У Києві представили першу діджитал-ікону до роковин аварії на ЧАЕС

У Києві представили першу діджитал-ікону до роковин аварії на ЧАЕС

У Києві представили першу діджитал-ікону до роковин аварії на ЧАЕС Суспільне, Дар'я Коваль

У Києві до 35-роковин Чорнобильської трагедії у дворі Михайлівського Золотоверхого собору представили першу діджитал-ікону "Чорнобильський Спас".

Як повідомляє кореспондентка Суспільного Дар'я Коваль, богослужіння на першій українській діджитал-іконі провели архиєпископ Полтавський і Кременчуцький Федір (Бубнюк), голова Синодального управління ПЦУ у справах молоді, разом зі служителями Михайлівського Золотоверхого собору.

"Чорнобильський Спас" — це унікальна ікона, виконана в стилі українського бароко, на якій учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зображені на рівні зі святими. У центрі композиції зображений Ісус Христос, праворуч від нього — архістратиг Михаїл, ліворуч — Богородиця Марія. Святі охороняють живих ліквідаторів аварії, котрих уособлюють пожежники, медики і військовослужбовці, та душі їхніх спочилих побратимів. Є на обкладеному кіотом зображенні й комета-зірка Полин та фігурує відома Чорнобильська сосна — образ, не вигаданий людиною — водночас схожий і на хрест, і на тризуб, що є малим гербом України.

Архиєпископ Полтавський і Кременчуцький Федір (Бубнюк) розповів Суспільному, що ідея створення віртуальної версії реальної ікони виникла у митця Валерія Коршунова.

Діджитал-версія ікони відтворила оригінал за допомогою 3D-моделювання і прогресивної анімації.

"Прототипом цієї ікони є реальна ікона, яка створена до 30-річчя трагедії. Унікальність її полягає в тому, що вона написана в стилі українського бароко. Тобто вона єдина така в Україні, зберігається вона в Полтаві, у кафедральному соборі, ініціатором її створення були ліквідатори на ЧАЕС. З тієї ікони створена цифрова копія зі своїми нюансами, особливостями. Це дійсно нове, але ця ікона відповідає всім канонам іконографічним православним", — розповів архиєпископ.

Він зазначив, що має пройти час, перш ніж такі ікони, можливо, будуть в майбутньому і в храмах.

"Тобто вони можуть нести педагогічну функцію. Я ставлюся до таких нововведень обережно. Зрозуміло, що ми не маємо вийти за рамки православного передання. Якщо здобутки технічного прогресу служать суспільству і наближають людей до Бога, то чому б і ні, — пояснив він. — Ми дали ікону, помічники Валерія відфотографували, якісно зробили, фактично він нічого нового не придумав, з тих персонажів і зображень створена ця ікона".

Робота над дiджиталізацією ікони триватиме і після презентації. Зокрема, наступним заплановано лазерне сканування останньої Чорнобильської сосни — символу ікони, яке буде відтворювати живу копію, знайдену нещодавно активістами на території Чорнобильської зони відчуження. Згодом, організатори обіцяють реалізувати можливість подивитися на діджитал-ікону і у VR шоломі.

Що відомо

  • До 35-річчя Чорнобильської катастрофи Державна архівна служба України створила онлайн-виставку “Чорнобиль: 35 років пам’яті".
  • Напередодні 26 квітня до 35 роковин з дня трагедії на Чорнобильській АЕС в Україні презентували перший офіційний мобільний застосунок Chornobyl App — інтерактивний віртуальний гід з AR-технологією (доповненої реальності).
  • 21 квітня на медіасервісі Megogo з'явився документальний аудіосеріал "Прип’ять". Це шість епізодів із дев’ятьма реальними героями, які розповідатимуть свої особисті історії про місто. Прослухати їх можна безкоштовно у додатку медіасервісу.
  • 26 квітня в Україні відзначають День пам’яті Чорнобильської трагедії. 24 та 26 квітня Суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА покаже низку проєктів до 35-х роковин катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше