Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталось

Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталось

Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталось Тернопільська міська рада

Тернопільський стадіон перейменують на честь Романа Шухевича. Скасовувати це рішення не будуть, розповів Суспільному міський голова Сергій Надал. Це його відповідь на заяву посла Ізраїлю в Україні Джоеля Ліона, який виступив проти перейменування стадіону. На заяву посла відреагували й в українському МЗС. Суспільне розповідає про деталі суперечки і нагадує історію стадіону.

Що сталося

9 березня посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон виступив проти рішення депутатів Тернопільської міської ради щодо перейменування міського стадіону. Про це він повідомив на своїй сторінці у Twitter.

Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталосьtwitter

Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталось

"Ми рішуче засуджуємо рішення Тернопільської міської ради назвати міський стадіон іменем сумнозвісного капітана СС Третього Рейху Романа Шухевича. Вимагаємо негайного скасування цього рішення", – написав Джоель Ліон.

Тернопільський стадіонСуспільне Тернопіль

Тернопільський стадіон

Міський голова Тернополя Сергій Надал відповів на коментар посла Ізраїлю в Україні. За його словами, посол був введений в оману радянською історикографією: "Адже сьогодні є відкриті всі архіви КДБ, відкриті архіви СБУ. Можна почитати, хто знищував євреїв і за що насправді воювала УПА. Всім відомий факт, що Роман Шухевич і його сім’я допомагали переховувати від нацистів єврейських дітей, рятували їх життя".

Чому виникла суперечка щодо перейменування Тернопільського стадіону. Що сталосяСуспільне Тернопіль

Міський голова Тернополя Сергій Надал

5 березня депутати Тернопільської міськради проголосували за те, щоб назвати Тернопільський міський стадіон іменем головнокомандувача УПА Романа Шухевича.

Польське місто розриває відносини з Тернополем через перейменування стадіону

Мер польського міста Замостя повідомив, що розриває партнерські відносини з Тернополем через перейменування Тернопільського стадіону на честь Романа Шухевича. Про це повідомив мер Замостя Анджей Внук у зверненні.

"З великим сумом констатую факт, що депутати Тернопільської міськради назвали міський стадіон іменем Романа Шухевича – керівника УПА, відповідального за вбивства польського населення в 1943-44 роках", – написав Внук.

Ізраїль проти перейменування стадіону в Тернополі: що сталосьwww.zamosc.pl

Звернення Анджея Внука

Анджей Внук повідомив, що вони змушені припинити співпрацю з Тернополем за проєктом "Спільна історія двох міст – Тернополя та Замостя", з фонду ЄС за "Програмою прикордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна" мали виділити понад 68,7 тисяч євро.

"Я сподіваюся, наші українські партнери зрозуміють, що будь-яка ініціатива повинна враховувати почуття сімей жертв польського народу", – повідомив Внук.

Реакція МЗС щодо суперечки

У Міністерстві закордонних справ відреагували на коментар посла Ізраїлю. Речник МЗС Олег Ніколенко у Twitter зазначив, що збереження національної пам'яті українського народу залишається одним з пріоритетів державної політики України, а дискусії у цій сфері мають проходити на рівні істориків.

"Натомість дипломатам слід працювати над зміцненням відносин дружби і взаємної поваги між народами, а не навпаки", – додав Ніколенко.

Чому виникла суперечка щодо перейменування Тернопільського стадіону. Що сталосяtwitter

Чому виникла суперечка щодо перейменування Тернопільського стадіону. Що сталося

Історик про Шухевича

Немає фактів про те, що Роман Шухевич причетний до вбивств євреїв, розповів історик Святослав Липовецький: “Якщо ми говоримо про Шухевича і німців, якраз період 1930-1940 років, то він очолював дружину українських націоналістів "Нахтігаль". Це один з куренів, який увійшов у Львів 29 червня 1941 року, а 30 червня проголосив українську державність. Це була військова частина, а не СС, чи гестапо, чи СА, чи якась інша частина. І їхня мета була проголосити українську державу".

Чому виникла суперечка щодо перейменування Тернопільського стадіону. Що сталосяСуспільне Тернопіль

Історик Святослав Липовецький

Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року у Львові. Був політиком, військовим. Член галицького крайового проводу Організації Українських Націоналістів. Командир з боку українців українського військового підрозділу "Нахтігаль" у складі іноземних легіонів Вермахту (1941–1942 роки). Генерал-хорунжий, головнокомандувач Української Повстанської Армії, голова Секретаріату Української головної визвольної ради у 1943-1950 роках. Загинув у бою з підрозділами Внутрішніх військ 5 березня 1950 року у селі Білогорща Львівської області. 2007 року Романові Шухевичу посмертно присвоїли звання Герой України.

Про Тернопільський стадіон

Це найбільший футбольно-легкоатлетичний стадіон Тернополя та області. Повна офіційна назва стадіону до 5 березня 2021 року – Комунальне підприємство "Тернопільський міський стадіон". До 2000 року стадіон міг прийняти 18 500 глядачів, а до 2011 – 16 450 глядачів. Після реконструкції, проведеної у 2010-2011 роках, 15 150 пластикових місць під накриттям. Стадіон поділений на 48 секторів. Арена розміщена на території "Старого парку".

Чому виникла суперечка щодо перейменування Тернопільського стадіону. Що сталосяСуспільне Тернопіль

Чому виникла суперечка щодо перейменування Тернопільського стадіону. Що сталося

1896 року в Тернополі поблизу міського парку спорудили спортивний майданчик, де проводили змагання з "копаного м'яча", гімнастики, легкої атлетики та інших видів спорту. Про проведення офіційних змагань у Тернополі до Першої світової війни документальні матеріали не збереглися, розповів Суспільному історик, доцент кафедри історії України Володимир Окаринський.

Перша історична згадка про Тернопільський міський стадіон припадає на 21 серпня 1909 року.

В 1920-1930 роках на футбольному стадіоні у Тернополі грали декілька команд: українська – "Поділля", польська команда "Легія", а також єврейська команда "Єгуда". У 1939 році ці команди об’єднали в одну "Локомотив". Після Другої світової війни на стадіоні виступала команда "Авангард" і саме таку назву і носив стадіон. Таким як є зараз, стадіон став у 1983-1984 роках.

Категорії
БоксКомандні види спортуБаскетболДзюдоВодний спортГімнастикаВелоспортФормула-1ХокейЛегка атлетикаУсик - ДжошуаТенісЧС-2022 з футболуЗимовий спортЛіга чемпіонів