Пацієнтів з інсультом на Рівненщині лікуватимуть по-новому. Що змінилось

Пацієнтів з інсультом на Рівненщині лікуватимуть по-новому. Що змінилось

Важливо
Пацієнтів з інсультом на Рівненщині лікуватимуть по-новому. Що змінилось Суспільне Рівне

Для лікування пацієнтів з інсультом на Рівненщині визначили шість профільних центрів на базі медзакладів. Відповідно, тепер швидкі везуть пацієнта не до найближчої лікарні, а туди, де є відповідні фахівці. Головне – аби час довезення не перевищував 4,5 години.

Відповідний наказ в обласному управлінні здоров'я видали на початку лютого 2021 року. Це дозволить впорядкувати процедуру надання меддопомоги, пояснив заступник директора центру екстерної меддопомоги Олег Ушкевич.

Вже розробили маршрути транспортування пацієнтів, а невдовзі планують створити обласний реєстр хворих, які перенесли інсульт.

Інсульти РівнеСуспільне Рівне

"Ці шість інсультних центрів підписали пакет документів, договір із Національною службою здоров'я України, які передбачають наявність у цих центрах можливості проведення нейровізуалізації. Бо тільки після МРТ чи КТ можна сказати, що в цього пацієнта є інсульт чи немає", – каже заступник директора центру екстреної меддопомоги Олег Ушкевич.

На думку медика, "філософія надання екстерної меддопомоги з введенням в дію цього наказу має істотно поліпшитися".

У центрах є вся система первинної медико-санітарної допомоги, — зазначив начальник обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник.

Інсульти РівнеСуспільне Рівне

"Там є патронатні медсестри, доволі розвинута система. І кожен з працівників доводить цю інформацію. Думаю, що наші рекламодавці дозволять по знижених тарифах рекламувати не тільки здоровий спосіб життя, правильну поведінку, але й обізнаність нашого населення з тою інформацією, яка може врятувати здоров'я і життя", – розповів Олег Вівсянник.

Як інформувати жителів області про зміни, радилися під час круглого столу в "Інфохабі". Ініціаторка заходу виступила Тетяна Воронцова, віднедавна вона позаштатна радниця міського голови.

Інсульти РівнеСуспільне Рівне

"Якщо раніше пацієнт з інсультом доставлявся "швидкою" в найближчу лікарню, то зараз це так не працює, якщо пацієнт вкладається в терапевтичне вікноЦе проміжок часу, протягом якого терапевтичні заходи будуть мати найвищий ефект.. Є визначені шість інсультних центрів, які знаходяться в певних лікарнях і навіть з іншого району можуть везти в інший район саме для того, щоб врятувати життя пацієнта, щоб дати йому можливість вийти з інсульту без інвалідності або навіть вижити", – каже керівниця ГО "Такмед-Рівне" Тетяна Воронцова.

Другий, важливий для самих для людей момент, щоб вони розуміли, що інсульт – це життєво загрозливий стан і саме від раннього виявлення симптомів залежить наслідок інсульту чи життя людини.

"Чи вони будуть прикуті до ліжка, чи вони зможуть відновитися, чи вони зможуть повернутися в родину, чи будуть десь на інвалідному візку або повністю прикуті до ліжка. Саме від кожної людини, яка має знати перші симптоми інсульту і запідозрити або в себе, або в когось із свого знайомого, або працівника, або десь на роботі, або десь на вулиці у людей, це протокол FAST", – сказала Тетяна Воронцова.

Протокол FAST:

  • Обличчя (Face) – обличчя, що опускається або сповзає на один бік (оніміння). Людина не може посміхнутися.
  • Руки (Arms) – чи є слабкість в одній руці (поява м’язової слабкості). Рука падає як пліть.
  • Мовлення (Speach) – порушення мови (мовлення), зміна тембру голосу. Людина не може чітко промовити фразу.
  • Час (Time) – якщо ці симптоми є, пора терміново викликати швидку допомогу.

"У нас в кожну хвилину помирає два мільйони нейронів. Тому кожна хвилина дуже цінна. Зразу треба набрати 103, це швидка допомога, яка має єдину диспетчерську в усій області. І назвавши симптоми, що у вас є підозра на інсульт, в межах 20 хвилин має бути екстрена медична допомога у вас", – додає Воронцова.

Після цього медики передзвонять по "інсультному телефону", який обов'язково є в кожному інсультному центрі, сповістять лікарів.

"Ми веземо пацієнта, у нас він вкладається в терапевтичне вікно – 4,5 години і підготуйтесь до прийняття цього пацієнта." Отака має бути скоординована діяльність пацієнтів, екстреної медичної служби і тих інсультних центрів, які визначені", – каже керівниця ГО "Такмед-Рівне".

І третьою основною позицією Тетяна Воронцова назвала розуміння того, що треба профілактувати інсульт.

"Основні дві причини інсульту, це є підвищений артеріальний тиск, це артеріальна гіпертензія, її треба контролювати і лікувати. І порушення ритму серця – фібриляція передсердя. Тобто, це дві таких хвороби, які треба контролювати, виявляти, лікувати вчасно і запобігати розвитку інсульту", – розповідає Воронцова.

За її інформацією, кожен третій, хто старший 25 років, має за життя всі шанси отримати інсульт.

"40% в Україні – це смертність при інсульті, 40% – інвалідність, і лише 20% повертаються до звичного життя. В Європі ці показники вдвічі, або й втричі кращі", – додає Тетяна Воронцова.

Таким чином, цими маршрутами пацієнтів хочуть змінити ситуацію з наслідками інсультів в Рівненській області.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди