75-річниця псевдособору. Розповідь львівського священника, який працював у підпіллі

75-річниця псевдособору. Розповідь львівського священника, який працював у підпіллі

75-річниця псевдособору. Розповідь львівського священника, який працював у підпіллі Суспільне Львів

8 березня 1946 року в Львівському соборі святого Юра відбувся псевдособор. Тоді греко-католицьку церкву примусово приєднали до Російської православної церкви. Релігія стала нелегальною, а священники перейшли у підпілля.

За словами історика Романа Скакуна, після псевдособору священники, які були проти возз'єднання, були вимушені покинути парафії. Тих, хто працював підпільно, арештовували. Згодом їх відправляли у табори.

За таких умов у 1984 році отець Севастіян Дмитрух висвятився у священники.

"23 роки мені було, коли я пішов в монастир чи в ту підпільну семінарію, де нас вчили. Знаєте, молоді люди мені здається, що вони не мають страху. Старші... я би не сказав, шо старші мали страх. Вони були більш обережні. Я, наприклад, ніякого страху не мав", — каже Севастіян Дмитрух.

Для того, щоб не потрапити до рук переслідувачів, висвячення у священники відбувалось у розпал радянських свят.

"В такі радянські свята, називаємо їх "празники", тоді вони їх гульбами справляли, а ми молилися і святилися. Тому це було перед Новим роком, вночі, о 3 годині, щоби до ранку закінчити молитви свячення. В церквах неможливо було навіть помолитися. Тоді взагалі закривали церкви, які ще були таємно відкриті, тому це робилося в себе в квартирах", — каже отець.

Священник каже, що у підпіллі відбувалися сповіді, давали шлюби, хрестили дітей та проводили служби.

"Одного разу показали мені картку, на якій була написана адреса в місті Києві. Кажуть: "Запам’ятай". Я запам’ятав. При мені папірець спалили і кажуть: "Їдь, тебе там чекають". Я не знав до кого я їду, поїхав в Київ по тій адресі. Дивлюсь, чекали священника. Два дні я провадив богослужіння в Києві по квартирах. Збиралися й по 5 людей, було 10 і навіть до 30", — додає Севастіян Дмитрух.

Така ситуація тривала до 1989 року. Лише тоді, через 43 роки переслідувань, греко-католицькій церкві вдалось вийти із підпілля.

Читайте також: 156 річниця першого виконання Гімну. У Львові масово виконали пісню
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди