”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук
excursinform.kr.ua

21 лютого відзначають Всесвітній день екскурсовода. З 2018 року у Кропивницькому діє громадська організація ”Екскурсійно-інформаційний центр”. До неї увійшли частина кропивницьких гідів і двоє керівників туристичних фірм. Про те, як працюють екскурсоводи у Кропивницькому, журналістка Суспільного Вікторія Волошаненко говорила з головою правління ”Екскурс-Інформу”, членкинею Всеукраїнської асоціації гідів Світланою Грищук.

”Вирішили об’єднатися, бо подумали, що так буде цікавіше й ефективніше”

Ідея створити ”Екскурсійно-інформаційний центр” у Світлани Грищук з’явилася навесні 2018 року. Її підтримали кілька гідів. У квітні зібралися, щоб обговорити робочі моменти, у липні – зареєстрували громадську організацію. В організації працюють більше двох десятків людей. Це екскурсоводи-фрилансери і двоє директорів туристичних фірм, які займаються розвитком внутрішнього туризму.

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук
Зустріч екскурсоводів, на якій вирішили створити "Екскурсійно-інформаційний центр". Квітель 2018 року. excursinform.kr.ua

За словами Світлани Грищук, при створенні центру орієнтувалися на французьку модель. Туристично-інформаційні центри функціонують по всій Франції. У таких офісах туристи, приїхавши у якесь місто, можуть дізнатися про місцевих гідів, об’єкти, туристичні фірми:

”В Україні теж є схожі офіси, переважно в комунальній власності. У Кропивницькому такого центру, поки, немає. І тому ми його функції вирішили взяти на себе. А щоб дізнатися, як це все працює, вивчали досвід і українських, і французьких офісів. Одна з наших колишніх гідес свого часу працювала у Франції, у туристичній галузі. Вона допомогла нам з цим питанням, розповіла, чим за своєю суттю є такий центр”.

”Екскурс-Інформ” – це не комерційна структура. За словами гідеси, вони займаються промоцією регіону, надають інформаційну і методичну підтримку. Наприклад, проводять онлайн-семінари для гідів, налагоджують партнерські зв’язки між туристами, екскурсоводами, владою, розробляють різні проєкти. В рамках цих проєктів проводять екскурсії.

Які бувають екскурсії

Туристам у будь-якому місті пропонують оглядові і тематичні екскурсії – розповіла Світлана Грищук. Оглядова екскурсія дає загальне уявлення про регіон: ”Ми показуємо місто, як воно є, розповідаємо його історію, сьогодення, щоб туристи відчули дух міста. Зазвичай ця екскурсія автобусно-пішохідна”.

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук
Екскрурсія історичною частиною Кропивницького. excursinform.kr.ua

Тематичні екскурсії, за словами гідеси, бувають театральними, літературними, архітектурними: ”Нашими партнерами на різних проєктах є музеї, бібліотека імені Чижевського, обласний і міський відділи туризму, театр”.

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук
excursinform.kr.ua

Як розробляють маршрути

Світлана Грищук розповіла, що чіткої кількості маршрутів немає. Маршрути можна перекомпонувати. Розробка маршруту – справа колективна, одному гідові створити маршрут важко: ”Це займає багато часу і сил. Тому ми працюємо над маршрутами разом, а потім уже користуватися цими продуктами можуть усі охочі. Наприклад, їх можуть взяти туристичні фірми”.

Формуючи туристичний маршрут, враховують карантині вимоги. Орієнтуються на групи до 15 людей: ”Зараз в Україні розвивається внутрішній туризм. Люди залишаються в межах країни і з міркувань безпеки, і через зниження доходів після карантину. Ми орієнтуємося на дані від туроператорів, які розробляють тури по Україні. Дивимося, які запити у них є, що цікавить людей”.

”Тюльпанова екскурсія”

Світла Грищук розповіла, що Кропивницький, останні кілька років, у туристів асоціюється з тюльпанами і дендропарком. З цим пов’язаний найбільший екскурсійний сезон (коли квітнуть тюльпани, середина квітня – початок травня – ред.): ”У цей час з’являються багато груп туристів. Буває, що бракує гідів. Замовлення приймає адміністрація дендропарку, нам дають графік екскурсій, ми їх розподіляємо між екскурсоводами. 2020 року екскурсії в дендропарку не проводили через карантин. А 2019 року бувало таке, що одночасно на ”тюльпановий маршрут” виходили шість наших екскурсоводів”.

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук
excursinform.kr.ua

Екскурсоводи зібрали найбільш поширені питання туристів про тюльпани. Під час екскурсій розповідають про історію тюльпанів, їх вирощування, сорти, формування квіткових композицій, згадують легенди.

”Машина часу”

Ексклюзивом міста стала театралізована екскурсія. Її суть, за словами Світлани Грищук, у тому, що під час прогулянки перед туристами з’являються відомі історичні постаті і розігрують сценки. Першу таку постановку зробили 2019 року: ”Сюжети для постановок пишемо разом. Професійних акторів не залучаємо. Грають самі гіди. Людям подобається, бо це щось нове і нестандартне”.

”Ми займаємося промоцією регіону” – кропивницька гідеса Світлана Грищук
excursinform.kr.ua

Область

В “Екскурс-Інформі” виїздять за межі обласного центру. За словами Світлани Грищук, це роблять досвідчені гіди, які добре знають цікаві місця області. Перелік маршрутів розробляють. Коли сформують – опублікують на сайті організації.

”Легенди цікавлять усіх”

Розповідь відповідної легенди – обов’язкова частина екскурсії – каже гідеса, називаючи екскурсію пізнавально-розважальний заходом: ”Звичайно, це не має бути розвага повністю. Насамперед, екскурсія повинна бути пізнавальною. Але ми її оживляємо”.

У туристів запитують про очікування від екскурсії, цікавляться – чи вперше вони у Кропивницькому, корегуючи план екскурсії: ” Буває так, що дві різні групи їдуть в одне й те саме місто, але запити в них протилежні. Одні хочуть послухати історію, інші кажуть – розповідайте нам про сучасність”.

Екскурсії замовляють місцеві жителі, для школярів, бувають корпоративні екскурсії, маршрути знайомства ділових партнерів місцевих підприємств з Кропивницьким.

Карантин та екскурсії

Під час карантину екскурсоводи перейшли на онлайн-формат – говорить Світлана Грищук. Так проводили робочі зустрічі, навчання для гідів, розробляли маршрути. Екскурсії проводили для маленьких груп – до 10 людей: ”Були і зовсім камерні екскурсії. Наприклад, для подружжя. Але хотілося б, звичайно, повноцінного туристичного сезону. Ми всі чекаємо на нього”.

Читайте також

На початок