На Рівненщині знову виявили сказ у кота: як це сталось та як пройде карантин

На Рівненщині знову виявили сказ у кота: як це сталось та як пройде карантин

Важливо
На Рівненщині знову виявили сказ у кота: як це сталось та як пройде карантин
Суспільне Рівне

На Рівненщині виявили сказ у домашнього кота, тварина вкусила господиню та через день загинула. В селі через це ввели карантин, – повідомили у Дубенській районній держадміністрації.

Інцидент стався у селі Семидуби за 10 кілометрів від міста Дубно. Це четвертий випадок сказу в області у 2021-му. Начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби Володимир Новосад розповів Суспільному, чим небезпечний сказ та як його можна попередити.

Де та як виявили сказ

18-го березня у жительки села Семидуби Дубенського району захворів кіт. Вона почала надавати йому допомогу самотужки, повідомив начальник відділу організації протиепізоотичної роботи головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області Володимир Новосад. На третій день домашнього лікування тварина вкусила господиню.

"У кота проявлялася блювота, нечітка хода. Наступного дня, 22 березня, він загинув. Розуміючи ситуацію, громадянка звернулася до служби нашої ветеринарної медицини у Дубні. Наші спеціалісти виїхали на місце події", розповів Володимир Новосад.

Працівники служби відібрали у мертвої тварини патматеріали для дослідження у лабораторії. Там діагностували сказ.

Читайте також: Через скаженого пса у центрі Рівного – карантинні обмеження. Що це означає

Жінка, за словами начальника, звернулася до лікарів, їй призначили курс лікування.

При адміністрації працівники ветеринарної служби провели засідання, на якому визначилися з планом заходів та вирішили оголосити карантин у селі Семидуби на 60 днів.

"Якщо не буде виконуватися план заходів, цей час може бути збільшеним. Наші спеціалісти там провели дезінфекцію, проводиться дощеплення тварин в селі і в навколишніх населених пунктах, які попали в загрозливу зону. Даного кота, який загинув, разом зі шкірою було спалено", уточнив Володимир Новосад.

Також спеціалісти на місці дізнаються, хто ще міг контактувати з твариною.

Що буде з селом

Карантинні заходи у Семидубах, за словами начальника відділу, полягають у проведенні дезінфекції угіддя власників кота та забороні вивезення тварин з села та прилеглої до села зони у радіусі десяти кілометрів.

"У випадку, якщо у населеному пункті виявлено сказ, там діє заборона вивезення тварин з даного населеного пункту, в першу чергу собак та котів. Тому що цей період маємо перечекати, чи не з'являться знову хворі. Заборонені виставки будь-які з тваринами, переміщення м'яса та м'ясопродуктів", сказав посадовець.

Читайте також: Через скаженого кота село на Рівненщині закрили на карантин

Також він уточнив, що в цьому випадку, працівники служби провели розслідування і встановили: обійстя власників кота знаходиться на крайній у селі вулиці, біля якої болотиста місцевість. Там, за припущенням розслідувачів, могли знаходитися червоні лисиці, які найчастіше переносять сказ.

"В теперішніх умовах, в березні, коти могли ходити за межі населеного пункту і там вони могли контактувати з червоною лисицею. В акті розслідування вказано, що джерелом інфекції, найімовірніше, є дика фауна", зазначив Володимир Новосад.

Також у селі проводять щеплення тварин від сказу, в тому числі великої рогатої худоби. Зокрема, проведуть і дератизаціюЗнищення гризунів, як потенційних переносників сказу..

Чим сказ небезпечний для людей

"Сказ це хвороба небезпечна, якщо захворіє людина, то це 100% летальний випадок, лікування немає. Тому наші спеціалісти вивчають контакти цього кота з іншими тваринами та людьми", розповів Володимир Новосад.

Читайте також: У частині Рівного, де виявили скаженого кота, вакцинували тварин

Саме через такі випадки, додав він, Держпродспоживслужба вимагає обов'язкового щеплення домашніх тварин. На сказ хворіють усі без виключення теплокровні тварини.

"Якщо свиня була хвора на сказ і якісь люди закололи її і вживали м'ясо, то питання не в тому, що вживали, а в тому, що мали контакт з нею. Вона поки була жива, з нею щось робили – це вже небезпечно, не говорячи про те, що навіть їли м'ясо", розповів чоловік.

Що робити господарям

Котів та собак працівники ветеринарної медицини Держпродспоживслужби щеплюють безоплатно. Вакцини від сказу є достатньо, каже Володимир Новосад.

"Кіт це тварина, яка ходить, де хоче і в першу чергу захворіє саме він. А тоді він прийде до господарства і заразить ще якусь тварину. Свиня це така тварина, яка стоїть в хліві і щоб дика тварина занесла їй збудника сказу – це малоймовірно", пояснив спеціаліст.

І додав: висока ймовірність заразитися у великої рогатої худоби, яку випасають на пасовищах. Там тварину вкусити можуть борсуки, куниці, лисиці, ласки. Він пригадав випадки, коли про укус корови дикими тваринами розповідали пастухи, які бачили таке на власні очі.

"Держава виділяє вакцину у достатній кількості. Ми виїжджаємо, ставимо намети, люди чекають щеплень. Весняна кампанія знову буде – як потепліє, то знову виїдемо. Нехай люди несуть і щеплюють. Це буде безкоштовно, залежно від погоди, у квітні чи у травні", повідомив посадовець.

Читайте також: На Рівненщині скидають з літака вакцини проти сказу. Людей просять їх не чіпати

Щодо диких тварин, то їх також вакцинуватимуть, як і в попередні п'ять років перорально з допомогою приманок. Їх розкидатимуть за межами населених пунктів з літака.

"Завдяки цьому за останні роки з кожним роком суттєво знижується кількість випадків сказу на території області. Це роблять раз в рік. Це великі кошти – організація, сама вакцина досить дорога, використання літаків", розповів Володимир Новосад.

І уточнив: розкидати приманку планують двічі на рік: навесні та восени. Проте, каже начальник, кількість вакцинування залежить від того, скільки коштів виділить держава. Востаннє щеплення диких тварин з допомогою приманок проводили у вересні 2020-го року.

Що відомо

  • У 2019-му було зафіксовано до 50 випадків сказу на території області. У 2020-му році було 17 випадків.
  • У 2021-му році це четвертий випадок сказу. Протягом 22-24 лютого щоденно сказ фіксували у селі Дермань колишнього Здолбунівського району, селі малі Дорогостаї колишнього Млинівського району та в обласному центрі на вулиці Морозенка.
  • У Держпродспоживслужбі радять щороку щеплювати своїх домашніх тварин від сказу. Зробити це можна безкоштовно у ветлікарні на Малорівненській, 91 у Рівному.
На початок