Донбас найближчим часом не повернути. Експолітв'язень розповів про реалії окупованих територій

Донбас найближчим часом не повернути. Експолітв'язень розповів про реалії окупованих територій

Ексклюзивно
Донбас найближчим часом не повернути. Експолітв'язень розповів про реалії окупованих територій
. Фото: AP

Проблема Донбасу досі гостро стоїть в українському суспільстві. Попри умовні перемир’я та режими тиші, обстріли регулярно продовжуються. Детальніше про ситуацію з окупованими територіями в ефірі Українського радіо розповів Станіслав Асєєв – колишній полонений, експерт з питань окупованої частини Донбасу Українського інституту майбутнього.

Так, за словами Асєва, наразі складно робити висновки про ставлення місцевих жителів Донбасу до української армії, адже фактичних даних немає.

"У філософії є поняття "симулякр" – це копія, яка не має оригіналу. Мені видається, що коли ми говоримо про окуповану частину Донбасу, ми говоримо про щось, що не має відношення до реальності", - відзначив він.

Асєєв відзначив, що, наприклад, люди на окупованих територіях раніше завжди звинувачували Україну в обстрілах, навіть коли не було доказів цього.

"У 2017 році була ще дуже гаряча фаза, постійно використовувалася потужна артилерія. Я приїздив то до Донецька, то до Макіївки – на місця, де були майже повністю зруйновані будинки. Постійно, коли я розмовляв з місцевими, представляючись російським журналістом, бо я не міг казати, що я представляю українські видання, не було жодного випадку, коли б місцеві мешканці вважали, що це обстріл з боку так би мовити "своїх", так званої Донецької Народної Республіки. Вони завжди звинувачували у цьому Україну. Навіть тоді, коли для мене було очевидно, що обстріл відбувався точно не з позиції України. Але реальність – інформаційна, в першу чергу, – вже склалася така, що будь-який обстріл ті люди, з якими я спілкувався особисто, вважали, на превеликий жаль, що це збройні сили України", - розповів він.

Він наголосив, що психологічне сприйняття цих обстрілів дуже залежить від інтенсивності бойових дій. Дуже багато людей з місцевих пішли до того так званого ополчення у 2014-2015 роках, "і ви просто психологічно не можете сказати, що їм хтось віддав наказ обстрілювати ваш будинок, навіть якщо це відбувається".

Як показує опитування Центру Разумкова, з минулого літа збільшилася кількість людей, які хочуть відрізати захоплену територію. За півроку їх стало більше на 3-4%. Якщо так піде далі, то вже за кілька років частка українців, готових відмовитися від ОРДЛО, може скласти 25-35%.

"Я цими цифрами абсолютно не здивований. Мені зрозуміло, що в більшості людей немає взагалі розуміння, що там відбувається, – навіть в Україні, навіть за цими цифрами. Коли йдеться, що є люди з думкою "нехай забирають". Вони мають розуміти, що на цьому не закінчиться. У нас забрали Крим, у нас забрали частину Донбасу. Якщо ми скажемо, що ми відмовляємося від частини Донбасу, то постає питання, а що з Кримом. Можливо і від Криму відмовимося? А якщо віддамо Крим, то може у нас знову щось заберуть. Свою територію віддавати не можна", - наголосив Асєєв.

Він також відзначив, що ці люди не розуміють, що ті так звані республіки мислять себе у межах Донецької та Луганської областей. Вони вважають, що це тимчасово окупована Україною територія.

"Інше питання – що означає відокремитися? Можливо, ці люди мають на увазі замороження конфлікту. І якщо мова йде про це, то я виступаю за такий самий варіант. Для мене очевидно, що ми не зможемо повернути ті території найближчими роками, якщо не десятиліттями. Питання в тому, яку стратегію обрати на найближчий час", – зауважив колишній політв'язень.

Нещодавно очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель у розмові з главою МЗС РФ Сергеєм Лавровим заявив про бажання тримати відкритими канали комунікації з Росією, але наголосив на необхідності виконання Мінських угод. У відповідь Лавров заявив про ймовірність припинення спілкування Москви з лідерами ЄС, якщо там не розуміють необхідності взаємоповажного діалогу.

"Ми, на мій погляд, взагалі маємо вийти з адекватною оцінкою Мінських домовленостей. Вже зараз очевидно, в тому числі для президента, що деякі пункти тих домовленостей нас не влаштовують, наприклад, з кордоном. Спочатку потрібно, щоб ми отримали кордон, а потім – вибори. В Мінську прописано інакше. Ще одне питання: як забезпечити так, щоб взагалі не стріляли. Ми маємо представити свій варіант оновлених мінських домовленостей, які ми на 100% готові виконувати прямо зараз, і запропонувати їх нашим європейським партнерам та Російській Федерації. РФ, звичайно, відмовиться від цього. Тому вже після цього нам потрібно розуміти, як заморозити конфлікт з підтримкою західних партнерів. Перший чинник у замороженні конфлікту – це, безпосередньо, безпековий фактор. Поки в нас стріляють, ніякого замороженого конфлікту взагалі там бути не може", – зазначив колишній політв'язень.

Що відомо

  • Голова української делегації у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації в Донецькій і Луганській областях Леонід Кравчук розповів, що пошуки кандидатури на посаду його першого заступника тривають, і є люди, які пропонують свою допомогу. Сам Кравчук хоче, аби ця людина була з Донбасу та мала чіткий план роботи.
  • 22 липня відбулося чергове засідання Тристоронньої контактної групи у форматі відеоконференції, на якому учасники домовились про припинення вогню на Донбасі. Воно набрало чинності з 00.00 годин 27 липня 2020 року.
  • У неділю, 6 вересня, незаконні збройні формування порушили домовленості досягнуті Тристоронньою контактною групою та здійснили прицільний обстріл українських позицій. Один український воїн отримав смертельне поранення.
  • 6 вересня у Києві учасники розширеної наради керівництва української делегації в ТКГ обговорили обстріл бойовиками на Донбасі українських позицій, в результаті якого отримав поранення український військовий. Учасники наради назвали це "поодинокою провокацією".
  • Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що загибель українських бійців через нещодавні обстріли обговорять на найближчій зустрічі у "нормандському форматі". За його словами, порушення перемир'я на Донбасі пов’язане з наближенням місцевих виборів в Україні.

На початок