У Німеччині знайшлася могила українського мецената

У Німеччині знайшлася могила українського мецената

У Німеччині знайшлася могила українського мецената

У Німеччині знайшлася могила українського мецената Аркадія Алфьорова, який вважається одним з засновників Харківського художнього музею. Поховання від 1882 року знаходиться у місті Бонні, Німеччина. Це з'ясував ведучий радіо "Культура" Олександр Алфьоров.

Автор та ведучий програми "Українські фрески" Олександр Алфьоров, який є одним з нащадків мецената та колекціонера, вирішив нагадати про його внесок в українську культуру. Нещодавно йому вдалося з'ясувати, що могила Аркадія Алфьорова знаходиться в Бонні — ціла й не ушкоджена, за що Олександр подякував посольству Німеччині в Києві.

Аркадій Алфьоров народився у 1815 році в родині мандрівника та архітектора Миколи Алфьорова, нащадка сумських сотників. У 1836 році закінчив юридичний факультет Харківського університету, пішов на службу, але його кар'єра колезького секретаря була недовгою через травму спини.

Майбутній меценат почергово мешкав у Харкові, Попівці та Олексіївці (Валківського повіту). Ймовірно, саме в Харкові він познайомився з Григорієм Квіткою-Основ’яненком, який дуже сильно вплинув на його світогляд.

До свого маєтку у Попівці, Алфьоров запрошував своїх друзів, митців та поетів. Одним з них був Іван Айвазовський, який за замовленням господаря намалював для його колекції чотири картини ("Після бурі", "Вид Амстердаму", "Венеція з боку Лідо", "Ніч в Амальфі" або "Місячна ніч").

Айвазовський "Венеція з боку Лідо"

Айвазовський "Венеція з боку Лідо"

У 1857 році Аркадій Миколайович виїхав за кордон до Німеччини. Це було зумовлено погіршенням стану здоров’я та прагненням поповнити свою мистецьку колекцію.

Аркадій Миколайович дуже часто згадував у своїх листах Україну і рідну йому Слобожанщину. В одному зі своїх листів Аркадій Алфьоров писав:

"Якщо Бог продовжить моє життя ще на кілька років, я зведу колекцію гравюр – яка буде одна з найкращих в Росії, якщо не кращу. Цим я хочу згладити свою провину перед Батьківщиною (Україною); а на мою думку, кожен повинен як може працювати для того, щоб принести хоч якусь користь Батьківщині та Вітчизні.
До служби, як військової, так і цивільної я не відчував ніякого бажання; треба ж було мені самому винайти для себе рід служби, на якій я б зміг успішно працювати та принести користь Вітчизні. Якщо я зроблю музей, то це частково згладить мою провину за те, що вбив свій талант, з яким міг зробити що-небудь".

До своєї колекції він купував найкращі екземпляри творів мистецтв та рідкісних книг. У 1869 році у Мюнхені видали "Каталог колекції гравюр, естампів давніх та нових художників із збірки пана А. Алфьорова в Бонні".

Помер Аркадій Миколайович в Боннській лікарні 30 липня 1882 р. Всю свою колекцію Алфьоров заповів Харківському університету. Загальна кількість картин, гравюр, акварелей, естампів становила понад 3 тисячі екземплярів. До колекції були долучені книги з історії мистецтва, а також рідкісні першодруки.

У колекція Алфьорова були роботи таких майстрів, як Дюрер, Рембрандт, Караваджо, Краєр, Влігер, Молінер, Баєн, Віллартс, Гоут, Ахенбахи, Вісселінг, Фергас, Айвазовський, ван Осс, ван Остад, Берхем, Бот, ван Евердінгер, Дюсарт, Маас, ван дер Меєр, Метцу, Сафтлевен, ван Дюк, Брюгель, Береттіні, Караччі, Джордано, Пармеджініно, Музіано, Романо, Солімена, Дітрих, Лампі, де Бусі, Схельфут, Гергардт, ван Клейн, Брюллов, Шишкін, Амстел, Канал, Ходовецький. 

На жаль, частину творів довелося продати перед смертю мецената, щоб сплатити лікування, ще частина колекції щезла під час Другої Світової. Проте передані ним твори мистецтва стали однією з найвагоміших "цеглин" в утворенні Харківського художнього музею.У 2005 році ім’я Аркадія Миколайовича Алфьорова з'явилося на пам’ятній дошці засновників музею.

Харківський художній музейСторінка музею

Харківський художній музей

Читайте також

Одеські краєзнавці намагаються врятувати старовинні фрески з українськими мотивами

Чому Держархів Одещини працює в аварійній будівлі та чи існують шанси на переїзд

У Мистецькому арсеналі відкриється нова виставка — її присвятили білоруським протестам

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше