Що змінюють нові правила компенсації за затримку зарплат. Пояснює експерт

Що змінюють нові правила компенсації за затримку зарплат. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Що змінюють нові правила компенсації за затримку зарплат. Пояснює експерт Суспільне

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку компенсацій громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати. Документом пропонується визначити види грошових доходів, за порушення термінів виплати яких громадянам проводиться компенсація, включивши до них пенсії або щомісячне довічне грошове утримання. Як саме на українцях позначаться зміни в ефірі Українського радіо розповів експерт з трудового права, голова ради ГО "Соціальний рух" Віталій Дудін.

Що саме зміниться

Порядок, встановлений ще з 2001 року, суттєво не змінюється даною постановою, але відбуваються певні редакційні уточнення, зокрема, конкретизується вичерпний перелік грошових доходів, за затримку яких буде нараховуватись компенсація. Попередній порядок містив слова про те, що ці положення також застосовуються до інших соціальних виплат. Тут уже ми можемо побачити повний перелік цих виплат. Вони названі у нормативному акті і чітко зазначено, за рахунок яких джерел буде виплачуватись компенсація за затримку.

Хто може розраховувати на компенсації

Цей порядок єдиний для всіх підприємств, установ, організацій усіх форм власності і поширюється як на заробітну плату, грошове забезпечення, так і на певні соціальні виплати, наприклад, допомога по безробіттю, по тимчасовій непрацездатності, які виплачуються за рахунок фондів соціального страхування. І пенсія теж підпадає під це визначення.

Коли нараховується компенсація за затримку зарплати

Компенсація нараховується у випадку затримки на більш як один календарний місяць. Сума, яка заборгована, множиться на індекс інфляції за період невиплати. Щомісячно Державна служба статистики України публікує рівень зростання індексу споживчих цін або ж індекс інфляції. І саме цей показник потрібно брати для розрахунку суми компенсації. Як правило, роботодавці самі не проводять індексацію, якщо їх про це не попросити. Більш того, у багатьох випадках громадянам доводиться у суді відстоювати своє право на цю компенсацію, а чимало людей взагалі її вимагають вже навіть після звільнення, якщо у день звільнення розрахунок не було проведено остаточно. Тому треба розуміти, що цей механізм уже напрацьований, уже практика його застосування є, є роз'яснення Мінсоцполітики та Міністерства економіки, яке зараз займається трудовими відносинами. Але, на жаль, цей механізм все ж таки не буде діяти добровільно з ініціативи роботодавця, тому що роботодавець в цьому економічно не зацікавлений. Це ваші порушення треба належно зафіксувати і вимагати їх усунення.

Що робити, якщо вам затримують зарплату

Якщо ви зіткнулися з затримкою заробітної плати, то ви повинні надіслати роботодавцеві письмове прохання виплатити заборгованість і нарахувати компенсацію за затримку виплати з урахуванням індексу інфляції. Письмова заява має бути належним чином зареєстрована у канцелярії або ж направлена поштою, щоб були докази направлення. І тоді якщо вам доведеться в суді відстоювати своє право і вже примушувати роботодавця виплачувати кошти, у вас будуть додаткові докази на вашу користь.

Як оформити заяву

По-перше, для того, щоб скористатися своїм правом, ознайомтесь з відповідними положеннями Кодексу законів про працю і Закону України про оплату праці. Звідти можна просто скопіювати певні формулювання. По-друге, знайдіть повідомлення Державної служби статистики України про індекс інфляції і визначте, якою була інфляція у певному періоді. По-третє, скористайтеся роз'ясненнями, які надаються Мінсоцполітики або Мінекономіки. Там надається формула, за якою можна зробити обрахунок, і цього буде достатньо. Сама заява вона пишеться у довільній формі. Вона надзвичайно лаконічна. Мова йде про один абзац тексту, але найкраще буде звернутися до знайомих юристів або до профспілок, які надають правову допомогу з цих питань. Але я думаю, що ні в кого проблем з цим виникнути не повинно.

Чи має значення причина, з якої відбувається затримка зарплат, зокрема в умовах карантину

Питання пов'язані з економічною ситуацією та неспроможністю роботодавця виконувати свої зобов'язання неодноразово розглядалися у судовій практиці ще з 90-х років, і Верховний Суд постановив, що матеріальне становище роботодавця саме по собі не звільняє роботодавця від відповідальності. Мають бути наведені якісь об'єктивні, виключні причини, які унеможливили виконання роботодавцем своїх зобов'язань. Сама по собі відсутність доходу та зниження обсягів продажу не буде слугувати підставою для звільнення від відповідальності. Тому раджу за будь-якої ситуації звертатися з вимогою нарахувати вам компенсацію. Якщо цього не зроблено, то робити це через суд. А задача роботодавця — це своєчасно ці проблеми комунікувати і по-людськи людям пояснювати, що виникла проблема, що він не може виконати свої зобов'язання в повному обсязі, але може в певному іншому обсязі виконати. І це, можливо, зменшить кількість претензії до нього і знизить негатив. Але за загальним правилом є презумпція того, що роботодавець повинен зарплату і пов'язані з затримкою виплати виплачувати.

Чи буде компенсація за затримку виплат субсидій

Даний порядок компенсації за затримку поширюється на деякі доходи громадян, які здійснюються за рахунок державного бюджету України. Але я там не побачив згадки саме про субсидії.

Чи є термін давності в питанні компенсацій

На мою думку, за компенсацією варто звернутися, навіть якщо пройшло декілька років. Головне, щоб на руках були переконливі докази цієї затримки, щоб не виявилось, що людина просто забула, що гроші насправді були, і щоб не виявилось, що по бухгалтерським документам виплата дійсно пройшла.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди