"Кришування" наркотиків: що відомо про ще одну справу Сергія Стерненка

"Кришування" наркотиків: що відомо про ще одну справу Сергія Стерненка

"Кришування" наркотиків: що відомо про ще одну справу Сергія Стерненка
Колаж: Суспільне. Фото: Думська, TheWatchers

Колегія Приморського районного суду на чолі з суддею Віктором Попревичем знов перенесла розгляд справи про нібито "кришування" Сергієм Стерненком наркоточок в Одесі в 2014 році. Засідання "тягнуться" вже третій рік поспіль. Що саме закидають Стерненку та на якій стадії розгляд справи – з’ясувало Суспільне.

Події, про які йдеться в матеріалах справи, відбулися у 2014 році в Одесі. За версією слідства, з квітня до вересня п’ятеро чоловіків організували в Одесі збут наркотиків. Фігурантами стали Сергій Мельников, Андрій Арпєнтієв, Денис Авакян, Олександр Федяєв та Андрій Мачулко. Вони начебто купували психотропи в інших містах та через рейсові автобуси отримували їх у вигляді посилок вже в Одесі.

Як склад використовували орендовану квартиру, де зберігали та сортували товар. Реалізовувати його вирішили через мережу рибацьких магазинів "Поплавок", які розташовувалися у різних районах міста. Згідно з інформацією з судового реєстру, "це були невеликі приміщення, з прилавками, жерстяними дверима та гратами на вікнах". Для "повного циклу збуту" залучили кур’єрів, охоронців та продавців. Також прокуратура наполягала, що були і свої інкасатори, які двічі на день об'їжджали всі торговельні павільйони, завозили психотропні речовини та забирали гроші, отримані від продажу.

Сергій Стерненко та наркотики: що з цією справою ексочільника одеського "Правого сектору"
Штурм магазину психотропних речовин, 2014 рік. Думська

Сергій Стерненко та наркотики: що з цією справою ексочільника одеського "Правого сектору"
Штурм магазину психотропних речовин, 2014 рік. Думська

Речовини продавали під виглядом ароматичних добавок для підгодовування риб. Серед рибацького товару на полицях лежали невеликі згортки наркотиків з написами "Карась 50", "Карп 70" або "Лящ 110", ціна одного складала 80 гривень, йдеться в матеріалах справи.

Протягом робочого дня в один магазин за таким "прикормом" приходили до 150 людей, а каса могла сягати 40 тисяч гривень. Заробітна плата учасників складала до 60 000 тисяч гривень. Загалом, з квітня до вересня 2014 року, фігуранти справи отримали прибуток у розмірі не менш як 1,2 млн гривень, запевнили слідчі.

Допомога від "Правого сектору"

У 2014 році одеський осередок "Правого сектору" публічно боровся проти продажу наркотиків у місті. Учасники фіксували на камеру, як потрапляють до павільйонів збуту, зв'язують продавців, знаходять згортки із ймовірно забороненими речовинами та викликають правоохоронців. Крім цього, проводили публічні акції під стінами будівлі Нацполіції та пропонували полісменам співпрацювати в цьому напрямку.

Через деякий час, за даними судового реєстру, представники мережі "Поплавок" вирішили зв’язатись з "Правим сектором" аби "домовитися про співпрацю". Як зазначено в матеріалах справи, "усвідомлюючи необхідність прикриття злочинної діяльності від активістів та враховуючи взаємодію між правоохоронцями та осередком "Правий сектор" по знищенню пунктів продажу наркотичних та психотропних речовин", група нібито захотіла заручитись підтримкою громадської організації.

Організатори схеми начебто неодноразово телефонували на "гарячу лінію" одеського осередку, допоки не домовилися про зустріч із Сергієм Стерненком. Прокуратура запевняє, що вона відбулася у ресторані "Франзоль" на вулиці Дерибасівська, де один з чоловіків запропонував тодішньому очільнику "за матеріальну винагороду не чинити перешкод незаконній діяльності пунктів роздрібної торгівлі "Поплавок". За даними слідства, Стерненко відповідь на вказану пропозицію пообіцяв надати пізніше.

Сергій Стерненко та наркотики: що з цією справою ексочільника одеського "Правого сектору"
Сергій Стерненко під час керування одеським осередком "Правий сектор". 048

Через деякий час відбулася друга зустріч, де нібито Стерненко повідомив, "що за кожну з восьми торгових точок, у яких здійснюється збут психотропів, необхідно платити тисячу доларів щомісячно". На вказану пропозицію молодики запропонували платити 6 тисяч, після чого, згідно з позицією сторони обвинувачення, Стерненко погодився. Також він "запропонував, у разі чого ще й захист від інших активістів", наприклад руху "Громадський Альянс", який також публічно боровся проти продажу наркотиків.

Згодом на розі вулиці Жуковського та Олександрівського проспекту очільнику організації передали 6 тисяч доларів у гривневому еквіваленті. Така передача, згідно з судовим реєстром, була "неодноразовою".

У 2014 році угруповання затримали, а через три роки, у квітні 2017 року, організатори отримали вироки – від умовного покарання до п’яти років тюрми.

Підозра та судовий процес

26 листопада 2017 року на місцевому сайті "Одеські відомості" вийшла стаття про Сергія Стерненка під назвою "Одеський активіст Стерненко збирав данину з наркоточок та громив конкурентів". Автори матеріалу запевняли, що громадський діяч фігурував у справі "Поплавку" та займався "кришуванням" наркоточок. У цей же час Стерненко перебував у СІЗО через справу по Літньому театру, звідки вийшов під заставу 27 листопада. Гроші у розмірі 600 тисяч гривень вніс тодішній голова Одеської ОДА Максим Степанов.

29 листопада правоохоронці внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Причиною, за даними самого Стерненка, став моніторинг поліцією інтернету, під час якого вони і знайшли інформацію на сайті "Одеські відомості" щодо причетності громадського діяча до наркозбуту в Одесі. Через два тижні Стерненку повідомили про підозру і відправили під домашній арешт.

Додамо, до публікації "Одеських відомостей" в судовому реєстрі по справі групи осіб, яка займалася наркоторгівлею через мережу "Поплавок", не згадується зв'язок угруповання з тодішнім головою "Правого сектору". Немає згадки про нього і в обвинувальному вироку цих людей.

Сергій Стерненко та наркотики: що з цією справою ексочільника одеського "Правого сектору"
Мітинг "Правого сектору", 2015 рік. trassae95

Згідно з підозрою, Сергій Стерненко "з метою незаконного збагачення і протиправного отримання коштів, вирішив з використанням ресурсів громадського руху здійснювати діяльність, пов’язану з усуненням перешкод незаконній роботі пунктів роздрібної торгівлі, у яких здійснювався збут наркотичних засобів та психотропних речовин".

Одразу ж після вручення підозри, сам Стерненко у соцмережі заявив, що справа сфабрикована.

"Прокуратура Одеси та поліція йдуть ва-банк, фабрикуючи нові кримінальні провадження проти активістів. Вважаю це продовженням політичних репресій як помсту за мою активну опозицію до діючої влади в Одесі. Особливо, враховуючи, що інкримінований мені "злочин" датується 2014 роком, а провадження проти мене було відкрито 29.11.17. А враховуючи брудність звинувачення, можу оцінювати такі дії "правоохоронців" як продовження брудної інформаційної кампанії проти мене з метою дискредитації, паплюження репутації та позбавлення мене суспільної підтримки", – заявив тоді Стерненко.

Справу по суті почали слухати у Київському суді Одеси вже в жовтні 2018 року. У судовому процесі прокуратура наполягала на вагомості наявних доказів про вчинення Стерненком кримінального правопорушення.

Один із цих доказів – телефонна розмова між нібито Стерненком та угрупованням про "кришування" та передачу коштів. Правоохоронці навіть ініціювали проведення фоноскопічної експертизи. Натомість сам Стерненко наголошував, що справа є "тиском правоохоронних органів на нього з метою дискредитації". Записи, на думку сторони його захисту, є фальшивими та змонтованими, а отримали їх з порушенням вимог чинного законодавства.

