Перешкоди є: як влада Рівного збирається вирішувати проблеми з доступністю

Перешкоди є: як влада Рівного збирається вирішувати проблеми з доступністю

Ексклюзивно
Перешкоди є: як влада Рівного збирається вирішувати проблеми з доступністю
Суспільне Рівне

У Рівному запрацює комісія з питань доступності міста для маломобільних груп населення. Доручення створити таку комісію дав міський голова Олександр Третяк. Нещодавно обласний центр відвідала команда "Доступно.UA" з Києва та провела своє обстеження об'єктів.

Заступник мера з питань архітектури та будівництва Олег Піщанський у прямому етері "Сьогодні. Головне" розповів Суспільному, хто саме увійде до комісії, чим займатимуться її члени, на що звернуть увагу в першу чергу та які зараз є перешкоди для людей на візках.

Статистичні дані доступності Рівного

Олег Піщанський зазначив, що серед міст обласного значення існує рейтинг, який демонструє доступність міста для маломобільних людей. У такому рейтинг Рівне – на четвертому місці.

"Відносний показник доступності – 16% зі 100 і це доволі низько. Ніби показник непоганий, але картина плачевна. Як і в інших містах України. Доступність у нас "неважна", тому над цим працюємо", зазначив заступник мера.

Куди піде комісія

До складу комісії, повідомив посадовець, увійдуть представники громадських організацій, керівники відповідних управлінь, спеціалісти, працівники міської ради, представники бізнесу, заступники міської голови.

"Будемо напрацьовувати заходи щодо підвищення доступності в нашому місті. Починаючи від закладів охорони здоров'я. Зараз ми маємо завершити деякі проєкти, які були розпочаті по інфраструктурі – це дороги, тротуари і таке інше. Там включено вже доступність", зазначив Олег Піщанський.

Заступник мера додав, що комісію інтегрують у всі сфери суспільного життя і вона вивчить питання доступності на всіх рівнях. Зокрема, це торкнеться тротуарів, вулиць, громадського транспорту, адмінбудівель, медзакладів тощо.

З його слів, у кінці березня на початку квітня мер підпише відповідне розпорядження і з того дня комісія розпочне свою роботу. Зокрема, спочатку зберуть інформацію та всі статистичні дані про ситуацію у місті.

Також члени комітету перевірятимуть вже існуючі заклади та інспектуватимуть будівлі, які повинні здати в експлуатацію.

Розпочнуть з медзакладів

Найперше комісія вивчить ситуацію з доступністю у медичних установах.

"Окрім того, є ще додатковий аргумент, цим займається заступник голови з питань медицини Юрій Поліщук, це те, що позиція НСЗУ виділяти додатково фінансування для тих закладів, які забезпечені доступністю. Тому це один з методів, яким ми можемо залучати додаткові кошти і основна ціль – люди, які мають у цьому потребу, мають доступ до закладів охорони здоров'я", сказав заступник мера.

Які заклади стануть першими посадовець поки не назвав, бо ще не відбулося жодного засідання комітету.

Де найбільше проблем

Олег Піщанський зазначив, що найбільше проблем з доступності на околицях міста. У центрі ж ситуація дещо краща.

"Ситуація в центрі по тих об’єктах, які досліджує громадська організація, є певний рейтинг бізнесових об’єктів – краща ситуація. На периферії ситуація трошки гірша, але в загальному – не дуже добре", пояснив чоловік.

Він додав: зазвичай люди асоціюють термін "доступність" лише з пандусом.

"Насправді це набагато ширше, і одна з наших задач – актуалізувати дану тематику і пояснити в першу чергу, можливо, серед нас, чиновників, що це за термін і що він потребує глобального втручання. Починаючи з інфраструктури дорожнього покриття, тротуарів, пониження бордюрів, світлофори зі звуком, де люди з вадами зору зможуть перейти дорогу", пояснив чиновник.

Читайте також: Шукають перешкоди: як у Рівному перевіряють заклади на доступність

Також він уточнив, що гроші на нові проєкти розвитку доступності закладуть у бюджет міста, якщо таку ініціативу підтримають депутати міськради. У ці кошти входитимуть усі аспекти доступності: від об’єктів будівництва, архітектурної доступності до доріг та тротуарів.

Окремо Олег Піщанський виділив пострадянські об'єкти.

"Вони не мали ніякого розрахунку на доступність. Тому з тими будівлями у нас набагато більше проблем. Навіть конструктивно – там набагато складніше ліфтову шахту збудувати, якщо цоколь надто високий... яким чином там пандус збудувати і так далі", зазначив він.

Як Рівне бачать маломобільні люди

Керівник підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору "Генерація успішної дії" Петро Поліщук розповів Суспільному: за два останні роки у Рівному дещо покращилася ситуація з доступністю. Він назвав місця, де це відчутно.

"В основному це аптеки. Вони ставлять підйомники, кладуть тактильну плитку, позначають сходинки для людей, які мають порушення зору. В кінці 2020-го року почала медицина ставати доступнішою. І зараз, якщо відкриваються торгові центри чи й ті самі, що були то хочуть ставати доступнішими", поділився Петро Поліщук.

Репортаж про обстеження міста представниками команди Доступно.UA з Києва. Тоді вони вказали на неправильний "пандус" на вході у міську раду

Він уточнив, що існують проблеми у реалізації проєктів доступності.

"Якщо і є проєкт, то буває так, що роблять відступи від проєкту, якщо неправильно там запланована ця доступність. Це дійсно треба, щоб стояла людина якась, для прикладу громадська організація, і щоб показувала, як правильно там класти (тактильну плитку,-ред.), для чого воно", додав Петро Поліщук.

За словами представника громадської організації, законодавство та стандарти в Україні для розвитку доступності досить хороші, а в деяких випадках навіть кращі, ніж у США чи в інших європейських країнах. Проте, цих стандартів треба вміти дотримуватись.

На початок