділянок слідкуватимуть місцеві ради, а за екологічними порушеннями — Держекоінспекції.

Крім цього, законопроєктом скасовується державна експертиза землевпорядної документації, а замість державного нагляду в землевпорядкуванні та топографо-геодезичній діяльності вводиться обов'язкове страхування відповідальності виконавців робіт перед замовниками.

У проєкті закону також зазначено, що із Земельного кодексу виключаються норми, які обмежують можливість іноземців та іноземних юридичних осіб придбавати вільні від забудови земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

У коментарі Суспільному депутат від "Слуги народу" Микола Сольський пояснив, як працюватиме ця система.

"От ви, наприклад, хочете отримати землю в оренду. Ви подаєте документи. Їх раз перевіряють, потім другий раз. Після цього експертиза, а потім з усіма документами вас перевіряють вчетверте. Ми забрали посередині дві перевірки. Також про шар ґрунту. Я з вами піти зараз на вулицю зняти верхній шар не можу. Там чітко законом прописано, де і коли це можна зробити", — розповів він.

Сольський наголосив, що ринок землі відкрили для власників спецдозволів загальнодержавного значення, щоб "вони також могли купувати землю".

"Цим зацікавлені місцеві громади, і власники, це робочі місця і нові сектори економіки, які також повинні розвиватися. Він абсолютно ліберальний", — зауважив депутат.

Що відомо

  • У першому читанні за цей законопроєкт проголосували ще у листопаді 2019 року. Наприкінці 2020 року його відправили на повторне друге читання.
  • У ніч на 31 березня український парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Закон надає власникам сільськогосподарської землі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. До цього часу люди могли передавати землю лише в оренду.
  • Продаж землі стане можливим з 1 липня 2021 року. До 2023 року право на покупку землі буде лише у фізичних осіб. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року.
  • Однак деякі нардепи хочуть скасування цього рішення. Так, у парламенті зареєстрували два проєкти постанов. Їх ініціаторами виступили позафракційні мажоритарники Оксана Савчук та Антон Поляков.
  • 27 травня 53 народні депутати звернулися до Конституційного суду з поданням про неконституційність процедури ухвалення закону про ринок землі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Вибір редакції

На початок