На Хмельниччині зрізають трьохсотрічні липи, що ростуть обабіч дороги. Для чого і хто проти

На Хмельниччині зрізають трьохсотрічні липи, що ростуть обабіч дороги. Для чого і хто проти

На Хмельниччині зрізають трьохсотрічні липи, що ростуть обабіч дороги. Для чого і хто проти Фото: Суспільне.

Алею лип, що простяглася обабіч дороги між селами Микитинці та Михайлівка колишнього Ярмолинецького району, вирізують. Місцеві мешканці таким фактом обурені та вважають, що зрізають дерева незаконно.

Про це Суспільному розповів депутат Розсошанської територіальної громади, до котрої входять села, Анатолій Гудз.

За словами депутата, під пень вирізують липи, вік котрих сягає 300 років. Він додає: алея має протяжність близько 500 метрів, на яких росте приблизно 150 дерев. Десь 35 з них, каже чоловік, на сьогодні уже зрізали.

80-річна жителька села Михайлівка Ніна Ворітняк розповідає, що липова алея не змінювалася ще з часів її дитинства.

«Я не знаю, скільки років цій липовій алеї. Відколи я живу, то ці дерева тут ростуть. Їм десь, певно, років триста, а то й більше. Ще моя мама, моя бабуся про ці липи згадували. Вони дуже давні», - згадує старенька.

Місцевий депутат Анатолій Гудз каже, що на алеї росте 150 трьохсотрічних лип, які користуються популярністю серед місцевих бджолярів. Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

Місцевий депутат Анатолій Гудз каже, що на алеї росте 150 трьохсотрічних лип, які користуються популярністю серед місцевих бджолярів. Фото: Суспільне. Поділля.

Упродовж трьох днів порізану деревину вивозили вантажівками і легковими авто з причепами, говорить депутат Розсошанської територіальної громади Анатолій Гудз.

«Почали зрізати дерева 9 березня. Люди, побачивши це, одразу звернулися до старости села. Він нам сказав, що є дозвіл на вирізку цих лип, але документів не показав», - каже Анатолій Гудз.

За словами Анатолія Гудза, на алею лип місцеві бджолярі влітку вивозять вулики, тому й селяни проти того, аби їх зрізали.

«Прямо сюди, на цю алею, коли цвіте липа, місцеві бджолярі привозять вулики. В Михайлівці живе багато бджолярів, які бережуть ці липи. Тут влітку, коли липа цвіте, такий аромат. У квітках липи багато нектару, який збирають бджоли, а потім дають запашний липовий мед», - каже Анатолій Гудз.

Зі 150 дерев, що ростуть обабіч дороги між селами Микитинці та Махайлівка, зрізали уже 35 лип. Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

Зі 150 дерев, що ростуть обабіч дороги між селами Микитинці та Махайлівка, зрізали уже 35 лип. Фото: Суспільне. Поділля.

Голова Розсошанської територіальної громади Василь Дячок каже – вирізку лип обабіч дороги між селами Микитинці та Михайлівка наразі призупинено.

«Ми, коли до нас звернулася громада села Михайлівка, попросили обласну службу місцевих доріг, яка проводила вирізку цих лип, призупинити роботи. Я не маю нічого проти того, аби вони там росли, але потрібно з тим усім розібратися в законному порядку. Розберемося і обов’язково доповімо громаді», - коментує Василь Дячок.

Депутат Розсошанської сільської ради Анатолій Гудз звернувся з заявою щодо незаконної, на його думку, вирізки лип в селі Михайлівка, до екологічної інспекції.

За словами головного спеціаліста відомства Марії Наєнко, наступного тижня екологічні інспектори проведуть перевірку законності вирубки дерев в Розсошанській тергромаді.

Дерева зрізають через скарги водіїв - вони створюють небезпеку на дорозі, каже директор Обласної служби місцевих доріг Сергій Дуда. Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

Дерева зрізають через скарги водіїв - вони створюють небезпеку на дорозі, каже директор Обласної служби місцевих доріг Сергій Дуда. Фото: Суспільне. Поділля.

Дорогу між селами і, відповідно, придорожні насадження обслуговує державне підприємство «Обласна служба місцевих доріг». Його директор Сергій Дуда каже - вирізка лип обабіч дороги між селами Микитинці та Михайлівна проводилася ними законно.

«До нас неодноразово надходили скарги на цю дорогу. Водії скаржилися, що дерева обабіч дороги створюють тунельний ефект, їх гілки починають рости практично на самій дорозі, що створює небезпеку. Відповідно до ДСТУ, ця автомобільна дорога відноситься до четвертої категорії. Відстань від кромки проїзної частини до кромки стовбура дерева повинна становити не менше 9 метрів. На цій дорозі відстань становить у деяких місцях 3-4 метри», - пояснює Сергій Дуда.

Вирізку лип призупинено до прийняття спільного рішення між громадою і Хмельницькою обласною службою місцевих автодоріг, додає Сергій Дуда.

Зберегти липову алею від знесення може статус природно-заповідного фонду, каже начальник управління департаменту природних ресурсів та екології Руслан Якубаш . Фото: Суспільне. Поділля.Фото: Суспільне.

Зберегти липову алею від знесення може статус природно-заповідного фонду, каже начальник управління департаменту природних ресурсів та екології Руслан Якубаш . Фото: Суспільне. Поділля.

Липова алея між селами Михайлівка і Микитин не має статусу заповідної, тому старовинні дерева не охороняються законом, пояснює начальник управління Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА Руслан Якубаш. Та додає: алею від подальшої вирубки можна захистити, визначивши її як об’єкт природо-заповідного фонду.

«Ми запрошуємо до співпраці усі територіальні громади, які мають такі унікальні природні пам’ятки. Ми готові керівникам громад розказати, як робляться обґрунтування, допомогти з підготовкою документів на сесію обласної ради для того, аби дані об’єкти, якщо вони дійсно є цінними, потрапили до переліку об’єктів природо-заповідного фонду», - каже посадовець.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди