"Сад Франка": у львівському музеї відновлять екопростір садиби

"Сад Франка": у львівському музеї відновлять екопростір садиби

"Сад Франка": у львівському музеї відновлять екопростір садиби Дім Франка

У львівському музеї "Дім Франка" хочуть відтворити автентичний екопростір обійстя. На території Франкового дому з'являться дерева, кущі та квіти, які, за спогадами очевидців, прикрашали садибу. Про це Суспільному розповів директор "Дому Франка" Богдан Тихолоз.

Сад відновлять за спогадами дітей та приятелів поета, які гостювали у садибі. Для родини це місце було територією відпочинку, спілкування та джерелом для творчості.

"Іван Франко та його родина дуже любили природу і вони недаремно обрали для місцерозташування своєї вілли зелену околицю Львова. Вони хотіли відчувати себе не у тісному середмісті, а мати певний простір, мати землю довкола себе та перебувати в екосередовищі. Разом з дітьми вони почали садити деревця, кущики, коли будинок ще навіть не був завершений", — каже Богдан Тихолоз.

Довкола вілли родина посадила фруктові дерева, а між стежками були кущі та ягоди. Перед вікнами донька Івана Франка — Ганна облаштувала квітник, де росли мальви, півонії, жоржини та настурції.

"Знаємо, що Франко, хлопець зі села знав, що таке город і просто любив це і плекав, любив ліс, ходив по гриби, їздив на рибу, хотів мати плодові дерева, невеличкий городець, кущі з ягодами. У його саду росла груша, яка і досі збереглася, вишні, яблуні, горіх, кущі малини, аґрусу, порічок і чимало різноманітних квітів", — каже Богдан Тихолоз.

З часом сад занепав. За 120 років з часу облаштування обійстя частина дерев примерзла, деякі з них загинули від хвороб, різноманітних природних та історичних явищ.

"Під час Другої світової війни у Франків город, поруч із будинком, влучила авіаційна бомба. Від вибуху були пошкоджені не лише стіни будинку, шиби, дах, але й багато з тих дерев. А вже в радянські часи Франко як садівник не цікавив радянську владу, він цікавив їх як популяризатор соціалістичних ідей. Нас цікавить і Франко-рибалка, і Франко-грибник, і Франко-садівник", — розповідає музейник.

Проєкт має на меті не просто озеленити територію, а відтворити атмосферу, яка була властива садибі Франків. Цю ідею у "Домі Франка" реалізують за підтримки Австрійського бюро кооперації. Проєкт стартує вже наступного тижня. Долучитись до нього можуть усі охочі.

"Усі, хто захочуть долучитися до ініціативи, зможуть посадити і власне дерево в саду Франка. Хочемо, щоб тут був маленький рай, едемський сад Франка. Якщо нам вдасться здійснити задумане, то ми не тільки повернемось у Франкові часи, а й створимо атмосферу затишку, яка має бути в музеї", — додає Богдан Тихолоз.

Сад Франка буде цілорічно доступний для відвідувачів. Невдовзі у музеї запровадять тематичну екскурсію просто неба. Вона буде присвячена захопленню письменника садівництвом.

Читайте також: У Львові хочуть врятувати грушку, яку посадив Іван Франко
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше