Оголошені лауреати Шевченківської премії-2021. Хто ними став

Оголошені лауреати Шевченківської премії-2021. Хто ними став

Оголошені лауреати Шевченківської премії-2021. Хто ними став
Колаж, Суспільне

Комітет Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив лауреатів преміїШевченківська премія - найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня) в шести номінаціях. Її присуджує президент на підставі рекомендацій комітету премії.. Нагородження переможців відбудеться в травні у Каневі.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Ліля Гончарук.

Першим оголосили переможця в номінації "Публіцистика і журналістика", лауреатом якої став колишній політв'язень Станіслав Асєєв з книгою "В ізоляції". У книзі Асєєв пише про своє перебування в полоні проросійських сил в окупованому Донецьку, куди він потрапив за сфабрикованими звинуваченнями "у шпигунстві" у травні 2017 року та був звільнений 29 грудня 2019 року.

Читайте також: Донбас найближчим часом не повернути. Експолітв'язень розповів про реалії окупованих територій
Комітет Шевченківської премії
Комітет Шевченківської премії. Ліля Гончарук, Суспільне

У другій номінації "Кіномистецтво" переміг фільм "Атлантида" Валентина Васяновича, який розповідає про життя Донбасу після майбутньої перемоги України у війні з Росією і повернення окупованих територій. В "Атлантиді" події розвиваються у 2025 році, "через рік після закінчення війни".

Читайте також: "Війна несе смерть і тільки любов може її перемогти". Огляд фільму "Атлантида" Валентина Васяновича

Третім оголосили переможця у категорії "Візуальне мистецтво", яким став Борис Михайлов з проєктом "Випробування смертю". Михайлов — художник, якого визнано у світі, його проєкт про суспільство, трансформацію світу. Проєкт складається з масштабних світлин, які, на перший погляд, не мають між собою нічого спільного. Михайлов працює як режисер, поєднуючи кадри, які виникають в уяві глядачів. Він почав роботу над серією фото у 2017 році.

У номінації "Література" лауреаткою стала письменниця Оксана Луцишина із книгою "Іван і Феба". Роман розповідає про події 90-х в Україні. У книзі в Ужгороді Іван вінчається з Марічкою, тихою поеткою, яка просить називати себе Фебою — за іменем грецького бога поезії. Іван не любить Фебу. Йому гірко і страшно. Він згадує, як вирвався у Львів й почувався вільним. Як вирувало його життя на підпільних квартирниках та в кав’ярнях за революційними бесідами. Як палке студентство привело його в Київ на Майдан, де він відстоював ідею незалежної України. І як він переміг.

У категорії "Музичне мистецтво" лауреатом стало музичне агентство "Ухо" з циклом "Архітектура голосу". У проєкті брали участь Олександра Андрусик, Євген Шимальський та Катерина Сула. В цій категорії також висувався піаніст Олександр Козаренко.

Вистава "Лісова пісня"
Вистава "Лісова пісня".

У номінації "Театральне мистецтво" перемогли Сергій Маслобойщиков, Наталія Рудюк і Олександр Бегма за виставу "Verba" за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.

9 березня оголосили лише імена, церемонія нагородження відбудеться в травні у Каневі. Загалом до розгляду було представлено 51 твір у шести номінаціях.

Розмір премії у 2020 році складав 192 тисячі гривень. У пресслужбі комітету Шевченківської премії уточнили Суспільному, що цьогорічна сума стане відома після публікації відповідного указу президента Володимира Зеленського.

Що відомо

  • 22 грудня 2020 року Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка 2021 року сформував короткий список творів, що претендують на перемогу.

Вибір редакції

На початок