Золоте дно. Журналісти випустили фільм про статки Лукашенка

Золоте дно. Журналісти випустили фільм про статки Лукашенка

Оновлено
Золоте дно. Журналісти випустили фільм про статки Лукашенка
Associated Press

Білоруські опозиційні журналісти випустили фільм-розслідування про статки самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Стрічку під назвою "Лукашенко. Золоте дно" опублікували на YouTube-каналі NEXTA.

Фільм можна переглянути тут. Як зазначено у дописі під стрічкою, у майже півторагодинному розслідуванні, зокрема, розповідається про як офіційні, так і про "подаровані" близькими бізнесменами резиденції Лукашенка.

Також окремі блоки відео присвячені автопарку за кілька мільйонів євро з ретро-автомобілями, та авіапарку, де знаходяться кілька літаків і вертоліт, на яких Лукашенко минулого року літав над Мінськом.

Як пише білоруська Радіо Свобода, за словами авторів стрічки, з 2014 року Євросоюз виділив білоруській владі 4 мільярди євро, значна частина яких пішла на особисті потреби Лукашенка.

У фільмі також перераховані білоруські та іноземні бізнесмени – Михайло Гуцерієв, Ігор Макаров, Олексій Олексин, Павло Топузідіс, брати Каричі, які отримують ексклюзивні умови ведення бізнесу в обмін на цінні "подарунки" від самопроголошеного білоруського президента.

Автори стрічки написали, що це "було найскладніше розслідування, яке проводила команда".

Як прокоментували білоруські журналісти

Як розповів Суспільному кореспондент "Белсат" Зміцер Міцкевич, цей фільм продовження розслідувань, які вийшли, зокрема, й на телеканалі "Белсат", які "засвідчують величезний обсяг корупційних схем, які використовує Лукашенко і його оточення".

"Дуже важливо, що цей фільм зараз вийшов, бо він у черговий раз засвідчує, що ось цей імідж Лукашенка, який він створював, такого народного президента, людини, яка щиро бореться з корупцією, насправді фікція. Це дуже важливо, бо люди звертають на це увагу, особливо тепер в час, коли економічна ситуація в країні погіршується з кожним днем. Ставлення людей до нинішньої влади буде тільки погіршуватися. Ми бачимо, що більше за мільйон переглядів у фільму і буде набирати ще більше, бо навіть ще доби не пройшло ще з публікації. І мені здається, що Лукашенко буде в люті, і звичайно йому це не сподобається", – сказав Міцкевич.

На його думку, наразі більшість людей буде питати про джерела таких статків.

"Особливо це запитання буде гостро стояти в регіонах, де люди реально виживають. Там де люди можуть жити на 150 доларів в місяць, на 200 доларів в місяць – це вважається нормальним заробітком в деяких регіонах нашої країни", – сказав він.

Міцкевич вважає, що фільму NEXTA можна довіряти пропри те, що деякі речі повідомляються зміненим голосом тощо. Також за його словами, інформація озвучена у фільмі не надто дивує журналістів, адже раніше вже були розслідування, які показували схожі корупційні схеми влади.

"Знову вже були раніше розслідування, котрі показували ці корупційні схеми відношення Лукашенко, просто тут тепер в цьому фільму відбулася більше деталізація, так би мовити. Це все наближено до звичайних людей, які мусять на свої очі побачити куди йдуть гроші з усіх цих брудних схем, котрими користується Лукашенко і його оточення. Для журналістів я не скажу, що це викликало якесь здивування, але звісно у журналістів є велика повага до того, що робить Стьопа, оскільки це дуже важлива річ. Знову ж таки, він та його команда близька до людей. Це їхня фішка, вони на цьому і беруть. І тому можна тільки сказати йому дякую, сказати, що людина і його команда гарно виконує роботу", – додав він.

Що відомо

  • 9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, які ні опозиція, ні міжнародна спільнота не визнали вільними та справедливими. За офіційними результатами, чинний президент Олександр Лукашенко має 80,08% голосів, його головна конкурентка Світлана Тихановська – 10,09%.
  • Відтоді в Білорусі тривали протести, включно зі страйками на деяких державних підприємствах. Під час їхнього придушення були затримані тисячі людей.
  • 23 вересня Лукашенка у Палаці незалежності в Мінську офіційно проголосили президентом. Церемонія інавгурації була таємною, інформація про неї розголошувалася.

На початок