Британський штам COVID-19 в Україні. Як його досліджують і в чому небезпека

Британський штам COVID-19 в Україні. Як його досліджують і в чому небезпека

Британський штам COVID-19 в Україні. Як його досліджують і в чому небезпека
Associated Press

У світі вже з’явилися кілька нових штамів коронавірусу. Україна не стала виняткомдо нас потрапив саме британський штам COVID-19. Провівши дослідження 17 зразків, відібраних у хворих з Івано-Франківська, та двох з Києва, науковці Інституту молекулярної біології та генетики Національної академії наук України виявили у всіх зразках мутації британського штаму коронавірусу. Як проводилося дослідження та чим небезпечний британський штам коронавірусу, розбиралося Суспільне.

Дослідження штамів без державних коштів

У грудні 2020 року медичні служби Великої Британії виявили мутований штам коронавірусу Sars-Cov-2, який є на 70% більш заразним, ніж звичайний варіант. Через це у Британії було введено жорсткий локдаун, і понад 20 країн призупинили авіасполучення з країною. Втім, обмеження не допомогли повністю стримати поширення нового варіанту вірусу, і повідомлення про випадки зараження "британським штамом" почали з'являтися у багатьох країнах світу, зокрема, в Японії, Франції, Німеччині, Канаді та інших.

Українські науковці та генетики Інституту молекулярної біології НАН почали вивчати "британський" штам в лютому. Центр громадського здоров'я надав Інституту 60 зразків коронавірусу. Зразки до лабораторії потрапили вже знезараженими, щоб працівники не захворіли. За два тижні науковці дослідили 20 зразків, і у 19 з них виявили британський штам. Як розповів директор Інституту Михайло Тукало, виявленням нових мутацій Інститут займався за власні та спонсорські кошти, а на вивчення інших зразків грошей немає.

“Зараз ми хочемо як мінімум на 6 місяців таку програму, це буде 9 мільйонів гривень. Тому що реактиви дуже коштовні. Зараз ми це зробили за свої кошти. Далі в нас грошей немає. Нам треба відстежувати регіони, тому що зайде інший штам. Це взагалі питання національної безпеки", — каже Михайло Тукало.

Читайте також: Чотири варіанти: як українці можуть записатися на вакцинацію проти COVID-19

У двох зразках, крім британського штаму, вчені НАН виявили інші додаткові мутації. Науковці припускають, що комбінація модифікованих штамів “британця” спричинила нинішню (третю – ред.) хвилю епідемії і є поясненням для все частішого виявлення випадків повторного інфікування людей.

“Там, крім мутацій, які є в британському штамі, є ще нові мутації. І, можливо, ми так думаємо, оця комбінація мутацій спричинила той дуже швидкий розвиток інфекцій, які ми отримали в західних районах, а зараз ми знаємо, що їх розповсюдило і на Київ", — додає Тукало.

Після отримання результатів дослідження Інститут проінформував Міністерство охорони здоров’я, Раду Національної безпеки і оборони та Всесвітню організацію охорони здоров’я.

Етапи дослідження мутацій

Аналіз нових штамів коронавірусу складається з декількох етапів. Як розповіла провідний науковий співробітник Інституту молекулярної біології та генетики Ганна Геращенко, перший етап — це правильний забір зразків, які повинні зберігатися в спеціальному середовищі. Далі починається підготовка до аналізу мутацій. Спочатку матеріал вірусу збільшують, далі матеріал поміщають в апарат “збагачення”.

“Етап, який допомагає очистити спеціальні сфери, на яких знаходиться генетичний матеріал для аналізу. Тобто він очищається від пустих сфер, і, власне, ми отримуємо вже той матеріал, який ми будемо наносити на чіп", — пояснює Геращенко.

Також зразки матеріалу поміщають в апарат, який вимірює точну кількість нуклеїнових кислот і білків. Це робиться для того, щоб концентрація усіх зразків була 100 %, розповіла провідний науковий співробітник Інституту молекулярної біології та генетики Наталя Грищенко.

“Ми вимірюємо точну кількість матриці. Якщо однієї матриці, у два рази більше, ніж іншої, а таке можливо, ми розведемо цей зразок у два рази, щоб зрівняти його кількість з іншим зразком”, — каже Грищенко.

На останньому етапі відбувається секвенування матеріалу, тобто виявлення мутацій вірусу. На дослідження мутацій йде 5 днів. Щоб виявити нові штами вірусу, потрібно порівняти літери генетичного зв'язку взятих зразків з літерами генетичного зв'язку уханського вірусу.

Британський штам COVID-19 в Україні. Як його досліджують і в чому небезпека
Британський штам COVID-19 в Україні. Як його досліджують і в чому небезпека. фото ілюстративне/УНІАН

"В усьому світі порівнюють з першим секвенованимСеквенування - визначення амінокислотної або нуклеотидної послідовності (від лат. sequentum-послідовність). В результаті секвенування отримують формальний опис первинної структури лінійної макромолекули в текстовому вигляді. геном уханського вірусу, щоб не плутатися, які мутації. Тому порівнявши ту послідовність, яку ми отримуємо, з послідовністю того вірусу, ми отримуємо різну кількість мутацій у кожному зразку. Наприклад зразок, який має 34 відмінності від Уханського вірусу. Наші зразки мали від 28 до 38 мутацій”, — розповідає Грищенко.

Чим британський штам небезпечний

Британський штам коронавірусу агресивніший, швидше поширюється та важче переноситься людиною. Він також збільшив рівень смертності. Кожного дня на Закарпатті від коронавірусу помирає від 15 до 20 людей, розповів директор Закарпатської обласної інфекційної лікарні Михайло Поляк.

“Більш часто з'являються розлади шлунково-кишкового тракту, саме головне, що хочу зазначити, стали хворіти молоді люди, це від 30 і вище, вони переносять це захворювання важко. Вірус став частіше уражати молодих людей. Мусимо констатувати той факт, що смертність від цього штаму більша”, — каже Михайло Поляк.

При цьому протокол лікування для сімейних лікарів при британському штамі не змінився. Науковці Інституту молекулярної біології та генетики вважають, що досліджувати мутації коронавірусу потрібно постійно, адже у світі з'явилися десятки нових штамів, які можуть бути ще більш небезпечними.

Крім того, вакцина від інших штамів коронавірусу може бути менш дієвою, додає провідний науковий співробітник Інституту молекулярної біології та генетики Ганна Геращенко: “Якщо на британський штам вакцина діє, то проти інших більш загрозливих штамів, на жаль, ті вакцини, які існують, вони є поки що малоефективними”.

На початок