Найважливіша пам’ятка доби конструктивізму: пам’ятнику Шевченку в Полтаві — 95 років

Найважливіша пам’ятка доби конструктивізму: пам’ятнику Шевченку в Полтаві — 95 років

Найважливіша пам’ятка доби конструктивізму: пам’ятнику Шевченку в Полтаві — 95 років Суспільне Полтава

П’ятиметровий пам’ятник Тарасу Шевченку в Полтаві – один із найвищих в області. 95 років тому його створив скульптор Іван Кавалерідзе. Нині це одна з найважливіших пам’яткок країни у стилі конструктивізм.

На відкриття пам’ятника Тарасові Шевченку у Полтаві зібралася сила народу, їх було кілька тисяч. Про це розповідає працівниця Полтавського краєзнавчого музею Оксана Сулима, а також свідчать світлини 95-річної давнини.

Фото з дня відкриття пам`ятника Тарасові Шевченку у ПолтавіФото з сайту memorua.org

Фото з дня відкриття пам`ятника Тарасові Шевченку у Полтаві

"Дуже багато людей, які щільними рядами перебувають біля Кобзаря і хочуть побачити цю подію. А от зворот зберіг для нас дату цієї події і прізвище фотографа, який зробив цей знімок, – це Варшавський. Пам’ятник був укритий спеціальним покривалом, досить великим, і коли це покривало зняли, то залунала відома мелодія, написана Гладким. Грянув "Заповіт". Уявіть собі, 1926 рік. І, фактично, всі люди, які там були, не тільки хор, заспівали цей "Заповіт", – продовжує розповідь Оксана Сулима.

Це було 12 березня 1926. Пам’ятник у стилі кубізм та конструктивізм спроєктував український скульптор Іван Кавалерідзе.

Іван КавалерідзеФото з сайту memorua.org

Іван Кавалерідзе

"Це вже повністю кубістична, кубічна скульптура, яка виливалася із залізобетону. По-суті, це монолітний залізобетон. На той час це доволі нестандартний підхід. Ще таких скульптур масивних не робили. Його заливали частинами в оцю опалубку. І на цих частинах ми можемо бачити тріщини, які поступово проступають", ‒ розповідає архітектор Артур Ароян.

Про відкриття пам’ятника у Полтаві 95 років тому писали й у харківському журналі "Всесвіт", а зображення скульптури розмістили на обкладинці.

Фото з журналу "Всесвіт"Суспільне Полтава

Фото з журналу "Всесвіт"

"Якщо порівняємо, то трішки інший ракурс із цією фотографією, яка зберігається у музеї. На 95-й ювілей відкриття пам’ятника, цього року, не так давно, нам цей журнал і подарували. Від творчої родини зі Львова Вітруків, зокрема, з колекції відомого мистецтвознавця і колекціонера Володимира Вітрука»" ‒ показує Оксана Сулима.

Полтавський пам’ятник Шевченку – це чотиригранна скеляста піраміда, на верхівці якої скульптура поета.

Графіка: пам`ятник Шевченкові у ПолтавіСуспільне Полтава

Графіка: пам`ятник Шевченкові у Полтаві

Композиція п’ять метрів у висоту. Висота фігури – 180 сантиметрів, а постаменту – понад три метри.

За словами Артура Арояна, він постраждав у роки Другої світової. Постаменту пошкодили обличчя – частково відбили руку та ніс, але відновлювати не поспішали. Хрущов пропонував його демонтувати і зробити інший, "нормальний", як він казав, пам’ятник. Начебто у первісного пам’ятника форми обличчя були ще більш конструктивістські. І під час відновлення їх зробили більш анатомічними. Це найважливіша пам’ятка доби конструктивізму у Полтаві.

Обличчя пам’ятника в наші часиСуспільне Полтава

Обличчя пам’ятника в наші часи

"Сам скульптор говорив, що його "одкровеннями»"в скульптурі були три роботи. І серед них пам’ятник Кобзарю у Полтаві", ‒ додає Оксана Сулима.

Нині це пам’ятка монументального мистецтва місцевого значення. Загалом же на Полтавщині понад пів сотні пам’ятників Тарасові Шевченку.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше