Однією із «топових» професій на Хмельниччині є професія швачки

Однією із «топових» професій на Хмельниччині є професія швачки

Однією із «топових» професій на Хмельниччині є професія швачки Фото: Суспільне.

123 вакансії швачок офіційно відкриті у Хмельницькій області станом на кінець квітня. Наразі саме ця професія є однією із найзатребуваніших на ринку праці обласного центру та області та займає шосте місце за кількістю вакансій.

Про це Суспільному розповів директор Хмельницького обласного центру зайнятості Сергій Черешня.

Навчитися шити не важко, якщо вчитися

Хмельницький професійний ліцей – один із навчальних закладів області, де здобувають професію швачки. Старший майстер ліцею Алла Камалюк розповідає: до ліцею вступають після дев’ятого класу, тривалість навчання – чотири роки. Каже, професія творча, але не завжди приходять абітурієнти з творчими здібностями.

«Іноді діти приходять за рекомендаціями мами чи подруги, але вчаться і стають гарними швачками. У нас створені певні умови, які розвивають таку дитину. І творча особистість проявляється вже настільки, що не закінчується навчання тут. Вони йдуть вище, стають технологами, дизайнерами», - розповідає викладачка.

Ці колекції одягу – дипломні роботи майбутніх швачок. Іванна Тимошенко навчається на другому курсі. Говорить, мріє стати дизайнером одягу

«Дуже складно вчитися, якщо не навчатися. Тому що дуже багато теорем, особливо на предметі «конструювання і викрійка одягу». Все потрібно вчити і розуміти в деталях. Якщо не викроїти гарний шаблон, одяг буде не таким, який має бути», - каже учениця.

Старший майстер Алла Камалюк додає - в навчальному закладі також навчають шити людей, які змінюють професію. Термін навчання – чотири місяці.

Головне для швачки – гарні умови праці та гідний заробіток

На цьому Хмельницькому підприємстві займаються пошиттям весільних суконь. Начальниця експериментального цеху Марія працює тут вісім років, але починала також швачкою. Зараз, говорить, швачки працюють по вісім годин п’ять днів на тиждень. Каже, на якість роботи впливають умови праці.

«Швачка, аби вона працювала добре, має прийти в чисте приміщення, в неї має бути своє робоче місце. Приміщення взимку має бути теплим. Влітку, коли на вулиці спекотно, має бути прохолодно. Мають бути гідні умови праці, гідна заробітна плата, щоб людина знала, чому вона сюди ходить. Ми всі ходимо сюди, щоб заробити», - розповідає жінка.

Додає: у зв’язку з пандемією змінився і заробіток швачок.

«Умови роботи стали конкретнішими. Ми почали більш якісно працювати, для того, щоб утримати тих клієнтів, які в нас є», - розповідає Марія.

Швачка Олеся працює на підприємстві два роки. Каже, на пошиття однієї весільної сукні йде від трьох до п’яти днів.

«Конструктори і технологи приносять мені крій, я його розбираю і починаю шити», - розповідає про свою роботу швачки Олеся.

Її колега Оксана працює на підприємстві шостий рік. До цього займалась пошиттям спідниць на іншому підприємстві

«Там мені темне було приміщення. Тканина була, що від неї і одяг був брудний, руки брудні. Холодно було якийсь період, тому звільнилася звідти», - розповідає Оксана.

Про теперішню свою роботу говорить так: «Фізично не складна, тому що це не масовка. Ми пошили, поміряли на манекен, пішли попрасували. Тобто, не настільки це важко фізично. Але це більш творча робота».

Жінка додає: заробіток швачки знизився за період карантину, проте професія – високооплачувана.

Найпошреніші порушення в швейній галузі – неоформлені швачки

Начальник відділу управління Держпраці у Хмельницькій області Віталій Задорожний розповідає - більшість порушень роботодавців у швейній галузі - оформлення на роботу.

Найчастіші порушення у швейній галузі - неоформлені працівники та погані умови праці. Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

Найчастіші порушення у швейній галузі - неоформлені працівники та погані умови праці. Фото: Суспільне. Поділля.

«Було в ході восьми контрольних заходів виявлено 36 неоформлених працівників саме в швейній галузі. Це порушення статті 24 Кодексу законів про працю, де має з працівником укладатися трудовий договір. Нашим управлінням були подані повідомлення в органи податкової служби про те, що працівник прийнятий на роботу, але не оформлений належним чином», - каже Віталій Задорожний.

Додає, існують порушення й з умовами праці.

«Роботодавці рідко коли проводять вступний інструктаж на роботу, ознайомлюють із обладнанням, розповідають про наявність тих чи інших шкідливих факторів», - розповідає спеціаліст управління Держпраці.

Та додає: найбільше порушень в швейній галузі зафіксували в обласному центрі, Кам’янці-Подільському і Волочиську.

Вакансії швачок є майже в кожному райцентрі Хмельниччини

Директор Хмельницького обласного центру зайнятості Сергій Черешня розповідає- зараз в області офіційно відкриті 123 вакансії швачок. Середня заробітна плата – вісім тисяч гривень. За його словами, професія затребувана та займає шосте місце в рейтингу відкритих.

«Вакансії швачки є майже в кожному районі. Найбільше – в Хмельницькому, Кам’янці-Подільському і Шепетівці. Але одна-дві в кожному районі є», - каже посадовець.

Додає, попит на професію викликаний, зокрема, наявністю в області одного із найбільших речових ринків в Україні.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди