Російські агенти могли влаштувати вибухи на складах боєприпасів у чеському Врбетіце, щоб зірвати постачання зброї, у тому числі до України.
Хто влаштував вибухи
За даними видання Lidovky, двоє офіцерів російської військової розвідки, Олександр Мішкін, відомий як "Александр Петров", та Анатолій Чепіга, відомий як "Руслан Боширов" (вони є фігурантами справи про отруєння експолковника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки у британському Солсбері — ред.) прибули у чеське Врбітице 15 жовтня 2014 року, тобто за день до того, як там вибухнув склад боєприпасів. Їх зафіксували камери відеоспостереження. Зазначається, що того дня вони проникли в будівлю складу та заклали вибухівку. Однак слідчі вважають, що вона вибухнула раніше, ніж планувалося. Так, перший вибух стався 16 жовтня 2014 року на складі №16, другий — 3 грудня на складі № 12. Чеська поліція повідомила, що росіяни пробули в країні п'ять днів до першого вибуху у Врбетіце.
"Вони використовували як мінімум дві особи, спочатку ідентифіковані за двома російськими паспортами на ім'я Александра Петрова і Руслана Боширова, потім за молдовським паспортом на ім'я Ніколая Попа і паспортом, виданим Таджикистаном, на ім'я Руслана Табарова", — повідомили в поліції.
Чеські спецслужби розслідували цю справу протягом декількох років, але лише зараз вдалося з'ясувати нові обставини.
"У нас був запит про в'їзд цих двох осіб ( Мишкіна та Чепіги — ред.) з 2014 року, але той факт, що вони розшукуються, ми з'ясували тільки після перевірки файлу. З'явився кадр з камер, і минулого року хтось розумний сказав, що десь уже бачив цю пару", — розповів офіцер, який має великий досвід роботи у чеських спецслужбах.
Кому належала зброя на складах у Врбетіце
Видання Irozhlas повідомило, що зброя на складах у Врбетіце не належала Міністерству оборони Чехії. У 2014 році їх використовувала комерційна фірма Imex Group, яка офіційно займається торгівлею зброєю. Тоді чеська сторона повідомила, що підірвану зброю мали експортувати до Болгарії, яка мала стати лише проміжною ланкою. Розслідувачі з Irozhlas дізналися, що цю зброю мала отримати болгарська компанія Emco, що належить болгарському бізнесмену і зброяру Еміліяну Гебреву. Після вибухів, у 2015 році російські агенти намагалися двічі отруїти Гебрева нерво-паралітичною речовиною "Новичок". А розслідувачі міжнародної групи Bellingcat довели, що це робив той самий підрозділ, що здійснив атаку на Скрипаля.
Водночас видання Respect повідомило, що Гебрев був одним з постачальників зброї для українського МВС та Нацгвардії, в тому числі під час активної фази війни на Донбасі. Інше видання Seznam Zprávy припускає, що вибухи на військових складах мали на меті зупинити постачання зброї не лише в Україну, але й в Сирію.
Що відомо
- 17 квітня МЗС Чехії заявило по висилку з країни 18 російських дипломатів, яких підозрюють у шпигунстві на користь спецслужб РФ. Приводом для цього стало те, що, спецслужби Чехії отримали докази причетності офіцерів російської Служби зовнішньої розвідки та Головного розвідувального управління до вибухів боєприпасів у селищі Врбетіце в жовтні та грудні 2014 року.
- Чеська поліція оголосила у розшук ймовірних співробітників російського ГРУ Олександра Петрова і Руслана Боширова, які у жовтні 2014 року приїжджали до Праги, а також у Злінський край, де розташоване селище Врбетіце.
- Міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек заявив про намір обговорити "справу Врбетіце" на зустрічі глав МЗС Євросоюзу 19 квітня.
- У Празі поліція затримала сімох людей, які у ніч на 18 квітня облили кетчупом стіну посольства Росії в Чехії.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу