У 2020 році українці найчастіше скаржилися на тиск з боку колекторів — Офіс омбудсмана

У 2020 році українці найчастіше скаржилися на тиск з боку колекторів — Офіс омбудсмана

У 2020 році українці найчастіше скаржилися на тиск з боку колекторів — Офіс омбудсмана
Unsplash/NordWood Themes

У 2020 році до Офісу Уповноваженої Верховної ради з прав людини надійшло понад 2000 скарг про порушення прав людини на захист персональних даних. Більшість з них стосуються діяльності колекторів.

Про це повідомила представниця Уповноваженого у сфері захисту персональних даних Інна Берназюк.

"Більшість з них стосувалися втручання в особисте сімейне життя під час стягнення заборгованості за грошовими зобов'язаннями фізичних осіб. Тут йдеться про так звану колекторську діяльність", – розповіла Берназюк.

Як розповіла представниця, у скаргах повідомляється про терор та шантаж з боку колекторських компаній.

"Також здійснення надокучливих телефонних дзвінків та надсилання зображень непристойного характеру, що здійснювало психологічний тиск на громадян. Це свідчить про неправомірну обробку персональних даних, зокрема, номерів телефонів, які часом не мають жодного стосунку до грошових зобов'язань", – пояснила Берназюк.

За її словами, жертвами іноді стають і члени сім'ї, сусіди, друзі, співробітники тощо.

"Порушується право особи на приватність. Ми розуміємо, що збільшення повідомлень пов'язано з економічною кризою, викликаною пандемією, у результаті велика кількість населення втратила свою роботу, що ускладнило виконання людьми своїх фінансових зобов'язань. Окрім цього люди часто потрапляли у складні життєві ситуації через те, що вони мають низьку обізнаність щодо наслідків отримання грошових позик", – додала представниця.

За результатами було відкрито 23 провадження та видано 20 приписів, які мають бути виконаними.

Як поскаржитися

Як розповіла Берназюк, людина може самостійно реалізувати своє право на захист персональних даних, потрібно:

  • зробити скріншот екрану, де є погроза від колекторів;
  • зробити скріншот журналу дзвінків, аби зафіксувати кількість таких дзвінків;
  • зробити аудіозапис телефонної розмови тощо;
  • написати вимогу до фінансової установи із запереченням проти обробки свої персональних даних, вимога розглядається протягом 10 днів;
  • заблокувати номери колекторів, щоб уберегти своє психологічне здоров'я.

"Якщо письмова вимога не була задоволена і порушення прав продовжується, то потрібно звернутися до Уповноваженої з прав людини через "онлайн приймальню", – додала Берназюк.

Що відомо

  • У 2019 році до Офісу Уповноваженої Верховної ради з прав людини надійшло понад 1 тисяча скарг.
  • У липні 2020 року Національний банк отримав 535 скарг громадян на дії колекторів та розповів як захиститися від погроз чи нав'язливих дзвінків колекторів.
  • Верховна рада зробила крок до врегулювання захисту боржників при їх спілкуванні з колекторськими компаніями, запропонувавши встановити для колекторів вимоги поведінки.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди