Жінки Катару мають отримувати дозвіл від чоловіка на подорожі, освіту та лікування — звіт

Жінки Катару мають отримувати дозвіл від чоловіка на подорожі, освіту та лікування — звіт

Жінки Катару мають отримувати дозвіл від чоловіка на подорожі, освіту та лікування — звіт
. AP

Правозахисна організація Human Rights Watch з'ясувала, що жінки в Катарі живуть в умовах системи "глибокої дискримінації" — від чоловіків залежить дозвіл на вступ до шлюбу, подорожі, здобуття вищої освіти або прийняття рішень щодо власних дітей.

Згідно зі звітом, катарські жінки не мають основних прав і свобод людини не лише у житті, але й на законодавчому рівні. Дослідники проаналізували 27 законів, що регулюють роботу, житло і статус, і виявили, що жінки повинні отримувати дозвіл від чоловіків-"опікунів" — батьків, братів, дядьків і чоловіків — для здійснення багатьох основних прав.

Так, жінки не можуть бути основними опікунами своїх дітей, навіть якщо вони розлучені чи батько дітей помер. Якщо у дитини немає родича чоловічої статі, який міг би виступити у ролі опікуна, уряд бере цю роль на себе.

Жінки, опитані для складання звіту, розповіли, як їх опікуни відмовляли їм у бажаннях водити машину, подорожувати, вчитися, працювати або виходити заміж за когось за своїм вибором. Деякі говорили про те, як це вплинуло на їх психічне здоров'я, сприяючи депресії, стресу і суїцидальним думкам.

"Дівчатка (постійно — ред.) знаходяться на карантині. Те, що зараз переживає весь світ, це нормальне життя для дівчаток в Катарі", — сказала одна жінка.

Жінки також повідомили, що їх просили надати докази шлюбу, щоб отримати доступ до деяких послуг та приміщень з охорони сексуального і репродуктивного здоров'я, допологової допомоги, зробити вагінальне УЗД чи здати мазки на аналізи.

"Навіть там, де вони запровадили "привілейований" спосіб життя, правила опіки дозволяють обходитися з жінками "як з дітьми", — сказала 44-річна жінка, батько якої дозволив їй водити машину, коли їй було 33 роки.

Реакція уряду

Уряд Катару вже відреагував на звіт у письмовій відповіді Human Rights Watch, заявивши, що у ньому є "неточності", які не відповідають "конституційним законам або політиці країни". У заяві вони пообіцяли розслідувати всі згадані випадки й притягнути до відповідальності всіх, хто порушив закон.

Уряд запевнив, що жінки можуть виступати у ролі опікунів для отримання паспортів або посвідчень особи для своїх дітей, що жінкам не потрібен дозвіл на отримання стипендії або на роботу в міністерствах, державних установах або школах. Згідно з заявою уряду, дозвіл опікуна також не потрібен для навчальних поїздок у Катарському університеті.

Чому цих слів недостатньо

Дослідниця прав жінок Ротна Бегум з Human Rights Watch сказала Тhe Guardian, що дослідження було частково викликано необхідністю внести ясність в законодавство.

"Уряд Катару не хоче, щоб жінки знали правила. Вони хочуть, щоб у чоловіків була влада і контроль. Таким чином, якщо закони змінюються, уряд не інформує жінок, а коли вони запроваджують обмеження, вони також не повідомляють їм про це чітко. Ці закони існують мерзенно, і жінки повинні приймати рішення, виходячи з припущення, що вони повинні підкорятися чоловікам", — заявила Бегум.

За її словами, жінок часто просять отримати дозвіл від опікуна-чоловіка, навіть якщо це не прописано в правилах. Уряд заявив, що жінкам не потрібен чоловічій дозвіл на роботу, проте на багатьох державних посадах у відділі кадрів жінкам казали: "Покажіть нам лист від чоловіка".

"Або паспортний закон говорить, що жінка може отримати свій власний паспорт, але були випадки, коли офіційні особи говорили, що батько повинен схвалити заяву", — розповіла правозахисниця.

Організація заявила, що у Катарі немає антидискримінаційних законів, немає агентства, в яке можна звернутися зі скаргою, немає організацій із захисту прав жінок, які могли б відстежувати, як поводяться з жінками і залучати до відповідальності уряд.

Що відомо

  • Папа Римський Франциск під час пресконференції за результатами візиту до Іраку закликав вірян боротися за права жінок та проти торгівлі людьми.
  • Генеральний секретар Організації об'єднаних націй Антоніу Ґутерреш назвав гендерну нерівність, кліматичну катастрофу та злидні найбільшими проблемами світу.
  • Суд у Пакистані оголосив незаконною практику перевірки на незайманість жінок, які пережили зґвалтування. Таке рішення є безпрецедентним для мусульманської країни.

Читайте також

Бангладеш запроваджує смертну кару за зґвалтування. Чому це не врятує жінок від насильства

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок