"Ніхто не знав про вибух": історія ліквідатора Чорнобильської аварії з Хмельниччини

"Ніхто не знав про вибух": історія ліквідатора Чорнобильської аварії з Хмельниччини

"Ніхто не знав про вибух": історія ліквідатора Чорнобильської аварії з Хмельниччини Суспільне Поділля

Один із ліквідаторів Чорнобильської аварії, колишній мешканець міста Прип’ять Іван Клименко проживає у Хмельницькому з 1997 року. Чоловік розповів Суспільному, що у 1972 році, після закінчення технікуму переїхав до новоствореного міста Прип’ять – на будівництво Чорнобильської атомної станції. Працював на АЕС майстром із ремонту автомобілів до 1986 року, поки його та його родину не застала аварія.

Ліквідатор Чорнобильської аварії Іван Клименко народився на Сумщині. У віці 23 років переїхав до Прип’яті – на будівництво атомної електростанції. Про сам населений пункт зараз згадує, як про місто перспективних молодих людей.

"Хороша природа для життя і для людей. Соснові ліси, річка, транспортні розв’язки хороші. За ці 15 років ми побудували п’ять шкіл, 18 дитсадочків. Тому що молоді і дітей багато було", - розповідає чоловік.

Для Івана Клименка життя в Прип’яті в той час здавалось безхмарним – мав житло, роботу, родину.

"В мене теж робота хороша була. Я за фахом автомеханік. Спочатку працював в авто гаражі, коли приїхав на будівництво. А потім перейшов на авто гараж атомної станції", - каже чоловік.

Ліквідатор Чорнобильської катастрофи Іван Клименко народився на Сумщині. У віці 23 років переїхав до Прип’яті – на будівництво атомної електростанції. Фото: Суспільне ПоділляФото: Суспільне Поділля

Ліквідатор Чорнобильської катастрофи Іван Клименко народився на Сумщині. У віці 23 років переїхав до Прип’яті – на будівництво атомної електростанції. Фото: Суспільне Поділля

Аварія сталась у вихідний день, згадує Іван Клименко. В той час його в місті не було. Звістку про аварію почув від пастухів, наступного дня після аварії. Іван Клименко говорить, коли повернувся з села – в місті про наслідки аварії ніхто не знав. Навіть місцева влада про аварію відразу не повідомила.

"Ніякої паніки. Місто в нас молоде було. Матері вийшли на вулицю, бо було тепло, із колясками. Весілля були. Єдине, що було – ходили машини і поливали дорогу. Але це в нас було звично. Як на мене треба було оголосити по радіо – і люди б зачинилися в домівках. Хоч якось захистилися", - розповідає чоловік.

Іван Клименко повернувся до села, де була дружина. Вийшов тоді на свою зміну з понеділка.

"А одягнені так само – в костюмах – без ніякого захисту. Пожежі вже не було. Але на тих руїнах стояв такий стовп – яскраво синім", - додає Іван.

Фото: Суспільне ПоділляФото: Суспільне Поділля

Фото: Суспільне Поділля

Через півтора дня після аварії почалось виселення, згадує Іван Клименко.

"Приїхали ми з дружиною – дочки вже не було її забрал сусідка. Залишила записку що відправила її до батьків в Овруч. Але вони на потяг пішли на станцію Янів, а там багато радіації випало і вона вхопила тоді добре. А дружина працювала в місцевому виконкомі і його весь переселили в Поліське", - розповів Іван Клименко.

Додає, спочатку виселяли літніх людей, жінок та дітей, чоловіки залишались на ліквідації.

Один із ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, колишній мешканець міста Прип’ять Іван Клименко проживає у Хмельницькому з 1997 року. Фото: Суспільне ПоділляФото: Суспільне Поділля

Один із ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, колишній мешканець міста Прип’ять Іван Клименко проживає у Хмельницькому з 1997 року. Фото: Суспільне Поділля

"Потім шукали одні одних, де ж вони є, куди поїхали. Бо хвилювалися", - каже чоловік.

Сам Іван Клименко під час ліквідації аварії захворів та лікувався в Києві. Додає, лікували від променевої хвороби, але через вказівку КДБ у діагнозі написали судинна дистонія.

В 2016 році їздив до Прип’яті, знайшов квартиру, де проживав. Говорить, місто заросло чагарниками і вже зовсім не схоже на те щасливе – до Чорнобильської аварії.

Що відомо

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди