4 квітня світ відзначає день вітаміну C. Ця хімічна сполука, також відома як аскорбінова кислота – одна з основних органічних речовин, необхідних для нормального функціонування організму людини. Суспільне дослідило історію відкриття вітаміну та сфери, де використовують вітамін.
Вперше вітамін C був виділений у чистому виді у 1928 році американським біохіміком угорського походження Альбертом Сент-Дьйорді. Проте справжнім днем відкриття цієї сполуки вважається 4 квітня 1932 року, коли американець Чарльз Глен Кінг та його колеги з Пітсбурзького університету, які цілеспрямовано шукали вітамін C, отримали з листів капусти речовину, яка, на їхню думку, захищала від цинги – важкого захворювання, на яке страждали люди, в раціоні яких бракувало свіжої їжі.
Шведський біохімік німецького походження і лауреат Нобелівської премії з хімії 1929 року доктор Ганс фон Ейлер-Челпін (15 лютого 1873 - 6 листопада 1964) разом зі своєю дружиною пані фон Ейлер, Елізабет баронесою А.Ф. Угглас проводив дослідження вітаміну С в шлунку риби.
У Європі перші симптоми цинги були описані ще в добу хрестових походів, проте це захворювання стало справжньою бідою для моряків та колонізаторів, які були змушені проводити тижні на кораблях у відкритому морі. За оцінками істориків, жертвами хвороби в епоху великих географічних відкриттів стали близько мільйона моряків – більше, ніж загинуло в усіх морських боях того часу.
Серед симптомів хвороби – кровоточивість ясен, блідість і сухість шкіри, сповільнене відновлення тканин після фізичних ушкоджень, випадіння волосся, млявість, швидка стомлюваність, ослаблення м'язового тонусу, ревматоїдні болі у кістках і суглобах та розхитування і випадання зубів. Вже у XVIII столітті деякі лікарі, зокрема шотландець Джеймс Лінд, припускали, що причиною розвитку цинги є незбалансоване харчування, проте тривалий час такі гіпотези не розглядалися серйозно, оскільки в наукових колах вкоренилися уявлення про інфекційний характер хвороби.
У другій половині XIX століття медичні спеціалісти були переконані в тому, що харчова цінність продуктів залежить лише від наявності у їхньому складі білків, жирів, вуглеводів та мінеральних солей. Однак у 1880 році вчений Микола Лунін помітив, що миші, які харчувалися штучним молоком, що містило білок казеїн, жир, цукор та необхідні солі, гинули, на відміну від їхніх "колег", які отримували натуральне молоко. Він дійшов висновку, що молоко містить невідомі речовини, які є незамінними та вкрай необхідними для нормального функціонування організму. У 1911 році польський вчений Казимір Функ першим виділив вітамін у кристалічному виді. Рік потому він вигадав назву для цього класу сполук – від латинського vita (життя).
Читайте також: Як оброблену їжу зробити корисною. Відповідає ЦГЗ
У 1933 році Чарльз Глен Кінг зміг з’ясувати структуру вітаміну C. У тому ж році аскорбінова кислота стала першим вітаміном, який вдалося штучно синтезувати. Згодом з’ясувалось, що аскорбінова кислота вкрай необхідна людському організму для регенерації тканин, регуляції метаболізму та нормального згортання крові. Також вітамін C підвищує здатність організму чинити опір інфекціям та підтримує нормальну проникність судин.
Де найбільше вітаміну
Вітамін C синтезується в організмах рослин та більшості тварин. Однак деякі тварини, зокрема, морські свинки та примати, до яких належать і люди, втратили цю можливість у процесі еволюції, тому змушені отримувати аскорбінову кислоту з їжею.
Традиційно вважається, що найбільша кількість вітаміну С міститься у цитрусових – зокрема, лимонах та апельсинах. Проте дані досліджень свідчать про те, що найбільша кількість аскорбінової кислоти міститься в інших рослинах – зокрема, у шипшині, кропиві, солодкому перці, ківі, сушених білих грибах та петрушці. Для порівняння, У 100 грамах лимону міститься близько 53 міліграмів вітаміну, а у 100 грамах апельсину – близько 50 міліграмів. При цьому 100 грамів шипшини містять вже 1250 міліграмів цієї речовини, а 100 грамів перцю – від 100 до 250 міліграмів.
За даними медиків, організм дитини потребує від 40 до 50 міліграмів аскорбінової кислоти на добу. При цьому потреба у вітаміні зростає з віком – у віці 14-18 років підліткам необхідно 65-75 міліграмів, а людям після 19 років – 75-90 міліграмів.
Де використовують вітамін
Аскорбінова кислота має широке використання у фармакології. Окрім відомих усім з дитинства "аскорбінок", вітамін C, який має антиоксидантні властивості, застосовують при отруєнні чадним газом, геморагічному інсульті, кровотечах, лікуванні інфекційних захворювань та хвороб шлунково-кишкового тракту. Однак припущення, що вітамін здатний ефективно лікувати цукровий діабет, онкологічні та деякі інші захворювання, не знайшли підтверджень.
Окрім того, аскорбінова кислота широко вживається у косметології завдяки своїй здатності як компонент препаратів, спрямованих на підвищення регенерації тканин та відновлення пружності шкіри після дії сонячних променів. Також він міститься у складі кремів для освітлення шкіри та боротьби з пігментними плямами. Аскорбінова кислота та її солі застосовуються й у харчовій промисловості як антиоксиданти.
Аскорбінова кислота знайшла застосування й у фотографії, де її використовують як речовину для проявлення фотоплівки. Однією зі значних переваг використання вітаміну є відсутність її шкідливого впливу на здоров’я людини.
Як не нашкодити
Попри те, що аскорбінова кислота критично необхідна для людини, вкрай важливо не зловживати вітаміном. Надлишок цієї речовини в організмі може призводити до підвищення пітливості та відчуття жару, а також призводить до кристалізації солей та утворення каменів у нирках. Тяжкі форми гіпервітамінозу порушують роботу кишково-шлункового тракту, нервової системи та призводять до появи висипань на шкірі. Особливо уважними при вживанні вітаміну мають бути вагітні жінки, хворі на цукровий діабет, люди із катарактою та тромбофлебітом.
В Україні та в інших країнах світу у продажі наявні медичні препарати, вміст аскорбінової кислоти у яких перевищує реальну добову потребу людини у 10-20 разів. Такі ліки не варто застосовувати без консультації лікаря. Окрім того, не слід довіряти рекламі, яка пропонує вітамін C як "магічну пігулку" проти всіх хвороб, у тому числі й деяких важких захворювань.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу