Топи списку Forbes. Чому статки українських мільярдерів зростають попри кризу

Топи списку Forbes. Чому статки українських мільярдерів зростають попри кризу

Ексклюзивно
Топи списку Forbes. Чому статки українських мільярдерів зростають попри кризу
Колаж Суспільне

Forbes оновив рейтинг українських мільярдерів. Його учасниками є сім бізнесменів та політиків на чолі Рінатом Ахметовим. Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський в ефірі Українського радіо розповів, чим українські мільярдери відрізняються від світових та чому, попри коронакризу, статки українських олігархів збільшуються.

Як коронакриза вплинула на найбагатших людей світу

Ті мільярдери, які збагатіли на високотехнологічних секторах, тобто соціальних мережах, ІТ-галузі, цього року почували себе відносно непогано, тому що, хоча у багатьох країнах було економічне падіння, але витрати людей перерозподілялися. Тому у світі відбувся дуже великий перерозподіл і так вийшло, що збагатів полюс високотехнологічних і найновітніших компаній та полюс дуже базових сировинних компаній, у той час, як традиційний сектор послуг, який розвивався протягом останньої половини сторіччя у розвинених країнах світу, постраждав.

Чому у час кризи у списку найбагатших людей планети побільшало українців

Минулого року українська економіка впала набагато менше, ніж багато інших європейських економік – приблизно 4% падіння ВВП порівняно до більш ніж 10% в низці країн Європи. І це пов’язано з галузевою структурою українських багатіїв. Рінату Ахметову та інших його колегам за списком вдалося збільшити статки або ж зберегти своє багатство, тому що вони працюють у сировинних галузях, зокрема, у металургії та сільському господарстві. А ціни на сировину суттєво зросли. Тому така, адлеко не найсучасніша структура української економіки, де менше послуг, де менше залежності від туризму, де менше високотехнологічних товарів, дозволила українським багатіям далі збільшувати свої статки.

Чим українські мільярдери відрізняються від світових

Фактично, всі ключові позиції у рейтингу найбагатших людей України протягом десятиліть залишаються за тими, кого ми називаємо олігархами, і за тими, хто отримав більшу частину своїх статків внаслідок приватизації й лише потім інвестицій, в також шляхом отримання прибутку в старих галузях економіки. Це насамперед стосується Ріната Ахметова, а також великою мірою Віктора Пінчука, Ігоря Коломойського та навіть Петра Порошенка, основний актив якого, корпорація Roshen, теж починалася з колишніх державних підприємств. Це погано в тому плані, що наші найбагатші люди є надзвичайно слабкими в тому, щоб заробляти на чомусь новому, і сільське господарство — це єдиний сектор економіки, який показує зростання через присутність власників серед найбагатших людей. Це, звісно, краще ніж пострадянська промисловість, але все одно, це – не економіка ХХІ століття.

Наскільки можна довіряти оцінкам капіталів мільярдерів

Ціль подібних рейтингів — оцінити всі активи, все, що належать багатіям. Для одних це простіше. Наприклад, два найбільших холдингу Ахметова –"Метінвест" та ДТЕК є публічними компаніями, вони випускають облігації, їхня звітність є повністю прозорою, відповідно модна дуже чітко оцінити, скільки ці компанії можуть коштувати. Водночас якщо говорити про Коломойського, то дуже велика частка його статків і того, що він заробляє, — це питання заробітку на "паразитизмі". Тобто він, використовуючи свій контроль над політиками та медіа, впливає на кадрові рішення, зокрема на призначення на державні підприємства, потім ці державні підприємства починають співпрацювати з компаніями, які контролюються Коломойським, і відповідно він на цьому заробляє. Десь посередині між цими двома прикладами знаходяться інші олігархи. Хтось є більш прозорим, як-то Пінчук, хтось є менш прозорим. Але загалом в Україні складніше робити подібні оцінки, тому що наша економіка дуже сильно офшоризована, і це робить для українських багатіїв не привабливим розміщення акцій своїх підприємств на фондовому ринку, тому що вони бояться, що це буде використане для рейдерських атак.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок