Тернопільський науковець розповів, чому зникають підсніжники

Тернопільський науковець розповів, чому зникають підсніжники

Тернопільський науковець розповів, чому зникають підсніжники
Суспільне Тернопіль

Систематик рослин, викладач Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Руслан Яворівський розповів, чому зникають підсніжники в лісах, де їх зривають.

За його словами, в Україні ростуть три види підсніжників: ельвеза – на півдні країни, підсніжник складчастий – у Криму і підсніжник білосніжний – у частині західних областей. Усі три види входять до "Червоної Книги України", куди їх внесли через те, що цих рослин у лісах з кожним роком стає усе менше.

"Підсніжник білосніжний, який росте на Тернопільщині, також іноді можна побачити ближче до півночі України, але це дуже рідкісні випадки. А ще, ці квіти ростуть на території центральної Європи, Середземномор’я та Передкавказзя", – каже науковець.

Тернопільський науковець розповів, чому зникають підсніжники
Руслан Яворівський. Суспільне Тернопіль

Руслан Яворівський розповідає, найпоширеніша причина зникнення підсніжників – те, що люди їх зривають:

"Поширюються підсніжники за допомогою цибулин, що в землі і за допомогою насіння. Цибулина – це, фактично, орган рослини, який забезпечує її багаторічність. Якщо вирвати квітку разом із цибулиною – наступного року на цьому ж місці вона уже не виросте. А ще, люди не дають можливості дозріти насінню підсніжника, яке могло би потрапити в землю і дати плоди".

Ці квіти люди найчастіше використовують як декор, а також як лікарську рослину, каже науковець.

Тернопільський науковець розповів, чому зникають підсніжники
Тернопільський науковець розповів, чому зникають підсніжники. Суспільне Тернопіль

За словами начальника відділу екологічного контролю Держекоінспекції Михайла Онищука, за знищення червонокнижних рослин, у тому числі, підсніжників, штрафують:

"88 стаття Кодексу про адмінпорушення - незаконне придбання і збут червонокнижних рослин, передбачає від 1700 до 3666 гривень штрафу. Якщо ми здійснюємо рейди там, де зростають червонокнижні рослини і виявляємо порушника, то складаємо адмінпротокол за статею 90. Ця стаття передбачає адмінстягнення від 340 до 510 гривень. А за кожну незаконно зрізану рослину накладаємо компенсаційна шкода у розмірі 62 гривні", – каже Михайло Онищук.

Нагадаємо, щороку з середини лютого задля збереження та запобігання знищенню ранніх весняних квітів проводять операцію "Первоцвіт". У цьому році вона триватиме до 10 травня.

Що відомо

Вибір редакції

На початок