Як обрати якісну іграшку для дитини. Радять експертки

Як обрати якісну іграшку для дитини. Радять експертки

Як обрати якісну іграшку для дитини. Радять експертки Unsplash

За інформацією “Української Асоціації Індустрії Іграшок”, на українському ринку понад 50% іграшок мають сумнівну якість. Це значить, що купуючи для дитини ляльку чи машинку, не можна на 100% бути впевненим, що вона не зашкодить її здоров’ю. На що треба звертати увагу при виборі іграшок та хто має нести відповідальність за їхню якість та безпеку, в ефірі Українського радіо розповіли виконавча директорка “Української Асоціації Індустрії Іграшок” Наталія Іваненко та заступник голови Міжвідомчої художньо-технічної ради з іграшок МОН України Людмила Гладун.

Чим небезпечні неякісні іграшки

На ринку іграшок зараз є три основних порушення, які викликають запитання про якість виробу. Як розповіла Наталія Іваненко, це іграшки, які: не містять жодного маркування про виробника, про дату виготовлення, про вікове призначення”. Іграшки, які не мають маркування, відносяться до категорії ризику.

"За дану ляльку, за її хімічний склад, за те як вона закріплена, ніхто відповідальності не несе. Люди йдуть на базари й думають, що вони купують якісне. Насправді це не так. Треба дивитися, в першу чергу, на повноту маркування, шукати виробника, якщо це імпортна іграшка, батькам треба оцінювати зовнішній вигляд", – розповіла Іваненко.

Як обрати якісну іграшку для дитини. Радять експерткиІлюстративне фото, Unsplash

Експертка пояснила, що неякісні іграшки можуть заподіяти шкоду дитині. Наприклад, високий чи не відрегульований рівень гучності може вплинути на слух, а іграшка з поганим кріпленням може зламатися і травмувати дитину.

"Також часто бувають алергічні прояви, отруєння. Я знаю приклади, коли дитині подарували м’якого ведмедика, а зранку вона була вкрита червоними плямами. З чого цей ведмедик зроблений, це надважливо", – пояснила Іваненко.

За її словами, в Україні скасовані держстандарти іграшок, але с діє технічний регламент безпечності іграшок, однак його у продавців практично не вимагають.

“В ідеалі іграшка, яка потрапляє до України, має проходити контроль. Раніше це була сертифікація, зараз декларація про відповідність, яка видається виробником. Далі іграшка йде на наші полиці. Чи не потрапив туди за сумнівними схемами якийсь непотріб, має перевіряти Державний ринковий нагляд. На жаль, потужностей цього нагляду не вистачає. За 2020 рік по місту Києву було відібрано 136 зразків іграшок. Зараз не скажу, скільки було заборонено до продажу, але скажу, що це дуже мала кількість перевірок, адже іграшок продається тоннами по Україні, і вони повинні бути безпечними", – розповіла експертка.

Як перевірити якість іграшки перед купівлею

Іваненко описала три іграшки, які найчастіше порушують норми техрегламенту: "Це слайми без маркування. Ні хто його виготовив, ні з чого він зроблений, ні як він може впливати на здоров’я дитини, ми не знаємо. Машинки моделі Hot-wheels, але без літери S це вже друкарська помилка, і маркування часткове. І там є вся інформація, але ви не знаєте, компанії-імпортера, це значить, що ніхто відповідальності за дану іграшку не несе. І третій випадок: трапляються іграшки бейблейдТрадиційна японська дзиґа, на яких вся інформація лише китайською, жодної інформації українською мовою. Такі іграшки купувати не можна”.

Експертка радить, що при виборі іграшки покупець має:

  • Перевірити маркування. Шукайте знак відповідності – трилисник у незамкненому колі, повинна бути зазначена категорія і тип іграшки, артикул, номер партії, обов’язково вікове призначення, обов’язково назва та адреса імпортера, якщо іграшка імпортна, і виробника, якщо вітчизняна. Також має бути дата виготовлення та термін придатності. Вся ця інформація має бути українською мовою.
  • Перевірити зовнішній вигляд іграшки, кріплення. Вона має бути без жодних дефектів.
  • Запитати у продавця декларацію про відповідність продукції вимогам, встановлених законодавством.
  • Звернутися до ринкового нагляду, якщо виявили неякісну іграшку.

Як розповіла Людмила Гладун, також важливою є психологічно-педагогічна та художньо-технічна безпека іграшок, а у цьому питанні також є держстандарти.

Як обрати якісну іграшку для дитини. Радять експерткиІлюстративне фото, Unsplash

“Ця експертиза не є обов’язковою, а є добровільною для виробників, яким важливо не лише те, чи безпечні матеріали, а й чи функціональна іграшка з точки зору ігрових можливостей. Вони опікуються тим, аби іграшка несла в собі потенціал розвитку і відповідала психоемоційному стану дітей того чи іншого віку”, – розповіла експертка.

За її словами, іграшка не має лякати, але, з іншого боку зараз різні "страшилки" є персонажами мультфільмів, і між психологами точаться дискусії з приводу них.

“Загалом іграшка не повинна будити негативні емоції, тривогу страх. Для цього на етапі виготовлення іграшки залучаються психологи, професійні художники, конструктори, скульптори, якщо йдеться про ляльку”, — зауважила Гладун.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди