Гривня чи долар: експерт розповів, якій валюті надають перевагу українські посадовці

Гривня чи долар: експерт розповів, якій валюті надають перевагу українські посадовці

Ексклюзивно
Гривня чи долар: експерт розповів, якій валюті надають перевагу українські посадовці
Уніан

31 березня добіг кінця термін подання декларацій українськими держслужбовцями. Кандидат економічних наук, керуючий партнер Консалтингової компанії "Фінансова студія" Євген Невмержицький в ефірі Українського радіо розповів, якій валюті та з яких причин надають перевагу українські чиновники.

Чому українські посадовці тримають готівку переважно вдома

За словами експерта, така ситуація не є новою та триває вже протягом 30 років, а причиною для її формування він вважає політику, яку проводять уряд і держава.

"На жаль, українська гривня нестабільна, а Національний банк не завжди дотримується своїх прямих обов’язків — зберігання стабільності української валюти. Тому громадяни зберігають заощадження у готівці, переважно в доларах, бо ця валюта є стабільною", – пояснив він.

Як зазначив Невмержицький, у 2014-2016 роках в Україні спостерігалася ситуація, коли банки масово банкрутіли, до чого доклали свої руки держслужбовці.

"Банки закривалися незаконно, тепер стосовно цього вже навіть є судові рішення", – переконаний він.

За словами експерта, українці не мають підстав довіряти українським банкам, оскільки довіра створюється довго, а руйнується швидко.

"Гривня має бути стабільною тривалий час, щоб довіра поновилася. Наприклад, 5 років. Мати свої заощадження і кудись інвестувати — це нормально, тому люди зберігають свої заощадження в готівковій валюті", – пояснив економіст.

Чому віддають перевагу долару

За словами Євгена Невмержицького пояснив, що долар – резервна світова валюта, тому є найбільш стабільним заощадженням.

"Його можна витратити в будь-який час, він не може впасти в ціні", – вважає експерт.

При цьому він вважає, що зберігання грошей у готівці гальмує економічний розвиток.

"Ці долари з-під подушок і матраців мають потрапляти в економіку, адже вона має створювати захист інвесторів, клієнтів банків, споживачів послуг. Бо, якщо покласти долари під подушку, то вони не зростають у ціні, а інвестиції мають зростати. Якщо держава буде захищати інвесторів шляхом комплексу дій, як це роблять західні держави, бо в розвинених країнах кожна людина має свої заощадження й інвестує їх у цінні папери. З цим у нас біда, ніколи не було розвиненого фондового ринку, хоча у держави є всі інструменти для цього", – зазначив економіст.

Він зазначив, що ставки за кредитами в Україні є невигідними, тому бізнес не має доступу до ресурсів і не відчуває себе захищеним.

"Якби у нас були такі відсоткові ставки, як у Європі, у Сполучених Штатах, в азійських країнах, тоді б люди діставали ці гроші й інвестували б їх. У нас дійсно є всі необхідні інструменти, щоб виправити ситуацію з відсотковими ставками, щоб люди почали інвестувати в цінні папери, щоб їхні заощадження працювали на економіку держави. Для цього треба захистити і підприємців, і споживачів, і кредиторів, щоб не руйнувалися банки, щоб відповідальні посадовці мали покарання", – пояснив Невмержицький.

Також експерт додав, що держава має вирішити питання з боргами, які вже не будуть сплачені.

"Наприклад, розібратися з величезними боргами за комунальні послуги. Якщо держава зробить відповідну програму і збалансує ці речі, захистить інвесторів, кредиторів і споживачів не просто шляхом одного закону, тоді люди почнуть діставати свої кошти з-під матраців. А поки залишаються долари і криптовалюти. Все це демонструють наші чиновники", – наголосив він.

Якою може бути інфляція гривні

За словами економіста, Національний банк бореться з інфляцією монетарними методами.

"Підвищення облікової ставки справді стримує інфляцію, але для України це працює інакше. Якщо збільшується облікова ставка, то дорожчають кошти, не так зростають ціни, доступ до коштів зменшується. Якщо доступ до коштів з кредитних коштів збільшити, чого й потребує наша держава, то збільшиться можливість виробляти продукцію, створювати робочі місця, наповнювати економіку товарами і послугами", – пояснив Невмержицький.

Як зазначив експерт, із наповненням економіки буде відбуватися зменшення цін та пожвавиться конкуренція.

"Збільшення відсоткової ставки призводить до погіршення економічної ситуації у країні. Треба збільшувати можливості для ведення бізнесу, щоб українці не їхали в інші країни працювати і там сплачувати податки, а щоб могли це робити тут", – наголосив він.

Що відомо

  • У ході кампанії декларування доходів громадян подано понад 172 тисячі декларацій про майновий стан і доходи, що більше на 12% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
  • Національне агентство з питань запобігання корупції повідомило, що кампанія декларування-2021 офіційно завершена і протягом неї надійшло майже 800 тисяч декларацій.
  • 31 березня добіг кінця термін подання держпосадовцями обов’язкових щорічних декларацій, передбачених законодавством. Суспільне розбиралося, якими матеріальними досягненнями можуть похизуватися українські міністри.
  • НАЗК перевірить чиновників, які задекларували біткоїни.

Читайте також

Квартири, машини, годинники та гроші. Хто з міністрів володіє найбільшими активами

Посадовці задекларували понад 46 тисяч біткоїнів. Хто має криптовалюту у статках

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок