Вакцинація від COVID-19: кого та як вакцинують на Львівщині

Вакцинація від COVID-19: кого та як вакцинують на Львівщині

Вакцинація від COVID-19: кого та як вакцинують на Львівщині
Суспільне Львів

Впродовж 25 лютого на Львівщині вакцинували 50 медиків Львівської обласної інфекційної лікарні. Очільниця Львівського обласного лабораторного центру МОЗ Наталія Іванченко-Тімко розповіла як відбувається вакцинація, яких побічних дій варто очікувати та чи потрібно робити щеплення тим, хто перехворів.

Як діє вакцина?

Вакцина Oxford/AstraZeneca (Covishield) належить до векторних вакцин. Її виготовили методом генної інженерії: на аденовірус нашарували частинку оболонки коронавірусу. Таким чином, живий збудник коронавірусу в організм людини не потраплятиме.

"Ця вакцина вже отримала дозвіл Всесвітньої організації охорони здоров’я. Її виготовили на заводі, який має GMP-сертифікаціюЦе міжнародний стандарт, який встановлює вимоги до виробництва і контролю якості лікарських засобів для людей та тварин, а також спеціальні вимоги до виробництва активних фармацевтичних субстанцій та окремих видів лікарських засобів., і вже зареєстрували в Україні. Тобто абсолютно всі медичні працівники мають право використовувати цю вакцину для вакцинації населення", — каже Наталія Іванченко-Тімко.

Як відбувається вакцинація?

Вакцинацію проводитимуть у спеціально облаштованих кабінетах, які будуть поділені на три зони. У першій, підготовчій зоні, лікар ще раз пояснить людині, як діє вакцина, яких побічних ефектів варто очікувати та поінформує, куди звертатися в разі погіршення стану здоров'я. Після цього, людина має надати згоду на імунізацію. Лікар виміряє температуру тіла, огляне слизові оболонки та шкіру, щоб переконатися, що в людини на момент звернення немає гострого захворювання.

Далі людина перейде у кабінет щеплення, де будуть працювати два медичні працівники. Один із них буде розводити вакцину та набирати її в шприц, інший — робити ін’єкцію в плечовий м’яз.

Після вакцинації людина перейде у третю зону. Там вона ще півгодини буде перебувати в приміщенні поряд із кабінетом щеплень. Це пов'язано з тим, що 95% всіх несприятливих наслідків після імунізації трапляються у перші 30 хвилин. Кожна мобільна бригада буде забезпечена необхідними медикаментами на такий випадок.

Як пояснила Наталія Іванченко-Тімко, за статистикою, алергічні реакції після вакцинації фіксують не частіше ніж 1 випадок на 100 мільйонів людей.

Яких побічних ефектів варто очікувати?

Після вакцинації в місці введення препарату може виникнути почервоніння, незначна припухлість та біль. Окрім того, може з'явитись головний біль, ломота в м'язах, грипоподібний стан та підвищитися температура тіла.

"Мета вакцини – виробити в організмі людини захист, а для того, щоб цей захист виробився, має виробитися певна реакція, тобто нічого надзвичайного не буде, власне таких реакцій людина не повинна боятися, вона повинна розуміти, що вони пройдуть, а імунітет в організмі людини виробиться", — каже очільниця лабораторного центру.

Такі симптоми спостерігатимуться у частини провакцинованих впродовж однієї доби.

Кого вакцинуватимуть у найближчий час?

Спершу провакцинують членів медичних бригад, медиків "ковідних" лікарень та працівників екстреної медичної допомоги. Надалі щеплення робитимуть усім працівникам стаціонарів, які надають медичну допомогу та людям, які працюють чи перебувають в закритих геріатричних центрах.

"Півтори тисячі працівників лікарень, до яких госпіталізують хворих на коронавірус, та 450 працівників екстреної медичної допомоги вже готові вакцинуватися. Дуже багато лікарів робитимуть вакцинацію пізніше, адже вони нещодавно перехворіли",— каже Наталія Іванченко-Тімко.

Згодом щеплення робитимуть соціальним працівникам, педагогам, військовим, працівникам, які забезпечують життєдіяльність держави — це надзвичайники, правоохоронці та інші. Потім людям старшого віку, особливо тим, які мають хронічні захворювання.

Наприкінці вакцинуватимуть усіх охочих, які не належать до жодної із цих категорій. Вакцинація від коронавірусу є добровільною.

Кому потрібно вакцинуватися?

Вакцинація потрібна абсолютно всім, неважливо чи людина перехворіла, чи ні. Це пов'язано з тим, що імунітет проти коронавірусу зникає через кілька місяців, і людина може знову захворіти.

Проте відповідно до рекомендації Національного технічного комітету з питань імунізації, у зв'язку з браком вакцини у світі, людям, які перехворіли на коронавірус, можна відтермінувати вакцинацію на 6 місяців після захворювання. Але при наявності вакцини, за бажання людини, їй можна зробити щеплення у будь-який момент після одужання.

"Ми всі свідомо повинні розуміти, що якщо не відбудеться вакцинації, пандемію буде зупинити неможливо. Вже більше ніж 2200 людей загинули через зустріч з коронавірусом. Якщо ми не проведемо вакцинацію, то кількість цих людей буде збільшуватися. Вакцинація є найбільш ефективним способом боротьби з інфекційними захворюваннями та пандеміями", — додає Наталія Іванченко-Тімко.

Читайте також:

Львівщина отримала вакцину від COVID-19

У Львові облаштували перший стаціонарний пункт щеплення

На початок