Сергій Стерненко та наркотики: що з цією справою ексочільника одеського "Правого сектору"
Громадський діяч Сергій Стерненко. Грати

Що зі справою зараз

19 березня в Приморському районному суді відбулося чергове засідання по цій справі. Розглядала її колегія суддів – головуючий Віктор Попревич, Вадим Коваленко та Руслан Абухін. Саме Попревич і ухвалив вирок у 7 років для Стерненка в справі щодо викрадення та розбійного нападу на колишнього депутата Сергія Щербича.

Засідання тривало не більш як п'ятнадцять хвилин, оскільки не з'явився прокурор. Щодо його коментарів у цій справі Суспільне домовлялося заздалегідь з пресслужбою Одеської обласної прокуратури. Утім коментар ми так і не отримали. Через відсутність прокурорів колегія перенесла розгляд справи на квітень.

Після засідання Стерненко заявив, що прокурор затягує справу, а свідок не хоче давати покази. Його адвокат Вадим Оксюта розповів Суспільному, що засідання за останній місяць-другий постійно переносять, оскільки прокуратура не може забезпечити явку ключового свідка. Йдеться про Сергія Мельникова, можливого "ватажка" угруповання по справі "Поплавку". Раніше його вже допитували по відеоконференції у закритому судовому засіданні. Наразі правоохоронці вимагають повторного допиту. Оксюта та його підзахисний не проти, але наполягають на відкритості та публічності такого засідання.

"Вони спеціально для нього по цій справі створюють нібито ауру таємничості, але насправді ми знаємо, хто він. Це організатор угруповання, який вже отримав свій вирок", – додав Оксюта.

За його словами, розгляд справи такий тривалий час не пов'язаний з умисним затягуванням. На це вплинули різні фактори – від епідемії коронавірусу до неможливості привести до зали суду свідка. Також він додав, що поки у цій справі не було моментів, де суддя Віктор Попревич проявляв би упереджене ставлення до його підзахисного.

Сергій Стерненко та наркотики: що з цією справою ексочільника одеського "Правого сектору"
Суддя Приморського суду Віктор Поправич. Суспільне Одеса

"Якщо б таке було, ми б одразу заявили йому відвід. Але в цілому справа створена для того, щоб тиснути на нього, нейтралізувати його. Той же вирок вже давно можна було винести. Але прокурор розшукує цього ключового свідка, аби знов допитати", – пояснив Оксюта.

Щодо експертиз аудіозаписів, то Оксюта каже, що результати давно вже відомі і не складають загрози для Стерненка.

"Є два висновки, вони різняться між собою. В одному йдеться, що голос може бути Сергія, а може й не бути. Тобто неможливо довести щось однозначно. В іншій – експерт запевняє, що голос, ймовірно, його. Але треба розуміти, що були телефоні розмови, де чоловіки додзвонюються до Сергія, це його голос. А там, де незрозумілі особи розмовляють між собою, – не його", – додав адвокат.

Також Суспільне намагалось поспілкуватися з адвокатами засуджених по справі мережі "Поплавок", а саме з Ігорем Прилепським, Олегом Спину, Денисом Регульським та Ганною Боряк та дізнатися, чи фігурувало прізвище Стерненка під час судового розгляду. Усі вони або відмовилися через адвокатську таємницю, або запевнили, що вже не пам'ятають деталей.

На умовах конфіденційності один із них заявив, що прізвище Стерненка дійсно звучало не тільки під час розгляду справи, але й під час досудового розслідування. Також він запевнив, що жодної угоди між засудженими і правоохоронцями не було. За його словами, всі фігуранти тієї справи вже вийшли з тюрми, бо отримали "незначні вироки", але спілкуватися з пресою не бажають.

Читайте також

  • Адвокати Стерненка подаватимуть апеляцію, аби звільнити його із СІЗО
  • Суд відмовився відпускати Стерненка з-під варти
  • Справа про третій напад: Стерненка привезли до суду. Текстовий онлайн

Вибір редакції

На початок