Є і колядки про Бандеру: на Рівненщині випустили збірку рідкісних пісень УПА

Є і колядки про Бандеру: на Рівненщині випустили збірку рідкісних пісень УПА

Є і колядки про Бандеру: на Рівненщині випустили збірку рідкісних пісень УПА
Фото з сторінки Юрія Шадого

На Рівненщині випустили збірку "Стрілецькі та повстанські пісні, записані у Здовбиці". Їх співали вояки Української повстанської армії та жінки у 40-х роках минулого століття. Про це повідомив дослідник історії УПА Юрій Шадий на своїй сторінці у Facebook. Суспільному він розповів про те, як шукали, записували пісні та як створювали збірку.

Книга-збірка "Стрілецькі та повстанські пісні, записані у Здовбиці" вийшла накладом у 200 примірників. На її підготовку до друку автори витратили близько трьох років, розповів Суспільному дослідник історії УПА, депутат Здовбицької сільської ради Юрій Шадий. До збірки увійшло близько двох десятків пісень разом з нотами.

"Ці всі пісні співали місцеві жінки і дуже часто вони співалися у дуже вузькому колі і були донесені до наших днів. Ми знали, що десь є вони. Деякі з них були загальновідомі, державні, але в місцевій інтерпретації. Потім з'явилося бажання записати їх", – розповів дослідник.

На Рівненщині випустили збірку рідкісних пісень УПА
Фото зі сторінки Юрія Шадого

Він уточнив, що тексти пісень записували з уст старожилів, а ноти до них з наспівів записав композитор Олег Трофимчук. До збірки увійшла й пісня "У Здовбиці між ровами", яка присвячувалася вбитій здовбицькій тереновій сотні УПА.

"Вони загинули у Здовбиці у 1944-му році, пробуючи вийти з-під удару і вивести село, яке проривалося до здовбицького лісу. Тоді загинуло 47 хлопців, 23 з яких були мешканці однієї вулиці. Деякі сім'ї були такі, що загинули по двоє синів і батько, тобто, по троє чоловіків з однієї сім’ї. Отакі от трагічні події", – зазначив Юрій Шадий.

Читайте також: Блогери, артпростори, зльоти. Як хочуть покращити патріотичне виховання на Рівненщині

Хто є авторами пісень – видавцям не відомо. Мистецтвознавці стверджують: більш ніж половина – це народні пісні, прості за мелодією, за складанням текстів. В ідеї є додати ілюстрації у майбутніх тиражах, якщо такі будуть. Також, уточнив Юрій Шадий, в перспективі є і запис диску з виконаними піснями.

"Я думаю, що якщо вже є пісні, є написані ноти, то рано чи пізно якось, як дасть Бог, ми це й зробимо. Бо це логічне було б завершення проєкту – запис аудіо. Сам процес випуску збірки від моменту появи ідеї зайняв близько двох років. Ми книжку зробили офіційно – вона отримала номер ЄСБР, що є вагомою вартістю цієї збірочки і це означає, що вона автоматично надсилається до 12 центральних найбільших бібліотек України", – додав історик.

На Рівненщині випустили збірку рідкісних пісень УПА
Фото зі сторінки Юрія Шадого

До збірки увійшли й колядки, у яких повстанці просять Бога повернення в Україну Степана Бандери.

Саму збірку збираються продати місцевим жителям по собівартості, а на вторговані гроші додрукувати ще кількасот примірників, які відправлять замовникам, в тому числі й закордон.

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад